atomove reaktory 4 generace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu atomove reaktory 4 generace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Atomová energie od havárie ve Fukušimě před více než deseti lety nezažívala šťastné období, výstavba nových elektráren se oproti plánům hodně zpomalila. Vodíkové technologie se zase ještě před pár lety zdály být spíše zajímavým námětem pro diskuze futurologů než pro reálné využití v praxi v dohledné době. Ambiciózní plány dekarbonizace – nejen v Evropě, ale i jinde ve světě – přinášejí zásadní změnu ve vnímání jak jádra, tak vodíku. A stále více se mluví o jejich propojení, zvláště ve formě takzvaného ...
Vytlačování čínské společnosti Huawei z Británie a z dalších zemí zbrzdí tamní výstavbu telekomunikačních 5G sítí. Odborníci se přou, jak silný tento dopad reálně bude. Mezitím už ale britsko-čínský svár začíná zasahovat i jiné strategické odvětví. Pokud Londýn změní své postoje a odmítne také čínskou účast v projektech nových jaderných reaktorů, bude to fakticky další rána pro atomovou energetiku. A to nejenom v Británii a v Číně.
Jaderné bloky by podle většiny politických proklamací z posledních let měly být pilířem budoucí české energetiky. Představy o této budoucnosti ale zamlžuje vzrušená diskuze politiků i odborníků, zda to budou velké reaktory, tedy zhruba takové, jaké dnes fungují v Temelíně, nebo malé reaktory – ještě podstatně menší než ty současné dukovanské.
Ještě před rokem spolupracoval zakladatel Microsoftu Bill Gates s Číňany na rozvoji jaderné energetiky nové generace. Gates investoval do amerického start-upu TerraPower – jednoho z projektů modernějších a bezpečnějších atomových reaktorů budoucnosti. Prototyp reaktoru měl vyrůst v Číně. Američtí vizionáři věděli, že Peking prahnoucí po pozici světového technologického lídra ochotně poskytne finance.
Mezi zájemce o stavbu nového jaderného bloku v českých Dukovanech se zařadila také čínská skupina CGN, která v Číně provozuje 64 procent tamních jaderných elektráren. „Zkušenost se stavbou elektráren na Západě zatím ještě nemáme. Historicky jsme ale spolupracovali s francouzskými a americkými firmami. Jsme součástí konsorcia pro stavbu britské elektrárny Hinkley Point C,“ říká Jang Mao-čchun, zástupce šéfa CGN pro rozvoj mezinárodního obchodu.
Francouzský státní jaderný gigant Areva hodlá během příštích pěti let v rámci nového strategického plánu zrušit až 1500 pracovních míst v Německu. Uvedl to generální ředitel společnosti Luc Oursel při prezentaci strategického plánu, který reaguje na odklon některých evropských zemí, včetně Německa, od jádra. Areva v Německu zaměstnává téměř 6 tisíc lidí. V Česku se nyní uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.