aero l 159 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu aero l 159, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká armáda se chystá nakoupit dvě stovky menších dronů, a to od malých kvadrokoptér po dvacetikilogramové prostředky s dlouhým doletem. Válka na Ukrajině však ukázala, že klíčová je i obrana proti bezpilotním strojům, a v té Česko aktuálně zaostává. Zatím rozhodně nemá potřebnou výbavu k tomu, aby ostatní jednotky, popřípadě strategické objekty ochránila před nálety dronů.
Na nové proudové stroje L-39NG a vrtulníky Enstrom, které brzy získá Centrum leteckého výcviku Pardubice, se už nyní tvoří fronta. Školicí středisko podobné kultovnímu americkému Top Gun spravuje státní podnik LOM Praha spadající pod ministerstvo obrany. Rostoucí zájem o výcvik pilotů projevuje nejen česká armáda, ale i vojenští piloti z řady evropských, afrických či asijských zemí. Centrum v příštím roce zvýší počet nalétaných hodin z pěti tisíc až o pětinu.
Čtyři nejdůležitější vojenská letiště v zemi armáda postupně vybavuje moderními technologiemi za celkem 160 milionů korun. Po Náměšti nad Oslavou nyní zprovoznila v Čáslavi ve spolupráci s českou firmou L.P.P. Holding a jihokorejskou Mopiens nový systém takzvaného přesného přístrojového přiblížení pro navádění letadel.
Zpožděná certifikace, výroba i prodeje nového modelu L-39NG jsou hlavním důvodem, proč největší tuzemský výrobce letadel Aero Vodochody zaznamenal další ztrátu. Po miliardovém záporném výsledku v roce 2020 loni prodělal další půlmiliardu korun. Klíčovou finální certifikaci, která dříve získané povolení prodeje rozšiřuje do celého světa, získala letecká společnost teprve v červenci.
Bitevníky L-159 Alca mají ve výzbroji armády po skončení jejich technické životnosti v budoucnu nahradit bezpilotní prostředky. K redukci počtu cvičných a bitevních letadel přitom může dojít už dříve, pokud Česko podle vládního plánu zakoupí dvě letky nadzvukových letounů F-35.
Agresivita Ruska nutí Německo, Dánsko, Švédsko a další země Evropské unie včetně Česka výrazně posílit výdaje na obranu dohromady v řádu stovek miliard až bilionů korun. Zbrojaři z Evropy a Spojených států se chystají na zakázky, o něž však svedou tvrdý konkurenční boj. Větší šance mají firmy opřené o pomoc svých národních vlád a také o zákony, které jim usnadní vývoz pozemní a letecké techniky, raket nebo elektronických systémů.
... pro podzvukové bitevníky L-159. „Na rozdíl od... a zčásti také Aero Vodochody, podniká i...
Expanzi ve střední Evropě chystá Aero Vodochody a firma Omnipol s novými proudovými letouny L-39NG. Letos chtějí uzavřít kontrakty s Maďarskem, Slovenskem a se státním podnikem LOM Praha, který patří ministerstvu obrany. Pokročila také jednání s Ghanou.
Největší český výrobce letecké techniky zveřejnil hospodářské výsledky za loňský rok. V něm Aero Vodochody vykázalo ztrátu 1,026 miliardy korun, meziročně ji tak snížilo o 108 milionů. Firmě meziročně klesl i čistý obrat z 2,89 miliardy na 2,48 miliardy. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2020. Koncem září byl dokončen prodej firmy, která nově patří společnosti HSC Aerojet maďarského finančníka Kristófa Szalay-Bobrovniczkého.
Armáda, policie a další státní složky nedostatečně využívají výrobky a schopnosti českého obranného průmyslu a dalších pro stát důležitých firem. Poukazují na to zástupci podniků i poslanci ze sněmovních branných a bezpečnostních výborů. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) s větší podporou soukromého sektoru počítá. Chystá změny zákonů, které mají předejít nedostatku důležitých výrobků, jako byly loni na jaře roušky a respirátory. Hodlá také legislativní cestou zrychlit nákupy.