alimenty dětem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu alimenty dětem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nemožnost platit obědy, kupovat ovoce nebo posílat děti na tábory. České samoživitelky a samoživitelé se s finančními problémy potýkají stále častěji, počet neplatičů alimentů se zvyšuje a vláda už více než rok jen debatuje o zálohovaném výživném. Jaký rozpočet mají některé samoživitelky a ve kterém byznysu bývají nuceny opakovaně hledat práci?
Zálohové výživné a navýšení rodičovského příspěvku jsou na politické scéně dlouho diskutovanými tématy. Navyšování rodičovského příspěvku o 80 tisíc všem rodinám, které budou v lednu 2020 příspěvek pobírat, sice schválila vláda, potom se ale po tomto tématu na delší dobu slehla zem. Nyní jde konečně návrh do třetího čtení, a to 16. října.
O jednom ze zásadních požadavků ČSSD, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal od roku 2021 pět až osm tisíc korun měsíčně podle jejich věku, se ještě povede dlouhá debata. A její výsledek není jistý, byť má zálohované výživné vláda ve svém programu.
..., aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal 15...
Příspěvek na živobytí je dávkou v hmotné nouzi, která řeší nedostatečný příjem. To, jestli bude mít osoba na dávku nárok, se odvíjí pochopitelně od jejího příjmu či příjmu společně posuzovaných osob.
Ministryně práce narazila ve vládě hned se dvěma návrhy. Kabinet nesouhlasí s tím, aby stát poskytoval zdarma obědy všem dětem ve školkách a na prvním stupni základních škol. Zvyšovat se nebude ani životní a existenční minimum, nejnižší uznaná částka pro život využívaná pro stanovení dávek, alimentů nebo nezabavitelného minima při exekuci.
Sociální demokraté ve vládě zvýšení životního minima o 380 korun neprosadili. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) kabinet zamítl. Podle návrhu měla nejnižší uznaná částka pro život, která se využívá pro stanovení dávek, alimentů či nezabavitelného minima při exekuci, vzrůst po sedmi letech o 11 procent. Pro samotného dospělého se měla zvednout o 380 korun na 3790 korun. Záměr přidat už od ledna v kabinetu loni v prosinci neuspěl. Proti je ministerstvo financí.
Celorepublikový dluh na výživném v posledních letech klesá. Přesto ale spoustu samoživitelů trápí dluh ze strany jejich expartnera. Asociace neúplných rodin, provozující největší asistenční program VašeVýživné.cz, se proto rozhodla prozkoumat, jak vlastně vypadá typický český dlužník.
Velká část dětí z neúplných rodin si musí vystačit s příjmem pouze jednoho rodiče – bývalý partner nebo partnerka totiž ve třetině případů odmítá platit alimenty. Mnoho samoživitelek či samoživitelů se přitom potácí na hranici chudoby, tedy příjmu kolem jedenácti tisíc korun. Průměrný dluh na výživném se podle Ivety Novotné z projektu VašeVýživné.cz pohybuje okolo sta tisíc korun, přičemž celkové dluhy činí deset miliard.
Až 2500 korun měsíčně by mohl stát poskytovat za neplatiče alimentů jako zálohové výživné. Dostaly by ho rodiny s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Po dlužnících by vyplacenou dávku pak vymáhal úřad práce. Plánuje to ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Návrh obrysů zákona chce brzy předat vládě. Už loni s podobným záměrem ale v koalici neuspěla.