Atacama - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Atacama, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Divadelní režisér Tomáš Loužný vyrazil s přáteli na dobrodružné putování po Chile a Patagonii začátkem března, těsně před vypuknutím globální koronavirové pandemie. Kvůli ní po dramatickém putování je nakonec dění dovedlo do amerického Minneapolisu, kde museli zatím zůstat. Příběh výpravy na dálku popsal deníku E15.
Žebříčky nejbohatších Čechů a Slováků sestavuje už dvacet let. Se zkušeností říká, že Slovensko vygenerovalo na počet lidí více miliardářů než Česko. „Řekněme, že mravy na Slovensku byly trochu uvolněnější a bylo možné uchvátit toho víc,“ konstatuje známý ekonomický novinář a provozovatel portálu Motejlekskocdopole.com Miroslav Motejlek.
Lidstvo poprvé v historii disponuje snímkem černé díry, respektive jejího stínu. Fotografii pořídil mezinárodní tým astronomů v rámci projektu Event Horizon Telescope. Na něm se posledních několik let podílelo více než 40 států. „Albert Einstein v roce 1915 snil o tom, že lidstvo někdy spatří takový bod,“ uvedl Carlos Moedas, eurokomisař pro vědu, výzkum a inovace.
Vědci si hmotu kolem supermasivních černých děr obvykle představují jako donuty. Takuma Izumi a jeho tým ale tvrdí, že toto připodobnění není trefné. Jde spíše o spíše systém bouřlivých výtrysků hmotu, který připomíná fontánu.
Galaxie W2246-0526 byla objevena v roce 2015 a hned vědce zaujala. Jde o největší, nejvíce hmotnou a také nejzářivější galaxii ve známém vesmíru. W2246-0526 vysává hmotu ze svých menších sousedů.
Je to jedno z nejteplejších a nejsušších míst na světě, a přesto se v té vyprahlé chilské pustině můžete i pěkně vykoupat.
Vezměte svíčku, navoskujte vydatně svůj sandboard a pusťte se dolů po písečné duně. Brázdit takhle poušť je netradiční adrenalinový zážitek. Pokud by snad nebylo dost sněhu v evropských horách, v peruánské oáze Huacachina čeká písku vždycky dost.
Surreálná krajina, extrémní teploty, jezírka bez vody, zato plná soli. Ne náhodou dostalo prazvláštní místo v severním Chile jméno Měsíční údolí. Bez velkých výdajů tady můžete s trochou fantazie zažít pocit, že kráčíte po povrchu jiné planety. A bez skafandru.
Kvůli nepřátelskému prostředí odešla z českého trhu. Teď hodlá společnost Solek Group vydělávat na stavbě fotovoltaických elektráren v Chile, Argentině a Íránu. Soláry tam podle majitele firmy Zdeňka Sobotky chtějí a investorům neházejí klacky pod nohy. „V Chile se díky velkému osvitu dostaneme na výnosnost z naší investice ve výši 10 až 15 procent,“ říká.
V Evropě po odklonu od jaderné a uhelné energie roste poptávka po turbinách pro paroplynové elektrárny a zařízení spalující biomasu. Plzeňský Doosan Škoda Power ale dodal už i turbinu pro solární elektrárnu a hodlá v tom pokračovat, říká ředitel globálního vývoje Doosanu Jiří Fiala. V Plzni jsou připraveni i na výrobu turbin pro další bloky českých jaderných elektráren, bez státních garancí výkupních cen elektřiny se ale podle něj Temelín jen těžko dostaví.