armádní nákupy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu armádní nákupy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Komunisté opět našli způsob, jak se připomenout. Trvají na tom, že se ve státním rozpočtu přesune deset miliard určených pro armádní nákupy na jiné účely.
Poslanci ve druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu asi 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout 177 miliard. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.
Ani dva týdny před závěrečným třetím kolem jednání poslanců o státním rozpočtu na příští rok nemá menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) dostatek hlasů. Komunisté nadále trvají na desetimiliardovém škrtu v chystaných armádních zakázkách. Připouštějí možnost, že země vstoupí do příštího roku s rozpočtovým provizoriem. Možná je i případná novela rozpočtu.
Očekávaný prodej prvních nových vojenských letounů L-39NG se zřejmě přiblížil. Aero Vodochody poskytlo stroj ke zkušebním letům Maďarsku. Země má podle informací deníku E15 zájem o dvanáct strojů.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad společnosti Leonardo kvůli zakázce ministerstva obrany na nákup vojenských vrtulníků z USA. Na twitteru to dnes oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Bylo tak potvrzeno původní rozhodnutí antimonopolního úřadu z letošního srpna, které povolilo ministerstvu pokračovat v nákupu vrtulníků od firmy Bell z USA za 17 miliard korun i přes chyby, kterých se během výběru dodavatele dopustilo.
Česko bude dál patřit mezi země, které neplní alianční závazek NATO vydávat alespoň dvě procenta HDP na obranu. Čelní představitelé státu sice v posledních letech opakovaně vyjádřili ambici dosáhnout této mety k roku 2024, po jednáních o podobě státního rozpočtu na příští rok je ale jasné, že se tak nestane.
Aktuální napětí ve Středozemním moři a spory o nerostná naleziště mezi Kyprem, Řeckem a Tureckem spouštějí lokální závody ve zbrojení. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis uplynulý týden oznámil plány na posílení armády o patnáct tisíc vojáků a několik investic do výzbroje. Země sice na obranu vynakládá relativně dost, v důsledku krize ale dlouho nemodernizovala. Experti však varují před unáhlenými a předraženými nákupy, které mohou v době koronavirové nejistoty neúměrně zatížit rozpočet.
Ministerstvo obrany může pokračovat v nákupu vrtulníků od firmy Bell z USA za 17 miliard korun, i když při vyřizování námitek k této veřejné zakázce chybovalo. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zohlednil při rozhodování bezpečnostní zájmy státu. Přesto zadavateli hrozí vzhledem k závažnosti jednání a hodnotě zakázky citelná pokuta, uvedl antimonopolní úřad. Rozhodnutí není pravomocné, může být proti němu podán rozklad.
Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo v Česku zahajuje svou cestu po střední Evropě. Jeho návštěva obsáhne mix bezpečnostních a obchodních témat, kterým zřejmě bude dominovat čínská otázka. Šéf americké diplomacie se sejde s nejvyššími představiteli země.
Premiér Austrálie Scott Morrison varoval obyvatele, že svět po odeznění pandemie bude nebezpečnější. Země se podle něj musí připravit na ostřejší střety v oblasti Tichomoří a Indického oceánu. Plánuje proto výrazné navýšení armádního rozpočtu a nákupy i vývoj různých zbrojních systémů.