aktuální boje v sýrii - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu aktuální boje v sýrii, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Turecko 14. května čekají jedny z nejdůležitějších voleb v historii. Průzkumy ukazují, že moc prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana je po dvaceti letech ohrožena. Jeho kritici mimo jiné tvrdí, že jeho režim nedokázal rychle reagovat na nedávné devastující zemětřesení, dlouhodobě mu škodí snaha zasahovat do hospodářství. Opozice slibuje, že vrátí zemi k parlamentní demokracii a posílí občanské svobody. Hlavní vyzyvatel prezidenta Kemal Kiliçdaroğlu by mohl napravit vztahy s EU a umožnit vstup Švédska do NATO.
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Zatímco Ukrajina dostává zbrojní pomoc ve válce s Ruskem především od Spojených států a řady evropských zemí, agresor má možnosti silně omezené. Za dvorního dodavatele Kremlu je nyní považovaný Írán. Ruské síly aktuálně používají hlavně drony Šáhid-136 a brzy patrně od Teheránu obdrží i rakety krátkého doletu. Existují však domněnky, že přímých či nepřímých pomocníků Moskvy je vícero. Spekuluje se o roli Pchjongjangu a je možné, že při udržování ruského zbrojního průmyslu v chodu asistuje i Čína.
Během války na Ukrajině se sociální síť Telegram stala nejoblíbenějším komunikačním prostředkem nejen Ukrajinců, ale i Rusů. Uživatelé na ní tráví až čtyřicet minut denně, osmkrát delší čas než před válkou. Telegram razí absolutní svobodu slova, takže neblokuje ani zjevně propagandistické příspěvky. „Dvakrát si vše zkontrolujte a nevěřte údajům zveřejňovaných na kanálech Telegramu,“ radí uživatelům zakladatel a majitel aplikace, ruský miliardář Pavel Durov.
Jevgenij Prigožin přezdívaný často Putinův šéfkuchař je bezesporu jednou z nejtemnějších postav války na Ukrajině. Ruská šedá eminence je už dlouho spojována s financováním a organizací aktivit skupiny žoldáků všude po světě, kde to může prospět zájmům Kremlu. Nyní je podezírán i z útoku na věznici v Olenivce, během něhož patrně zemřelo několik desítek ukrajinských válečných zajatců. Pluk Azov slíbil strůjcům pomstu, ať se nacházejí kdekoli, a Prigožina se stále více štítí i Západ. Washington nabízí až ...
Armáda je odrazem společnosti, říká na základě osobní zkušenosti generál Jiří Šedivý. Ta ruská se při vojenských přehlídkách sice prezentovala údajně nezničitelným obrněným transportérem T-14 Armata, ve skutečnosti to ale bylo jen pozlátko. Nejméně jeden takový tank byl zničen v Sýrii, na ukrajinské bojiště podle všeho ani nevyjel.
Více než týden po uzavření dohody o ukončení konfliktu o Náhorní Karabach mezi Ázerbájdžánem a arménskými silami stále není jasné, kdo a jak bude v oblasti dohlížet na dodržování míru. Na místě už působí ruští mírotvůrci, Ankara ale v těchto dnech jedná o nasazeních svých vojáků. V regionu mezitím pokračuje masový exodus Arménů.
Po více než týdnu bojů o Náhorní Karabach je zřejmé, že eskalace konfliktu je vážnější než dřívější krátkodobé potyčky. Etničtí Arméni bránící neuznanou republiku Arcach, jsou ve složité situaci a je otázka, jestli území bez vnějšího zásahu dokážou udržet. V tuto chvíli přitom není jasné, jestli útoky na cíle v Ázerbájdžánu konflikt ještě více vyhrotí, nebo posílí mezinárodní snahu o dosažení příměří.
Lenka Klicperová a Markéta Kutilová patří k nejznámějším českým novinářkám. Společně vydaly již tři knihy a za svou tvorbu byly několikrát oceněny v soutěži Czech Press Photo. Válce v Sýrii se věnují více než pět let. Konflikt pomalu končí, ale stabilita regionu je v nedohlednu. Stále nejasná je i jeho příčina. Jakou má Sýrie budoucnost? A kam se válka přesunula?
Pandemie koronaviru a její hospodářské důsledky plní média už měsíce natolik, že zcela zastínila události, které byly dříve v centru pozornosti. Tvrdá opatření mimo jiné utlumila protesty v Hongkongu, zpomalila jednání o postbrexitové dohodě a vyvolala diskuzi o možnosti odkladu amerických prezidentských voleb. Je pravděpodobné, že po odeznění pandemie se některá pozapomenutá témata opět dostanou na přední stránky novin.