airbnb daně pronájem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu airbnb daně pronájem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dovolené přirozeně patří k nejčastějším položkám, na kterých se v případě ekonomických problémů začíná šetřit. Někteří dovolenou zcela oželí, jiní se snaží stáhnout výdaje s ní spojené na nejnutnější minimum. Existuje řada způsobů, jak při cestování ušetřit – a to nejen v době, kdy se cestovatelé potýkají se zhoršující se ekonomickou situací. Je levná dovolená pro vás? Přinášíme osm tipů.
Termín pro podání daňového přiznání se kvapem blíží. Deník E15 vytvořil soubor článků s daňovou tematikou pro rok 2023. Dozvíte se v nich nejen například to, jaký termín podání dodržet, kdy a jak daňové přiznání podat, co platí pro podnikatele, zaměstnance nebo pro studenty, ale i jak danit investice nebo kryptoměny. Stáhnout si můžete formuláře pro daňové přiznání.
Krátkodobě ubytovaní turisté, kteří přebývají v bytech jen pár dní, mohou sousedům pěkně znepříjemnit život. Krátkodobé ubytování není nájmem, ale ubytovací službou. Podle výkladového stanoviska Ministerstva pro místní rozvoj nelze byt nebo rodinný dům kolaudovaný jako stavbu pro bydlení nebo rodinnou rekreaci využívat k poskytování ubytovacích služeb. Šlo by totiž o užívání v rozporu se schváleným účelem. Kdy je potřeba rekolaudace?
Jednou z oblíbených investic je pořízení nemovitosti za účelem jejího pronájmu. Příjem z nájmu však nepatří mezi daňově osvobozené příjmy a je tedy nutné ho zdanit.
Provozování služeb krátkodobého ubytování mohou kontrolovat stavební úřady. Ministerstvo pro místní rozvoj uveřejnilo metodiku, jíž se mají úřady při kontrolách užívání nemovitostí řídit. Při porušení povinností hrozí ubytovateli až půlmilionová pokuta.
Pod tlakem chystaných vnitrostátních, ale i unijních regulací přichází ubytovací platforma Airbnb s návrhem, jímž si může naklonit úřady. Ubytovatelé by podle ní měli zveřejňovat své identifikační číslo, které by městu a státu pomohlo efektivněji vybírat daně a poplatky, případně dodržovat další zákony. Společnost k tomu vyzývá i další digitální platformy nabízející ubytování. Praha i ministerstvo pro místní rozvoj kritizují Airbnb, že se samoregulací přichází pozdě, a navíc neřeší další problémy.
V Česku v posledních letech přetrvává chronický nedostatek bytů a domů k bydlení. Jen v Praze schází na dvacet tisíc bytů a ty nové podle studie poradenské firmy Deloitte zdražily od poloviny roku 2015 o sto procent. Hlavním důvodem je nedostatečná výstavba. Developeři dodávají na trh kolem pěti tisíc nových bytů ročně, což však nestačí. V důsledku nedostatku bytů rostou i nájmy.
Pandemie koronaviru a následný propad ekonomiky s bytovým trhem nijak nezamávaly. Byť ceny nájemního bydlení šly dolů, jde jen o dočasný jev a nedostupnost bydlení zůstává už několikátým rokem nevyřešena. Jako před každými volbami sypají politické strany jeden nápad za druhým, jak krizi vyřešit. Napravo i nalevo se přitom shodují, že musí do určité míry zasáhnout stát. Ať už legislativními změnami, dotacemi nebo rovnou vlastní výstavbou.
Tuzemský trh se sdíleným ubytováním se kvůli koronavirové pandemii na čas prakticky zhroutil a politici chtějí mezičasu využít pro regulaci jeho fungování. Ke snaze se připojili i vládní sociální demokraté, kteří chystají nový zákon, jenž by sdílené ubytování typu Airbnb řešil. Sněmovna bude kromě toho jednat i o podobném návrhu pražského zastupitelstva.
Další vlna uvolňování vládních restrikcí umožní v pondělí otevřít hotelům, penzionům i třeba kempům. Ministerstvo zdravotnictví deníku E15 potvrdilo, že se povolení bude týkat i sdíleného ubytování nabízeného přes platformy jako Airbnb.