aktuální výkupní cena mléka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu aktuální výkupní cena mléka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
S prezidentem Agrární komory České republiky Janem Doležalem jsme v detailním rozhovoru probrali příčiny vysokých cen potravin. Jak se to má s naší soběstačností, jsou na tom lépe velcí, anebo spíše malí zemědělci? A jak český trh s potravinami ovlivňuje zemědělská politika Evropské unie, všelijaké dotační politiky, válka na Ukrajině nebo vysoké ceny energií?
Chovatelům v souvislosti s krachem distributorů energie a válkou na Ukrajině vzrostla cena elektrické energie průměrně 3,5krát a cena zemního plynu podle regionu až desetinásobně. Smlouvy mají většinou uzavřené na rok a nyní jim končí. Navíc náklady na krmné směsi meziročně vzrostly o osmdesát procent. Tomu ovšem neodpovídá výkupní cena. Kilogram kuřecího stál dvacet let 21 korun, nyní je dražší o pouhých sedm korun. Chovatelé však požadují vyšší výkupní cenu.
Obchodní řetězce generují podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) příliš vysoké marže, v průměru kolem 40 procent. „Všechno svádět na růst cen vstupů úplně nejde a nárůst koncových cen je někde opravdu extrémní. Chceme se zaměřit na marže u několika klíčových komodit - másla, kuřecího a vepřového masa a pečiva. Pokud zjistíme, že v těchto čtyřech segmentech došlo k nějakému nekalému výkyvu, tak přijmeme opatření,“ varuje obchody Nekula.
Cena másla na nákupních pultech v Česku byla v červnu rekordní, kilogram stál 187,50 korun. Proti loňskému roku jde o 43procentní zdražení. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle Potravinářské komory ČR je na vině rostoucí světová poptávka, podobně argumentují zástupci obchodních řetězců. Podle ministerstva zemědělství je aktuální situace na světovém trhu nestandardní, poptávka po mléčném tuku je vysoká. Ceny másla jsou rekordně vysoko v celé Evropské unii.
Cena másla na nákupních pultech v Česku byla v červnu rekordní, kilogram stál 187,50 koruny. Proti loňskému roku jde o 43procentní zdražení. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Čeští chovatelé dojnic přemýšlí o výstavbě vlastní mlékárny, která by měla pomoci stabilizovat výkupní ceny mléka a vývozu. Podle předsedy mlékařského odbytového družstava Morava Oldřicha Žďárského by mohla zpracovávat až polovinu české mléčné produkce. Další možností by byla akvizice některého stávajícího podniku. Zemědělský svaz proto začal již zpracovávat studii na její výstavbu. Na dnešní konferenci o odbytových družstvech a jejich roli v mléčném sektoru to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin ...
Zrušení letitých mléčných kvót v EU a embargo Ruska na dovoz potravin způsobily nadbytek zásob v EU a následný propad výkupních cen syrového mléka. Pokles však podle trhu v létě dosáhl dna a v následujících měsících by se farmáři měli podle zástupců trhu dočkat zvyšování ceny, které by mělo zmírnit jejich miliardové ztráty.
Vinařům způsobily dubnové mrazy škody na předpokládaných tržbách 1,4 miliardy korun, ovocnářům 400 milionů korun. Informoval o tom po jednání se zástupci pěstitelů ve Valticích premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Chce proto co nejrychleji zavést do praxe systémová řešení finanční podpory a aktuální nepříznivou situaci v zemědělství řešit na vládní i evropské úrovni.
Čeští zástupci budou po Evropské unii na dubnovém jednání požadovat, aby zemědělcům v členských zemích výrazněji kompenzovali ztráty z prodejů mléka a vepřového masa. Současná situace na trhu nutí farmáře prodávat pod výrobní cenou a letošní rok je v obou případech obzvláště kritický, řekl dnes viceprezident Agrární komory České republiky Bohumil Belada.
Proč je levnější české a slovenské dovezené mléko? Tak zní v Maďarsku aktuální otázka v mlékárenský kruzích. Ty vidí příčinu v podvodech s DPH. Předseda mlékárenského svazu Tibor Mélykuti cituje srpnovou statistiku, podle které dovoz krabicového mléka vzrostl oproti předchozímu měsíci o šest procent a celkově je třikrát větší než vývoz.