aero l 159 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu aero l 159, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Program cvičných letounů L-39NG tuzemského výrobce Aero Vodochody má prvního zákazníka. Plnou letku, tedy celkem dvanáct strojů, si objednala armáda z oblasti jihovýchodní Asie.
Vesmírná společnost SpaceX Elona Muska si zřejmě brzy připíše další velké prvenství. Na oběžnou dráhu Země chce vyslat první nadšence, kteří nejsou profesionálními astronauty. Mise pojmenovaná jako Inspiration4 je naplánovaná na čtvrté čtvrtletí tohoto roku.
Očekávaný prodej prvních nových vojenských letounů L-39NG se zřejmě přiblížil. Aero Vodochody poskytlo stroj ke zkušebním letům Maďarsku. Země má podle informací deníku E15 zájem o dvanáct strojů.
Maďarsko řadu let provozovalo letouny z Aera Vodochody a má pro ně zázemí, říká expert na obranný průmysl Zsolt Lazar z budapešťského Centra pro euroatlantickou integraci a demokracii (CEID). Připomíná, že pro maďarskou vládní stranu Fidesz je obrana země klíčovou prioritou. Maďarsko by mohlo být vůbec první zemí, která si české proudové stroje koupí. Nabízí mu je společnost Omnipol, která spolu s maďarským finančníkem Andrásem Tomborem, Aero ovládá.
Skupina Omnipol byla v minulosti ryze vývozní firmou, ale postupně do sebe začala integrovat výrobní podniky. Teď právě dokončuje převzetí 49procentního podílu v letecké továrně Aero Vodochody. Strategii změnila kvůli vrtkavosti zahraničního trhu. „Abychom venku dokázali konkurovat, musíme být unikátní. Zaměřujeme se proto na investice do výrobních podniků obranného průmyslu. Hlavně do elektroniky a letectví,“ říká šéf Omnipolu Jiří Podpěra.
Na letecký průmysl koronavirová krize dopadla nejdříve a s největší silou. Vodochodské Aero v současné situaci ale těží z toho, že se jeho obranný byznys krize bezprostředně úplně nedotýká. „Nejlepší formou nepřímé státní pomoci bude, pokud vláda bude pokračovat v obchodech s průmyslem,“ říká šéf Aera Dieter John.
Prodávat vojenská letadla, speciální vozidla, radary či útočné pušky zahraničním zákazníkům přes vládu, jako to dělají Spojené státy, Izrael, Francie nebo Švédsko, bude také Česko. Zatím však není jasné odkdy. „Kromě inspirace v zahraničí musíme posoudit existující legislativu a poté ji buď novelizovat, nebo sepsat návrh nového zákona,“ řekl Marek Vala z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Český výrobce letadel Aero Vodochody loni zvýšil tržby o 15 procent na přibližně tři miliardy korun. Letos firma očekává díky novým zakázkám dvojnásobný růst tržeb. Firma potvrdila, že loňské hospodaření bylo ztrátové.
Aero Vodochody bude ze čtyř pětin klást důraz na vojenskou výrobu, řekl deníku E15 jeho nový šéf Dieter John. Německý manažer na jaře vystřídal Itala Giuseppa Giorda. Firma je už třetí rok za sebou ve ztrátě a musela projít restrukturalizací. John stejně jako jeho předchůdce sází na nový letoun L-39 Next Generation. První čtyři letouny zakoupil Senegal, čtyři má koupit státní podnik LOM Praha. „Jednání o technických aspektech už prakticky skončila. Problémem je ale financování zakázky,“ říká John ve svém ...
Aero Vodochody opraví 16 letounů L-159 pro českou armádu. Hodnota zakázky na čtyři roky je 1,6 miliardy korun. Součástí prací jsou i některá vylepšení letounů. Aero Vodochody a ministerstvo obrany to oznámily na brněnském veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Smlouvu podepsaly už dříve.