aktualni uzemi islamskeho statu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu aktualni uzemi islamskeho statu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Pozornost světa se už několik dnů upíná k Ukrajině, kde ve čtvrtek 24. února na příkaz ruského prezidenta Putina začala invaze. Západ rychle reagoval ekonomickými sankcemi a dodávkami zbraní na Ukrajinu. Kreml v reakci na postup ukrajinské armády stupňuje jaderné hrozby. Které státy mají jaderné zbraně a jak vypadá srovnání. Dozvíte se v článku s infografikou.
Třetím dnem pokračuje mnohdy chaotická evakuace cizinců i Afghánců z kábulského letiště. Tisíce lidí se tam uchýlily ve snaze opustit zemi poté, co radikální islamistické hnutí Tálibán ovládlo prakticky celou zemi a v neděli i hlavní město. Zatímco Tálibán opakovaně ujišťuje, že si přeje mír, že se ho není třeba obávat a že chce vytvořit širokou koalici, dnes se objevila informace o protitálibánské demonstraci, proti které bojovníci hnutí tvrdě zasáhli a při které několik osob zemřelo. Americký prezident ...
Lenka Klicperová a Markéta Kutilová patří k nejznámějším českým novinářkám. Společně vydaly již tři knihy a za svou tvorbu byly několikrát oceněny v soutěži Czech Press Photo. Válce v Sýrii se věnují více než pět let. Konflikt pomalu končí, ale stabilita regionu je v nedohlednu. Stále nejasná je i jeho příčina. Jakou má Sýrie budoucnost? A kam se válka přesunula?
Na začátku roku 2020 zuří nebo alespoň doutná ve světě řada konfliktů, které mají větší než jen místní či regionální dosah. Zvlášť neklidným místem tradičně zůstává Blízký východ, situace se také značně vyhrotila v Jižní Americe. Pozornost si zasloužilo i dění v Hongkongu, kde se obyvatelé bouří proti sílící kontrole Číny.
Syrský konflikt trvá již osm let, v pátek 15. března započal rok devátý. Islámský stát končí, válka pokračuje. Zemřelo přes půl milionu lidí, necelých dvanáct milionů muselo opustit své domovy, dva ze tří Syřanů se neobejdou bez nějaké formy pomoci. Co se děje v momentálně nejsledovanější provincii Idlíb a jaká je budoucnost těch, co přežili?
Součástí Severoatlantické aliance je Česká republika už dvě dekády. Pevnost tohoto vztahu ale může začít slábnout, varuje v rozhovoru pro E15 exministr obrany či zahraničních věcí Alexandr Vondra. „Co vydáváme na obranu nyní, je málo. Pokud to nezvýšíme, tak hrozí, že se náš vztah s Aliancí začne postupně rozkládat,“ říká Vondra, který v letech 1997-2001 působil jako velvyslanec ve Washingtonu.
V posledních letech se často hovoří o stoupajícím počtu muslimů v některých zemích Evropské unie. Objevují se různé scénáře, podle nichž dříve či později převýší původní obyvatelstvo. Populace muslimů však rychle roste také v Rusku. Země se přitom potýká s radikalizací mladých vyznavačů islámu. Rusko tak stanulo v čele žebříčku zemí, ze kterých odešli dobrovolníci bojovat k Islámskému státu.
Sýrie a Irák porazily na svém území radikální islamisty, kteří neblaze prosluli krutovládou a kulturním barbarstvím. Svět si trochu oddechl, ale ne nadlouho.
V sídle Českých drah jsou nachystány diáře na příští rok. Ty však nemohou do světa, protože je v nich mapa se spornými územími. Problém způsobil Islámský stát i Krym, podle expertů by zpracování mohlo vyvolat nepříjemnosti. S informací přišly Lidové noviny.