al dzazira - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu al dzazira, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ukrajinské síly jsou pod tlakem, aby zahájily jarní protiofenzivu a osvobodily další území. Očekává se, že jejich hlavním cílem bude Melitopol, jehož ovládnutí by jim otevřelo cestu na Krym. Kyjev však patrně vyčkává na příznivější počasí, které nastane v příštích týdnech. Panují obavy, že jeho plány by mohly zmařit uniklé americké vojenské dokumenty, jejichž pravost Pentagon prověřuje.
Dodavatelé přitvrzují v boji o nové zákazníky. Ceníky budou dál zlevňovat Kontroverzní PornHub změnil majitele, putuje do rukou Kanaďanů Pavel podepsal snížení červnové valorizace důchodů. Musí to přezkoumat Ústavní soud, řekl Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.
Avast chystá konkurenci pro Apple Pay a Google Pay, vyvíjí systém pro digitální peněženky Jaderná energie jako dálnice? Poláci zase mohou ukázat Čechům záda České čipy poletí na Měsíc. Pražský Advacam je vyrábí v prostorách po Nokii Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…
Na Blízkém východě minulý pátek explodovala bomba, tentokrát geopolitická. Televize Al-Džazíra, katarská stanice s panarabským vlivem, rovnou ohlásila „změnu světového řádu“. I jindy střídmý deník Wall Street Journal očekává „nový Blízký východ“, kam razantně vstoupil nový hráč, totiž Čína.
Od rozpadu SSSR v roce 1991 se Rusko snaží udržet si vliv ve čtrnácti okolních nezávislých státech, bývalých sovětských republikách. Ruský prezident Vladimir Putin už před více než dvaceti lety prohlásil, že tyto státy jsou v ruské „sféře vlivu“. Jaký je jejich vztah k Rusku během probíhající ruské invaze na Ukrajinu?
Svět s napětím sleduje, jak ostře zareaguje Čína na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Peking zatím oznámil několikadenní vojenské cvičení na různých místech v okolí ostrova, který považuje za své území, a uvalil na něj hospodářské sankce. Odborníci se přesto domnívají, že anektovat Tchaj-wan se v nejbližší době nepokusí. Roli v tom zcela jistě hrají obavy Číny ze západních sankcí, ale také váha ostrova, kterou získal díky vyspělému polovodičovému průmyslu.
Zabránit další eskalaci války na Ukrajině, zajistit bezpečnost východní Evropy nebo pokročit s přijetím nových členských států. To jsou hlavní úkoly pro třídenní summit Severoatlantické aliance (NATO), který začal v úterý v Madridu. Česko na setkání lídrů třiceti zemí zastupuje premiér Petr Fiala (ODS). Na dálku se k němu připojí také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Válka na Ukrajině trvá už téměř dva měsíce a její konec je v nedohlednu. Rusové zamýšleli krátkou vítěznou akci provázenou omezenými sankcemi, která se však změnila ve vyčerpávající noční můru. Počet obětí roste, a stejně tak i ohrožení ruské ekonomiky včetně samotného energetického jádra. V oficiálních průzkumech je sice podpora prezidenta Vladimira Putina nejvyšší za posledních pět let, což ale nic nemění na tom, že země čelí novému odlivu mozků. A existují i náznaky, že na své limity naráží loajalita ...
Po ruské agresi na Ukrajině se mezi Západ a Rusko znovu po více než třiceti letech spustila železná opona. Jedním z mála, komu se daří komunikovat s oběma znesvářenými tábory, je turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Ten podle zahraničních komentátorů využívá konflikt k prosazení vlastních politických a ekonomických cílů. Zároveň je však možná jediným, kdo může Rusko a Ukrajinu přimět k uzavření příměří.
Vysoké ceny pšenice a obavy, že jí na trhu nebude v důsledku ruské agrese na Ukrajině dostatečné množství, už začínají dopadat na některé státy. Egypt stanovil maximální hladinu cen chleba a snaží se předejít nespokojenosti obyvatel. Odborníci míní, že drahé potraviny mohou v zemi vyvolat nové Arabské jaro a podobné úvahy se týkají i dalších nestabilních států v regionu.