arcelormittal ostrava - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu arcelormittal ostrava, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Spor mezi hutí Liberty Ostrava a jejím dodavatelem energií Tameh Czech je u konce. Strany se dohodly na částečném vypořádání nakumulovaných dluhů za energie a nastavily i rámec budoucích finančních vztahů. Tameh zároveň stáhl žalobu, kterou na svého odběratele podal loni v listopadu.
Ostravská huť na jihu moravskoslezské metropole vznikla v roce 1951 a brzy tak oslaví sedmdesátku. Majitelé zároveň zahájí strategickou transformaci a během následujících deseti let investuje nynější vlastník Liberty Ostrava 20 miliard korun do nové ocelárenské technologie a do modernizace válcoven. Chce tím omezit závislost na dovážených surovinách, rozšíří výrobní portfolio a zahájí cestu směrem k uhlíkové neutralitě.
Spor o ceny dodávek energií mezi ostravskou hutí Liberty a teplárnou Tameh Czech vstupuje do další fáze. Energetický regulační úřad (ERÚ), u kterého si Liberty stěžovala na údajně příliš vysoké ceny Tamehu, dal za pravdu teplárně. Ta si tak bude moci nadále stanovovat svou cenovou politiku bez zásahu úřadu. Hutě se proti rozhodnutí odvolaly.
V areálu ostravské huti zuří souboj těžkých vah. Majitel ocelárny, společnost Liberty Steel, se dostala do křížku se skupinou ArcelorMittal, od které huť koupila. Příčinou je teplárna Tameh Czech, která při loňském prodeji huti nebyla součástí kupní smlouvy, a nyní podle Liberty zneužívá své dominantní postavení a účtuje si příliš vysoké ceny za dodávané energie. Tameh, v níž má ArcelorMittal poloviční podíl stejně jako polská energetická skupina Tauron, obvinění odmítá.
Společnost GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty chce v příštích deseti letech do své huti Liberty Ostrava investovat 750 milionů eur (přibližně 19 miliard korun). Součástí strategických investic bude především vybudování nové hybridní technologie pro výrobu oceli, která bude podle firmy první svého druhu v Evropě. Zásadní modernizace čeká také válcovny.
Společnost ArcelorMittal, která je největším světovým producentem oceli, odstupuje od převzetí italské ocelárny Ilva. Firma se tak podle svého dnešního oznámení rozhodla proto, že jí italská vláda odebrala dříve dohodnuté záruky imunity před trestním stíháním v souvislosti se znečištěním způsobeným továrnou firmy. ArcelorMittal přitom kvůli převzetí ocelárny Ilva prodal svůj podnik v České republice.
Skupina GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty oznámila, že do konce letošního roku spojí své podniky z celého světa zabývající se prvovýrobou a druhovýrobou oceli, těžbou surovin a distribucí do jediného subjektu Liberty Steel Group.
Hutní společnost Liberty Ostrava pokračuje v provozu s omezenou výrobou, který zavedla v červenci mimo jiné kvůli vysokým cenám surovin a dovozu oceli ze zemí mimo Evropskou unii. Považuje ho za neférový. Nebude propouštět, ale část zaměstnanců, kteří už vyčerpali dovolenou, zůstane doma se sníženou mzdou. Řekla to mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková. Odbory považují situaci za alarmující, nedávají ji ale za vinu vedení firmy, vnímají to jako evropský problém.
Zájem britských podnikatelů o byznys v Česku dále klesá. Aktuálně v tuzemsku podniká 4 694 firem s britskými vlastníky, což je o pět procent méně než v roce 2018. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Bisnode, která dlouhodobě sleduje vzájemné vazby a propojení mezi ekonomickými subjekty. Objem britského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem je ale podle zjistění Bisnode na maximu.
Hutní podnik Liberty Ostrava dosáhl v roce 2018 ještě jako ArcelorMittal Ostrava čistého zisku 4,1 miliardy korun. Nárůst oproti roku 2017 činí 946 milionů korun. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnila zejména vyšší výroba i marže. Huť má nového majitele od letošního 1. července.