aktuální kurz koruny k euru čnb - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu aktuální kurz koruny k euru čnb, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká národní banka má nakročeno k doposud nejvyššímu ročnímu zisku ve své novodobé historii. Letos slabší koruna totiž podstatně zvýšila hodnotu devizových rezerv, které centrální banka drží z dob intervencí především v eurech. Česká měna, která je teď slabší o zhruba 3,5 procenta oproti počátku roku, letos může ČNB vygenerovat zisk na prahu 190 miliard korun.
České firmy přišly během pandemie více na chuť financování v eurech. Ve společné měně totiž měly domácí firmy koncem srpna napůjčováno téměř 410 miliard korun, to je o bezmála třicet miliard korun, tedy takřka o osm procent více, než v předvečer krize koncem února.
Česko prožívá spolu s nástupem další vlny koronaviru už druhý letošní pád své měny. Jen během září propadl kurz koruny vůči euru až o bezmála pět procent. Silnější propad měny zažila země ve srovnatelném tempu za poslední dekádu jen dvakrát. Poprvé na startu devizových intervencí ČNB na podzim roku 2013, podruhé pak v letošním předjaří, kdy se Evropou začal šířit koronavir.
Předpovídat budoucnost je v době koronavirové složité i pro centrální bankéře. Včerejší předpoklady dnes už neplatí, aktuální analýza může být už zítra bezcenná. Na důležitosti tak namísto statistických modelů získává obyčejný selský rozum a léty prověřené pravdy a omyly. Třeba že model ekonomiky se státem v zádech je dlouhodobě neudržitelný. „Nelze držet ekonomiku na státních penězích roky. Tato pomoc musí být dočasná. Všechno stojí a padá s předpokladem, zda se začne ekonomika vracet k normálnímu ...
Tuzemský byznys postavený na exportu dostal v těžkých časech ekonomiky vydatnou berličku. Koruna se propadla vůči euru do hloubek, které Česko zažilo od finanční krize pouze jednou, a to zkraje éry devizových intervencí před šesti lety. Česká měna s cenovkou nedaleko 28 korun za euro znamená takřka dvanáctiprocentní pád hodnoty vůči společné měně ze své letošní nejlepší kondice.
Bankovní rada České národní banky na mimořádném pondělním jednání snížila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta. Opatřením chce zmírnit dopady epidemie koronaviru na ekonomiku. Je zřejmé, že s pokračováním mimořádné situace roste pravděpodobnost horšího scénáře, tedy poklesu českého hospodářství, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Čeká nás rok plný událostí či procesů, které budou silně ovlivňovat finanční trhy. V USA se dočkáme prezidentských voleb, v eurozóně zase nového přístupu k měnové politice a členové OPEC budou muset ladit přezásobený ropný trh. Tradičně se proto podíváme na výhled hlavních měnových párů a dalších hojně obchodovaných aktiv.
Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta. Jde o první zvýšení sazeb od loňského května. Analytici očekávali, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny. Koruna po překvapivém zvýšení sazeb Českou národní bankou posílila pod 25,00 korun za euro. Jde o nejsilnější hodnotu za posledních sedm let. ČNB také zhoršila výhled vývoje české ekonomiky.
Investoři by se měli připravit na složitější časy. Zatímco loni bylo větší umění peníze prodělat než zhodnotit, rok 2020 podle odhadů analytiků přinese větší výzvu. Jistotou ale je, že nechat své jmění ležet na bankovním účtu se nevyplatí ani letos.
Přestože ze zahraničí přicházejí různá varování o zpomalování ekonomiky, české firmy a banky zůstávají nadále optimistické. Lze podobného stavu využít a chopit se nových příležitostí? „Když nastává nějaká velká změna, tak zajeté mechanismy jsou ve vyspělém světě nastaveny či nahrazeny něčím jiným a v tom vidím i šanci pro nás,“ říká v rozhovoru Jan Poulík, obchodní ředitel Finančních trhů ČSOB.