airbus a350 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu airbus a350, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Americký výrobce letadel Boeing se loučí s legendou. Nákladní dopravce Atlas Air si převzal v závodu v Everettu na severozápadě USA poslední vyrobený letoun Boeing 747. Po více než pěti dekádách se tak uzavírá historie pravděpodobně nejsnadněji rozpoznávaného dopravního letadla. A to nejen díky jeho specifickému „hrbu“, ale i statusu ikony, který si během let vydobyl.
Královna nebe, jumbo jet nebo prostě jen jumbo. Letadlo, které díky typickému hrbu na trupu rozpozná na první pohled i laik. Boeing 747 před pěti dekádami od základu změnil svět osobní letecké dopravy. Nyní se ale nezadržitelně blíží jeho odchod. Výrobní linku v Everettu na západě USA opustila v úterý večer místního času vůbec poslední 747. Velké boeingy z nebe samozřejmě nezmizí hned, především osobní verze jsou nicméně stále častěji nahrazovány modernějšími stroji.
Letecké společnosti po celém světě zoufale postrádají letadla. Rychle se obnovující zájem lidí cestovat, který ještě umocní světu se otevírající Čína, významně navýšil poptávku po dopravních letadlech. Jejich výrobu v halách Airbusu i Boeingu ale škrtí zpřetrhané dodavatelské řetězce, drahé energie i nedostatek pracovníků. A to do té míry, že duopol výrobců dokonce snížil cíle své produkce. Kombinace nedostatku letadel, rostoucí poptávky po létání a vyšších cen paliva zřejmě vyústí v zakořenění vyšších cen...
Aerolinky Lufthansa probudily z více než dvouletého spánku první ze svých dlouhodobě odstavených obřích letounů Airbus A380. Dlouho po vypuknutí pandemie koronaviru to přitom vypadalo, že tyto letouny se už do provozu ve větších počtech nikdy nevrátí. V kontinentální Evropě bude Lufthansa jediným dopravcem, který stále věří ve velké letouny se čtyřmi motory, jinde ve světě ale tyto stroje díky rychle oživující poptávce prožívají renesanci.
Čínské letecké společnosti si od evropského výrobce letecké techniky Airbus objednaly téměř 300 letadel, jejichž hodnota podle katalogových cen přesahuje 37 miliard dolarů (zhruba 880 miliard korun). Jde o největší objednávku letadel ze strany čínských aerolinek od začátku pandemie covidu-19, informovaly dnes tiskové agentury, které se odvolávají na sdělení jednotlivých aerolinek. Zakázky podléhají schválení akcionářů.
Situace kolem stovek dopravních letadel, která Kreml dovolil ruským aerolinkám zabavit v reakci na sankce Evropské unie, se začíná skoro tři měsíce od začátku války na Ukrajině vyjasňovat. Alespoň v případě osmi letadel, která se ruský Aeroflot rozhodl odkoupit od západních leasingových společností. Výrobci letadel přitom nepředpokládají, že by na zmraženém ruském leteckém trhu mělo k nejbližší době dojít k jakémukoliv uvolnění.
Evropský výrobce letadel Airbus zvýšil v prvním čtvrtletí upravený provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o 82 procent na 1,26 miliardy eur (přes 31 miliard korun). Přispělo k tomu zvýšení dodávek letadel a jednorázová změna, která souvisí s výpočtem penzí. Vyššímu zisku zamezily dopady ruské invaze na Ukrajinu.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Na počátku byl popraskaný lak na letounech katarských aerolinek, žádost o vysoké odškodné a váhavá reakce výrobce. Během několika měsíců se rozhořel spor, ve kterém se Qatar Airways i Airbus pokoušejí soupeře co nejcitelněji zasáhnout. O věci nyní rozhoduje soud v Londýně, který na konci minulého týdne odvrátil v branži dosud neslýchaný krok Airbusu.
Los Angeles, New York, Johannesburg, Kuala Lumpur, Singapur, Čcheng-tu, Peking a Tokio. Vznikající letecká společnost Pragusa.One chorvatského podnikatele Krešimira Budinského sice nevzdává ambiciózní plán na provoz přímých letů z Prahy a Dubrovníku do osmi zmíněných destinací, odlet prvních letadel ale již poněkolikáté odkládá. „Začneme létat v březnu příštího roku,“ řekl deníku E15 Budinski.