airbus a350 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu airbus a350, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropský výrobce letadel Airbus se v první polovině letošního roku propadl do značné ztráty. Hospodářský výsledek před úroky a zdaněním dosáhl -1,6 miliardy eur. Za stejnou dobu loni firma vydělala 2,5 miliardy eur. Obzvláště špatné bylo druhé čtvrtletí, kdy se naplno projevily dopady pandemie koronaviru.
Aerolinky hledají cesty, jak se zbavit přebytečných letadel, pro která po globálním propadu poptávky nemají využití. Anebo už nejsou schopny splácet své závazky vůči pronajímatelům. Na leasingové společnosti se tak valí vlna přebytečných letadel, která bude obtížné opět pronajmout.
Byznys letecké dopravy prochází nevídaným zemětřesením. Pandemie koronaviru vrhá mnoho aerolinek do existenčního rizika, dopravci tak musejí šetřit, kde se dá. Důsledkem je i urychlené vyřazování největšího dopravního letadla světa Airbusu A380 z jejich flotil. Dopravci se letounu zbavovali už před vypuknutím pandemie, nastalá krize ale smutný konec dvoupatrového stroje značně urychlila.
Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce kvůli dopadům koronaviru na letectví zruší nejméně devět tisíc pracovních míst, což je zhruba 17 procent z celkových asi 52 tisíc pozic. Doufá, že tak ročně ušetří asi 1,3 miliardy liber (téměř 40 miliard korun).
Evropský výrobce letecké techniky Airbus upozornil své zaměstnance, aby se připravili na potenciálně výrazné propouštění. Bez okamžité reakce na dopady koronaviru je podle šéfa podniku Guillauma Fauryho v sázce přežití firmy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na interní zprávu, kterou Faury v pátek adresoval zaměstnancům. Airbus odmítl dopis komentovat.
Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak výrobu přizpůsobit problémům, s nimiž se kvůli šíření koronaviru potýká letecká doprava i dodavatelské řetězce po celém světě. Tvrdí to zdroje agentury Reuters. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do poloviny dubna.
Koronavirus už neškodí jen aerolinkám, ale i výrobcům letadel. Airbus zvažuje omezení výroby letounu A330neo kvůli rozhodnutí největšího zákazníka pro tento stroj, aerolinek Air Asia, odložit dodávky objednaných letadel na pozdější termín, napsala agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje.
Boeing 747 je ikonou letectví. V současnosti se vyrábí již jeho čtvrtá generace, o kterou je ale mezi zákazníky stále menší zájem. Mezitím se mnohé aerolinky zbavují také předchozí generace s označením -400. Verze pro osobní přepravu končí buď v rukou nákladních aerolinek, případně dochází k jejich likvidaci na leteckých vrakovištích. Následující fotogalerie jedno takové mapuje. Nachází se v arizonské poušti.
Evropský úřad pro leteckou bezpečnost EASA nařídil pilotům nejnovějších airbusů, aby svou kávu nebo vodu chodili pít mimo kokpit. Tekutina rozlitá na přístrojový panel Airbusu A350 totiž může vést k výpadku motorů a v krajním případě může způsobit havárii.
Australské aerolinky Qantas upřednostnily pro své připravované nejdelší komerční lety světa Airbus před Boeingem. Na plánovaných trasách z Austrálie do New Yorku či do Londýna bude létat až 12 Airbusů A350-1000, a nikoli Boeingy 777X. Informovala o tom agentura Bloomberg. Evropský a americký výrobce letadel o prestižní zakázku soutěžily už od roku 2017. Banka Citi hodnotu objednávky odhaduje až na 3,5 miliardy australských dolarů (55,4 miliard korun).