akcie čez dlouhodobý výhled - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu akcie čez dlouhodobý výhled, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Akcie energetické společnosti ČEZ zažívají v posledních týdnech turbulentní období. Jejich hodnota padá. Jedním z důvodů je mimo jiné vládní návrh zákona označovaného jako Lex ČEZ. I tak jde ale o jednu z nejstabilnějších firem na trhu a ne nadarmo patří její akcie mezi nejoblíbenější v portfoliu investorů. Jaká je aktuální cena akcií energetického gigantu? Jak probíhá výplata dividend a kde a jak provést nákup a prodej?
Hned tři firmy, které jsou zalistované na trhu Start pražské burzy, v poslední době avizovaly záměr jít si již podruhé pro kapitál prostřednictvím vydání nových akcií. Ve dvou případech jde o společnosti, jejichž hospodaření je ztrátové, a tak bude zajímavé sledovat, jak se to odrazí na zájmu investorů. Čtěte další vydání Investičního newsletteru E15.
Měla to být nuda a je z toho největší zmatek na burze. Akcie ČEZ jdou letos v létě z ruky do ruky a zcela ovládly pražskou burzu. Až šedesát procent peněz, které během léta investoři protáčeli na domácím akciovém parketu, teklo právě skrze energetické akcie. Loni touto dobou to přitom nebyla ani třetina. Příčinou je spektakulární nejistota ohledně budoucnosti byznysu ČEZ, a to především s ohledem na záměry politiků. Výsledkem jsou nejvrtkavější ceny akcií ČEZ od velké finanční krize v roce 2008.
Energetická skupina ČEZ má za sebou úspěšný rok a před sebou další růst. Upravený čistý zisk by se podle odhadu samotné společnosti měl letos zvýšit dokonce o 80 procent, mnohem více, než se původně čekalo. Reakce trhu bude proto pozitivní, očekává analytik České spořitelny Petr Bártek. „ČEZ sice snížil dividendový poměr, takže z celkového zisku vyplatí menší část, odhadované budoucí zisky ale výrazně vzrostly, takže konečná dividenda nakonec bude vyšší, a firmě navíc zbyde víc peněz na investice,“ říká ...
České polostátní skupině ČEZ se loni dařilo víc, než analytici očekávali. Její čistý zisk loni dosáhl bezmála deseti miliard korun, což je meziročně o 81 procenta více. Ostatní sledované ukazatele ovšem tak pozitivní nejsou. Čistý zisk po očištění o mimořádné vlivy meziročně klesl o tři procenta na zhruba 22 miliardy korun a podobnou měrou klesl i provozní zisk (EBITDA) na zhruba 63 miliard. Představenstvo firmy navrhne valné hromadě vyplatit za loňský rok dividendu 44 korun na akcii.
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně klesl o 89 procent na 1,6 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o dvě procenta na 108,2 miliardy a provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl o 18 procent na 31,6 miliardy.
ČEZ hodlá v příštích letech výrazně zezelenat, aby vylepšil svůj obraz mezi investory. Své uhelné elektrárny a teplárny chce z většiny odstavit, nebo je předělat tak, aby spalovaly jiné palivo. Mezitím chce mohutně investovat do obnovitelných zdrojů. „Do roku 2030 nás plánovaná výstavba fotovoltaiky o šesti gigawattech výkonu vyjde na devadesát miliard,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Americký technologický akciový index Nasdaq za poslední tři měsíce klesl o dvě procenta. Index největších amerických firem S&P 500 ve stejném období vzrostl o šest až o sedm procent stejně jako panevropský Stoxx 600. To je ale stále o skoro čtyři procenta méně, než kolik ve stejném období přidal index pražské burzy PX.
Poprvé to letos na akciových trzích více zaskřípalo, když obavy z rostoucí inflace a teoreticky z možného růstu úrokových sazeb vyplašily celou řadu investorů. Výprodeje se spustily nejdříve na technologických akciích, ale další segmenty trhu na sebe nenechaly dlouho čekat. Většina akciových trhů je tedy od začátku měsíce v červeném.
Čistý zisk polostátní energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním pololetí meziročně o devět procent na 14,7 miliardy korun. Firma uvedla, že pandemie koronaviru na ni měla jen omezený dopad, což je také jeden z důvodů, proč pro letošní rok zvýšila odhad očekávaného zisku na 21 až 23 miliard korun z dřívějších 19 až 22 miliard. „Dividendy by proto mohly růst i v příštím roce o zhruba devět procent,“ míní analytik Patria Finance Martin Cakl.