aktuální výpadky elektřiny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu aktuální výpadky elektřiny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zatímco zbytek republiky slavil v roce 1998 olympijské zlato hokejistů z Nagana, Marcel Klaus na jižním Plzeňsku zakládal firmu, která se později stala největším českým výrobcem dřevěných palet s miliardovými obraty. Ve velkém je odebírají hlavně velké korporáty z Německa z oblasti automotive, jako jsou BMW či Bosch, ale i potravináři nebo e-shopy. Krize ale dolehla i na paletáře. „Teď je trh nasycený. Odráží se to samozřejmě i na nás, letos nám zatím klesl objem zpracovaného dřeva o dvacet procent a tak ...
Česko stále výrazně zaostává v počtu fotovoltaických zařízení na soukromých stavbách, a především na rodinných domech. V okolních státech kromě Slovenska se pokrytí solárními panely počítá na desítky procent. U nás jsou to pouze jednotky.
Dobrý den, vítejte u shrnutí toho nejdůležitějšího, co se ve světě bitcoinu a etheru v posledních sedmi dnech událo. A bylo toho hodně. Další útoky amerických úřadů na kryptofirmy, dopadení hledaných zločinců, střet s ekology i hackerský útok na General Bytes. Text vznikl ve spolupráci s kryptospace.cz.
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Zprávy o situaci na ukrajinském bojišti a možných rizicích dalších ruských útoků denně plní světová média. O tom, že o osudu země rozhodne i její ekonomická kondice, se však píše daleko méně. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se přitom loni smrskl o třicet procent a budoucnost zůstává nejistá. Na Rusko náklady na válku a západní sankce zatím dopadají mírněji, než se čekalo. Po roce bojů je tak hlavní otázkou, jestli se ruské válečné soukolí časem zadrhne a zda Kyjev s pomocí Západu hospodářsky ustojí období, ...
Dlouho očekávané částečné unijní embargo na ruskou ropu nabylo účinnosti. Současně s ním vstupuje v platnost cenový strop na surovinu z válčící země, jehož výši stanovily země G7 v součinnosti s Evropskou unií na šedesát dolarů za barel. Ceny ropy na počátku týdne míří vzhůru. Čeká se, jak na sankce zareaguje Moskva, která avizovala zákaz prodeje komodity zemím, které na limit přistoupí.
Dodávky ruské ropy ropovodem Družba z Ukrajiny na Slovensko jsou kvůli výpadkům elektrického proudu přerušeny, uvedla Barbora Putzová ze společnosti Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba. Česko podle ní nyní čerpá z operativních zásob na Slovensku.
Válka na Ukrajině způsobila Evropě zcela zásadní problémy v oblasti dostupnosti zemního plynu. Omezení dodávek z Ruska výrazně dopadlo na některé země. Právě Česko patří k těm, které jsou na dodávkách z Ruska nejvíce závislé. Vlivem zmíněných problémů od začátku ruské invaze raketově vzrostly ceny energií. EU přitom stále nepřekonala rozpory okolo možného omezení cen plynu, který zdražuje výrobu elektřiny. Část zemí navíc hrozí vetem krizového balíku. Jak se situace dál vyvíjí a jaké má Evropa možnosti? ...
Mají „pracovní prostředí“ zcela odlišné od evropských standardů. Už deset měsíců jsou téměř každodenní realitou ukrajinských programátorů a vývojářů nálety íránských sebevražedných dronů a ruských raket, pravidelné blackouty i omezená logistika. Práce ve tmě, v zimě, v neustálé nejistotě. Přesto ukrajinský technologický sektor dokáže jako jediná část ekonomiky i po deseti měsících od začátku invaze růst a stovky tisíc programátorů kódují nové programy pro armádu i komerční využití. To srovnání vás okamžitě...
Celé měsíce se už v Evropě vede debata o tom, že energetická krize je příležitostí k renesanci atomu. Odborníci však zůstávají skeptičtí. Současné potíže podle nich spíše povedou k pozdějšímu uzavírání jaderných elektráren, než aby urychlily časově a ekonomicky náročnou výstavbu dalších velkých bloků. Varovným příkladem je teď Finsko, které spoléhalo, že po strastiplné výstavbě brzy uvede do plného provozu nový reaktor. Záměr však patrně bude muset odložit kvůli technickým potížím.