alimenty 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu alimenty 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nižší zájem především žen, které samy pečují o potomky, o takzvané náhradní výživné a rostoucí počet nových exekucí proti neplatičům alimentů. Tak lze shrnout první rok fungování nové sociální dávky. Úřady práce od 1. července minulého roku do konce letošního června vyplatily samoživitelkám a samoživitelům 108 milionů korun. Do prosince přitom státní rozpočet počítá s výplatou přibližně stejné částky, na celý rok bylo vyčleněno přes 180 milionů.
Vláda kvůli pomoci domácnostem s rostoucími cenami rozhodla o zvýšení životního a existenčního minima. Obě sumy vzrostou o deset procent. Částky hrají roli při posuzování nároku na pomoc od státu i při stanovení výše některých dávek.
Příspěvek na bydlení by měl pomoci, pokud člověk nevychází se svými příjmy. A je jedno, jestli jde o jednotlivce nebo o rodinu. Příspěvek má za cíl pokrytí nákladů, které jsou spojené s bydlením. Podmínky pro získání příspěvku jsou ale přísné, na dávku nedosáhne každý.
Další růst důchodů a minimální mzdy od začátku ledna je jednou z hlavních změn roku 2021. Začíná také platit zákon o náhradním výživném, který prosadila šéfka rezortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), i novela zákoníku práce a s ní spojená sdílená pracovní místa.
Příspěvek na bydlení je dávkou, která pomáhá rodinám nebo jednotlivcům, pokud nevychází se svými příjmy. Příspěvek by měl pomoci pokrýt náklady na bydlení. Neznamená to ale, že by na dávku dosáhl každý, kdo má malý příjem. Pochopitelně to má své podmínky.
Samoživitelé, dohodáři, přivydělávající si důchodci či invalidé patří v současné době mezi příjmově nejohroženější část populace. Opoziční politici volají po větší podpoře této skupiny obyvatel, která na rozdíl od jiných nedosáhne na žádnou z „koronavirových“ pomocí. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) však stačí zažádat o již existující dávku mimořádné okamžité pomoci, jejíž vyřízení se mělo zjednodušit. V praxi však úřady schválily ještě méně dávek než v předchozích letech.
Přestože průměrný dluh na výživném klesá, jedná se o jeden z nejpalčivějších sociálních problémů Česka. V roce 2018 byl průměrný dluh na výživném 92 tisíc korun. V loňském roce se částka snížila na 57 tisíc korun.
Zálohové výživné a navýšení rodičovského příspěvku jsou na politické scéně dlouho diskutovanými tématy. Navyšování rodičovského příspěvku o 80 tisíc všem rodinám, které budou v lednu 2020 příspěvek pobírat, sice schválila vláda, potom se ale po tomto tématu na delší dobu slehla zem. Nyní jde konečně návrh do třetího čtení, a to 16. října.
Na pondělní koaliční radě bylo odhlasováno navýšení rodičovského příspěvku. Ale ne na děti, na které rodiče aktuálně pobírají rodičovský příspěvek. Ani pro ty, kteří mají děti ve věku do 4 let. 300 000 dostanou ti, kterým se dítě narodí v roce 2020. Jde o motivaci ke zvýšení porodnosti.
Sociální demokraté ve vládě zvýšení životního minima o 380 korun neprosadili. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) kabinet zamítl. Podle návrhu měla nejnižší uznaná částka pro život, která se využívá pro stanovení dávek, alimentů či nezabavitelného minima při exekuci, vzrůst po sedmi letech o 11 procent. Pro samotného dospělého se měla zvednout o 380 korun na 3790 korun. Záměr přidat už od ledna v kabinetu loni v prosinci neuspěl. Proti je ministerstvo financí.