aero vodochody omnipol - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu aero vodochody omnipol, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Program cvičných letounů L-39NG tuzemského výrobce Aero Vodochody má prvního zákazníka. Plnou letku, tedy celkem dvanáct strojů, si objednala armáda z oblasti jihovýchodní Asie.
V rozpočtu ministerstva obrany nadále zeje desetimiliardová díra, kterou si na premiérovi Andreji Babišovi (ANO) před koncem roku vynutili komunisté. Slib předsedy vlády, že vojsko dostane peníze na začátku ledna zpět, zůstává nesplněn.
Slovenská policie podle portálu Aktuality.sk zadržela a obvinila z korupce a z praní špinavých peněz spolumajitele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka. V bratislavském sídle Penty desítky policistů zároveň zahájily odpoledne rozsáhlou razii. Případ patrně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých politiků a úředníků na Slovensku Pentou v letech 2005 a 2006.
Očekávaný prodej prvních nových vojenských letounů L-39NG se zřejmě přiblížil. Aero Vodochody poskytlo stroj ke zkušebním letům Maďarsku. Země má podle informací deníku E15 zájem o dvanáct strojů.
Maďarsko řadu let provozovalo letouny z Aera Vodochody a má pro ně zázemí, říká expert na obranný průmysl Zsolt Lazar z budapešťského Centra pro euroatlantickou integraci a demokracii (CEID). Připomíná, že pro maďarskou vládní stranu Fidesz je obrana země klíčovou prioritou. Maďarsko by mohlo být vůbec první zemí, která si české proudové stroje koupí. Nabízí mu je společnost Omnipol, která spolu s maďarským finančníkem Andrásem Tomborem, Aero ovládá.
Skupina Omnipol byla v minulosti ryze vývozní firmou, ale postupně do sebe začala integrovat výrobní podniky. Teď právě dokončuje převzetí 49procentního podílu v letecké továrně Aero Vodochody. Strategii změnila kvůli vrtkavosti zahraničního trhu. „Abychom venku dokázali konkurovat, musíme být unikátní. Zaměřujeme se proto na investice do výrobních podniků obranného průmyslu. Hlavně do elektroniky a letectví,“ říká šéf Omnipolu Jiří Podpěra.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou vlastní skupina Omnipol a maďarský podnikatel András Tombor. Pondělní rozhodnutí antimonopolního úřadu je pravomocné, uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
Česko zřejmě nebude první zemí, jejíž armáda si koupí nové letouny L-39NG z Aera Vodochody. Omnipol, který s maďarským investorem Andrásem Tomborem dokončuje převzetí továrny od skupiny Penta Investments, plánuje ještě letos podepsat dvě zakázky na tyto víceúčelové proudové stroje. Nebudou však uzavřeny se státním podnikem LOM Praha, který spadá pod ministerstvo obrany. A ani se západoafrickým Senegalem, jak Aero už dva roky avizuje.
Výrobce cvičných vojenských letounů Aero Vodochody má nové majitele. Od Penty ho získala česko-maďarská skupina investorů. Cenu žádná ze stran obchodu neuvedla.
Na letecký průmysl koronavirová krize dopadla nejdříve a s největší silou. Vodochodské Aero v současné situaci ale těží z toho, že se jeho obranný byznys krize bezprostředně úplně nedotýká. „Nejlepší formou nepřímé státní pomoci bude, pokud vláda bude pokračovat v obchodech s průmyslem,“ říká šéf Aera Dieter John.