agenturní zaměstnanci a koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu agenturní zaměstnanci a koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Většina českých zaměstnavatelů navzdory už rok probíhající pandemii plánuje nabírat nové zaměstnance. Ačkoli v oblasti stravování a ubytování ani nadále není důvod k optimismu, průmysl se potýká s nedostatkem zaměstnanců i z důvodu absence zahraničních pracovníků. Vyplývá to z kvartálního indexu trhu práce personální agentury Manpower. „Gastarbeitery potřebujeme, bez nich by ekonomika zkrátka nefungovala,“ říká generální ředitelka firmy Jaroslava Rezlerová.
Koronavirová krize velmi tvrdě dopadá na největší tuzemskou automobilku Škoda Auto a na ní napojený ansámbl dodavatelů. Mladoboleslavskému motoru české ekonomiky klesl provozní zisk za prvních devět měsíců roku meziročně o šedesát procent na 12,9 miliardy korun. Škoda prodala o čtvrtinu vozů méně než loni, téměř šest set tisíc, stejnou měrou se jí propadly i tržby na 329 miliard. To nejhorší ale nejen na tuzemské automobilky a na ně napojenou síť dodavatelů teprve čeká - krize poptávky.
Celkem devět personálních agentur sdružených ve skupině Manuvia požádalo soud o mimořádné moratorium na splácení závazků. Důvodem jsou dopady koronavirové pandemie na holding. Manuvia patří do slovensko-české investiční skupiny Arca Investments, která 1. července získala dočasnou ochranu před věřiteli na Slovensku. Obrat Manuvie s 12 tisíci agenturními zaměstnanci převyšuje pět miliard korun.
V časech koronavirové epidemie čelí personální agentury nejtěžší zkoušce přinejmenším od minulé krize. Největší personální agentura v Česku a na Slovensku Manuvia zaznamenala v dubnu meziroční propad poptávky po agenturních zaměstnancích o 82 procent. Společnost Grafton hlásí oproti předkrizovému stavu pokles počtu otevřených pracovních míst o polovinu a v některých regionech dokonce o sedmdesát procent.
Ukrajinci, Srbové nebo Gruzínci patří k nejvyhledávanějším zahraničním brigádníkům pro práce v českém zemědělství a stavebnictví. Tuzemské firmy jich potřebují desítky tisíc. Silná poptávka je také po kvalifikovaných profesích. Nábor se však zablokoval kvůli nouzovému stavu vyhlášenému v souvislosti s epidemií koronaviru.
Pandemie nového typu koronaviru změnila mnohé. Jednou z věcí, kterou krize změnila, je například i firemní komunikace. Z průzkumu agentury Ipsos, který má E15 k dispozici, vyplývá, že firmy hodlají v následujících měsících v daleko větší míře investovat do interní komunikace, sociálních sítí, podcastů či video formátů. Méně peněz naopak půjde na firemní akce nebo tištěné materiály.
Pražská síť cukráren Ovocný Světozor měla po nuceném uzavření ztrátu 450 tisíc korun denně. Po zavedení úsporných opatření se snížila na 300 tisíc korun za den. Těsně před krizí měsíční obrat cukráren činil zhruba 30 milionů korun. Nyní funguje devět ze 13 cukráren. Pokud by se po úplném uvolnění restrikcí tržby přiblížily 90 procentům výnosů před krizí, s následky se společnost bude při optimistickém výhledu vyrovnávat pět let, uvedl spolumajitel a provozovatel cukráren Petr Kobrle.
Česká ekonomika se kvůli pandemii koronaviru může propadnout až o osm procent, bez práce bude kolem 400 tisíc lidí. V rozhovoru pro deník E15 to řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula s odkazem na analýzy odborové centrály.
Velká Británie si od brexitu slibovala mimo jiné kontrolu nad imigrací ze zemí Evropské unie. V únoru její vláda vyvolala rozruch záměrem nevpustit do země po konečném rozvodu s EU pracovníky s nízkou kvalifikací a bez znalosti angličtiny. Bouřili se proti němu představitelé řady odvětví. Koronavirová pandemie ukazuje, že levná pracovní síla bude Británii skutečně chybět. Problémy s omezením volného pohybu pracovní síly má totiž i řada dalších států.
Důležitý motor české ekonomiky stojí. Automobilky kvůli pandemii koronaviru přerušily výrobu, nevyhnutelná reakce následovala v řadách dodavatelů. Firmy své závody buď zastavily, nebo výrazně omezily jejich provoz. Zaměstnanci často zůstávají doma, přičemž většinou pobírají jen část mzdy. Kdy se do továren vrátí, zůstává nejasné. Právě nejistota ohledně příštích měsíců vzbuzuje u podniků důležitých pro českou ekonomiku největší obavy.