absl - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu absl, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Mezi nejdůležitější sektory české ekonomiky z hlediska zaměstnanosti i ekonomické výkonnosti se do roku 2025 zařadí obor podnikových služeb, a to díky své schopnosti fungovat v plně digitálním prostředí a přinášet inovace do všech oblastí podnikání. Za pět let bude v centrech podnikových, inovačních a IT služeb pracovat již 180 tisíc lidí. Obor má potenciál přispět k transformaci české ekonomiky.
Nový normál. Digitální transformace a inovace s pomocí technologií, které umožní hladké fungování i v době mimořádných situací a krizí. Nástup robotů a umělé inteligence. Zavádění disruptivních obchodních modelů a strategií umožňujících expanzi i v časech zpomalení ekonomiky. Rozvoj talentů v době většinové práce z domova. To jsou výzvy, které dnes stojí na čelních příčkách firemních priorit.
Podpůrné korporátní služby třetím stranám typu péče o zákazníky, správy financí nebo i výzkumu a vývoje v Česku zažívají rozmach. Obor podnikových služeb i letos zaznamenal dvojciferný meziroční růst.
Firmy mají nouzi o nové zaměstnance, a to je nutí rozhazovat sítě i ve vzdálenějších lokalitách. S tím jde ruku v ruce práce z domova jako dobré řešení této situace. V současné době jde o vítaný benefit. Home office ale přináší i úsporu firmám.
... 6. výroční konference ABSL ve dnech 13...
Do roku 2022 se trh práce tak změní, že celých 54 % zaměstnanců bude potřebovat přeškolit nebo dovzdělat. Alespoň to vyplývá ze studie Future of Jobs (Budoucnost práce), kterou vydalo Světové ekonomické fórum (WEF). Dle stejné studie vlivem umělé inteligence a automatizace zmizí 75 milionů pracovních pozic, ale 133 milionů se vytvoří. Jsou to čísla, která budou v reálu s největší pravděpodobností vypadat dost jinak, jedno z nich ale vyplývá: pokrok jde tak rychle, že jednou dosažené vzdělání již nestačí.
Český sektor podnikových služeb vzrostl v roce 2018 o 12 %. V současnosti zaměstnává již 100 000 lidí, kteří působí ve třech stovkách center, a na českém HDP se podílí 6 %. Výraznou roli hraje v oboru i robotizace. V tuto chvíli zastávají softwaroví roboti práci 4000 zaměstnanců.
Digitalizace může být považována za hrozbu trhu práce. Podle průzkumu Workmonitor společnosti Randstad se ale vlivu digitalizace na jejich práci nebojí 71 procent Čechů. Chápou ji totiž jako příležitost.
Centra podnikových služeb se stala jedním z nejrychleji rostoucích odvětví v Česku. Zaměstnávají skoro devadesát tisíc lidí. Podle oborové asociace ABSL to v roce 2020 bude už sto tisíc pracovníků. Často se jedná o call centra či takzvané back office velkých firem. Z Česka obsluhují své mezinárodní aktivity korporace, jako jsou Amazon, Johnson & Johnson nebo Lufthansa. Nové pracovníky teď do mezinárodních center nabírají například společnosti Amazon nebo IBM.
Češi patří ve srovnání s jinými státy Evropské unie k těm nejméně ochotným k tomu, aby se za prací přestěhovali do zahraničí. Svolilo by k tomu pouze 35 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který provedla personálně poradenská společnost Randstad.