a380 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu a380, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
O zhruba dvě stě miliard dolarů (4,4 bilionu korun) přišly letecké společnosti v důsledku pandemie covidu-19. Masivní ztráty si proto nyní – v době rychle se obnovující poptávky – hodlají alespoň částečně vykompenzovat. Potenciální zlatý důl vidí především v prémiovém segmentu cestujících. Největší hráči proto investují miliardy dolarů do úprav letadel, kde část sedadel v prvních třídách nahradí luxusní apartmá. Přestože ceny letenek v nejvyšších třídách více než desetinásobně převyšují ceny za nejnižší ...
Z rostoucí poptávky po cestování a nových letadlech těží dva největší světoví výrobci rozdílně. Zatímco evropský Airbus loni zvýšil zisk před úroky a zdaněním o šestnáct procent na 5,6 miliardy eur (132,4 miliardy korun) a tržby o třináct procent na 58,8 miliardy eur, americký Boeing se naopak dál topil v čisté ztrátě 5,05 miliardy dolarů a tržby zvýšil „jen“ o čtyři miliardy na 66,6 miliard dolarů. Pro srovnání: v rekordním roce 2018 činil jeho obrat 101 miliard. Zámořskému kolosu se ale postupně daří ...
Americký výrobce letadel Boeing se loučí s legendou. Nákladní dopravce Atlas Air si převzal v závodu v Everettu na severozápadě USA poslední vyrobený letoun Boeing 747. Po více než pěti dekádách se tak uzavírá historie pravděpodobně nejsnadněji rozpoznávaného dopravního letadla. A to nejen díky jeho specifickému „hrbu“, ale i statusu ikony, který si během let vydobyl.
Královna nebe, jumbo jet nebo prostě jen jumbo. Letadlo, které díky typickému hrbu na trupu rozpozná na první pohled i laik. Boeing 747 před pěti dekádami od základu změnil svět osobní letecké dopravy. Nyní se ale nezadržitelně blíží jeho odchod. Výrobní linku v Everettu na západě USA opustila v úterý večer místního času vůbec poslední 747. Velké boeingy z nebe samozřejmě nezmizí hned, především osobní verze jsou nicméně stále častěji nahrazovány modernějšími stroji.
Aerolinky Lufthansa probudily z více než dvouletého spánku první ze svých dlouhodobě odstavených obřích letounů Airbus A380. Dlouho po vypuknutí pandemie koronaviru to přitom vypadalo, že tyto letouny se už do provozu ve větších počtech nikdy nevrátí. V kontinentální Evropě bude Lufthansa jediným dopravcem, který stále věří ve velké letouny se čtyřmi motory, jinde ve světě ale tyto stroje díky rychle oživující poptávce prožívají renesanci.
... si na Airbus A380 ještě počká. Odemykáme...
Superjumbo je zpět. Díky nečekaně vysoké poptávce po létání a zřejmě i kvůli nedostatku personálu vracejí letecké společnosti do provozu také airbusy A380, největší dopravní letadla světa. Stále více jich protíná i nebe nad Českem, z čehož plynou vyšší příjmy státnímu podniku Řízení letového provozu. O možném návratu ikonické A380 na pravidelnou linku do Prahy jedná i Letiště Praha s aerolinkou Emirates, zda a kdy uspěje, však není jasné.
Kanystry v kokpitu, okna neprodyšně přelepená. V mošnovských hangárech parkují dopravní letadla tak, jak je z letních cest k moři neznáte. Na běžnou údržbu i větší opravy do Ostravy putují stroje z celého světa. Z rampy shlížíme třeba na Aeroflot v klubových barvách basketbalové CSKA Moskva, kolem jehož ocasu postavili technici „vsetínskou“ – tedy zelenožlutou – konstrukci. Zakázek za miliony dolarů tu ale přistává více.
... měsíce uzemnila Airbusy A380, největší dopravní letadla... poptávka dovolí. „Návrat A380 do Prahy zatím..., že si přejeme A380 opět do Prahy...
Ne všechny segmenty leteckého byznysu srazila pandemie na kolena. „Čím víc se dopravcům nedařilo a museli letadla vracet, tím více jsme měli zakázek, protože na tento typ údržby se dlouhodobě zaměřujeme,“ říká Vladimír Stulančák, jenž vede mošnovské opravárenské centrum Job Air Technic. Jeho technici ročně pracují na více než stovce velkých letadel z celého světa. Během pandemie výrazně přibylo operátorů, kteří se letadel zbavovali, a v Mošnově u Ostravy tak měli dost práce s předěláváním strojů dle ...