Amazonie požár - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Amazonie požár, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dvěma pětinám pralesních porostů v Amazonii hrozí, že se do konce století změní v travnatou savanu. Uvádí to výzkum zveřejněný ve vědeckém časopise Nature Communications. Obdobná přeměna hrozí i dalším tropickým deštným pralesům na světě kvůli menším srážkám a rostoucím emisím.
Smrtnost na nákazu COVID-19 je výrazně nižší a nakaženost populace zase násobně vyšší, než na první pohled ukazují statistiky, upozorňuje miliardář Daniel Křetínský. Sám touto nemocí prošel. „Není nutné žít v panickém strachu z viru, pro zdravou populaci neznamená riziko. Ale je třeba přijmout omezení a vést doslova boj za to, aby lidé neumírali zbytečně, kvůli nedostupnosti potřebné zdravotní péče,“ říká v exkluzivním rozhovoru, který poskytl deníkům E15 a Blesk. Vláda přijala opatření rychle, proto podle...
Požáry zuřící v amazonském deštném pralese možná daly vzniknout mezinárodní krizi, těžko je ale můžeme považovat za náhodu. Většinu z nich založili dřevorubci, nebo farmáři, kteří potřebují pastviny pro dobytek, a to za podpory populistického brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který klade větší důraz na ekonomiku než na ekologii, píše server CNN.
Na území ruské Sibiře v Krasnojarském regionu hoří více než 4 miliony hektarů tajgy. Od začátku roku tam shořelo 12 milionů hektarů lesa. Úřady od hašení ustupují kvůli nedostatku financí a prostředků, většina světových politiků mlčí. Donutí klimatická katastrofa nejen ruské politiky jednat? A před čím zavírá i česká vláda oči?
S ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé pomoci zasaženým zemím. Řekl to podle agentury DPA francouzský prezident Emmanuel Macron na okraj summitu sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa (G7). Kolumbie už požádala mezinárodní společenství o podporu.
Brazilská vláda čelí mezinárodnímu tlaku a kritice kvůli lesním požárům v Amazonii, jejichž počet se v letošním roce výrazně zvýšil, mimo jiné i kvůli jejich nelegálnímu kácení. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil požáry za mezinárodní krizi a chce toto téma řešit i na víkendovém summitu skupiny G7 ve Francii. Hnutí studentů Fridays For Future (Pátky pro budoucnost) chystá dnes demonstrace před brazilskými ambasádami ve světě.
Amazonii trápí největší vlna požárů v historii. Vědci v oblasti zvané „plíce Země“ jen za uplynulý týden zaznamenali přes 9,5 tisíce nových požárů. Zkáza pralesa, který ročně vyprodukuje pětinu kyslíku v atmosféře, je viditelná i z vesmíru.
Dramatický pokles tempa odlesňování v Brazílii v posledním desetiletí měl zásadní vliv na kvalitu ovzduší na celém jihoamerickém kontinentu. Výsledkem je významný pokles úmrtnosti.
Odlesňování bývá obvykle spojováno s úbytkem tropických lesů v Amazonii, jihovýchodní Asii či rovníkové Africe. Jak ale ukázala nedávná analýza satelitních snímků, nejvíce se na globálním ubývání lesů podílejí dva severské státy – Rusko a Kanada.
Tajemství tkví ve výtrusech hub, které napomáhají k vzniku amazonského deště.