asociace cestovních kanceláří koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu asociace cestovních kanceláří koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kvůli zhoršující se epidemii koronaviru vláda v pátek schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Firmy musí také od pondělí pravidelně jednou týdně testovat neočkované pracovníky, ti se testu musejí podrobit. Úřady by měly co nejvíce využívat práci z domova. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ale uvedl, že Česko nebude následovat příklad Rakouska, které v pátek vyhlásilo plošnou uzávěru a povinné očkování proti covidu-19.
Letošní léto přeje cestovním kancelářím – tedy těm, které ještě fungují. Ačkoli je poptávka kolísavější než před pandemií, Češi mají velkou chuť cestovat. Podle čerstvých informací ministerstva pro místní rozvoj nicméně došlo na trhu k velkému pročištění. Za poslední dva roky klesl počet cestovních kanceláří z 851 na 626. Cestovky se nyní obávají opětovného zavedení příspěvků do státního garančního fondu, které pomáhájí chránit nároky klientů zkrachovalých kanceláří.
Početné řady cestovních kanceláří v Česku rychle řídnou. Rok po loňském 12. březnu, kdy vláda vyhlásila nouzový stav, se počet CK registrovaných u ministerstva pro místní rozvoj snížil o čtvrtinu. Skončilo 204 cestovek, z toho pět desítek letos. Vyplývá to z dat MMR. Pokud by se obchodníci se sluncem a plážemi nezahojili v hlavní letní sezoně, z byznysu může zmizet ještě mnohem více cestovek než dosud, varuje Asociace cestovních kanceláří.
Jakmile skončí dotování ze strany státu, zažije česká ekonomika zajímavé období. „Dojde k jedné z největších majetkových změn za posledních třicet let. Z pohledu pojišťoven se na to musíme připravit,“ říká generální ředitel pojišťovny Kooperativa a prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš v rozhovoru o dopadu koronaviru, výnosech v době nízkých úrokových sazeb nebo o vztahu pojišťoven se státem.
Evropskou unii rozděluje spor o zavedení očkovacích pasů neboli jednotných dokladů, které by umožnily lidem očkovaným proti COVID-19 opět volně cestovat. Řecko a několik dalších jižních zemí, jejichž ekonomika je převážně založena na cestovním ruchu, chtějí zavedení koronapasů co nejdříve. Naopak některé bohatší státy unie jako Německo a Francie a bývalý člen Británie jsou zatím proti. Konflikt by se měl řešit na nadcházejícím summitu EU, který začíná ve čtvrtek.
Portál Slevomat loni utržil 1,8 miliardy korun, což bylo ve srovnání s předchozím rokem o zhruba 40 procent méně. Zaznamenal ale rekordní letní sezonu, kdy prodeje domácích pobytů vzrostly o 50 procent. Meziročního zlepšení dosáhl také v prodeji zboží lokálních výrobců a obchodníků.
Pandemií zbídačený cestovní ruch má od české vlády dostat další injekci, ne na každého se ale dostane. Bankovní záruky nejsou určeny velkým hráčům, upozorňují cestovky Firo-tour a Blue Style. Na veřejnou podporou navíc nedosáhne většina cestovních agentur, varuje Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.
Koronakrize významně zúžila tuzemský trh cestovních kanceláří. Zatímco první den loňského roku se o klienty přetahovalo 856 cestovek, nyní jich v Česku podniká 704. Na 133 jich přerušilo činnost, 22 zcela zaniklo, vyplývá z dat ministerstva pro místní rozvoj. Rozdíl v počtu cestovek, který neodpovídá součtu zrušených a přerušených, je dán rychlým vývojem ve sledovaném čase.
Lyžařské areály v Česku otevřou v pátek 18. prosince, tedy o šest dní dříve, než se původně zvažovalo, oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Důvodem je podle něj to, aby lidé na hory mohli vyrazit s předstihem před vánočními svátky. O tom, jaká opatření bude nutné v areálech dodržovat, rozhodne v pondělí vláda.
Stejně jako na jaře tak byly spuštěny či prodlouženy některé kompenzační programy, které mají alespoň částečně zmírnit zasažení firem a podnikatelů souvisejícími opatřeními. Bohužel také nadále platí to, že se v možnostech podpory těžko orientuje a podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné jsou oproti jaru výrazně omezené. Jaké programy tedy nadále probíhají, kdo na ně „dosáhne“ a na co si dát při podání žádosti pozor?