atomový reaktor - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu atomový reaktor, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Francouzský parlament v úterý schválil zákon, o kterém sní jaderná lobby v celé Evropě, včetně Česka. Francouzští zákonodárci totiž rozhodli o výrazném zkrácení a zjednodušení povolovacího procesu pro stavby nových reaktorů, a to zejména v případech, kdy má nový reaktor vyrůst v areálu současné jaderné elektrárny nebo vedle něj. Část opozice proti novému zákonu protestuje, podle jeho zastánců bude ale jeho přijetí znamenat zkrácení stavby nového jaderného bloku až o dva roky. K tomu francouzský parlament ...
Dovoz elektřiny není tabu. Ani pro Česko. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že se relativně malá země, která v minulosti vykazovala na své poměry hodně vysoký export, překlopí do pozice čistého importéra. Otázkou zůstává pouze to, za jak dlouho se tak stane. Na druhou stranu závislost na importu by byla nebezpečná.
Nikoliv plyn a ropa, ale jádro zůstává tím, čím Rusko může stále vydírat Evropu i celý západní svět. Podle několika odborných studií z poslední doby to dokazuje přetrvávající míra závislosti Západu na ruských jaderných technologiích. Ani více než rok od začátku války na Ukrajině se Západu, včetně USA, nepodařilo tuto závislost odbourat. A Rusko paradoxně v některých ohledech svůj vliv v oblasti jaderných technologií ještě posílilo. Článek vyšel na stránkách Info.cz.
Válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize německý odchod od jádra nezvrátila, pouze na krátkou dobu odsunula. V sobotu tak země odstaví poslední tři zbývající reaktory, které jí poskytovaly šest procent elektrické energie. Většina Němců by přitom uvítala jejich další provoz. Vláda Olafa Scholze však sází na to, že se jí podaří jádro nahradit obnovitelnými zdroji i v době, kdy řeší snižování závislosti na ruském zemním plynu. Loni v zemi v důsledku geopolitické situace rovněž vzrostla výroba ...
Americká společnost Westinghouse nadále usiluje o získání stamiliardové zakázky na výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Její snahu přijela minulý týden osobně podpořit do Prahy náměstkyně amerického ministra zahraničí Ann Ganzerová, která má vedle energetiky na starosti také mezinárodní bezpečnost a nešíření zbraní hromadného ničení. V exkluzivním rozhovoru pro E15 mimo jiné představuje unikátní projekt Phoenix, v rámci kterého chtějí Američané přebudovat evropské uhelné elektrárny na malé ...
Autoři nové Státní energetické koncepce nejspíš dospějí k tomu, co už věděli jejich předchůdci v roce 2015 – Česko bude v příštích desetiletích potřebovat čtyři nové velké jaderné reaktory. Čím dříve budou stát, tím lépe. Otázkou zůstane, proč tedy zdejší vlády tolik let přešlapovaly na místě. Výstavba prvního z velkých reaktorů je stále v přípravné fázi. Původně měl vyrůst v Temelíně, nyní na něj čekají v Dukovanech.
Západ v čele s Evropou se nyní plně soustředí na to, jak zvládne začínající zimu, a doufá, že jaro by mohlo přinést úlevu v energetické krizi. Část expertů ale varuje, že bude nutné se náležitě připravit na další topnou sezonu, která by mohla být ještě náročnější než ta současná. Kromě problémů s náhradou ruského plynu se navíc svět bude muset soustředit i na problémy s dírou po ruských ropných produktech. Velkým tématem nadcházejícího roku tak může být globální nedostatek nafty.
Stojící reaktory v době energetické krize se stávají pro Francii noční můrou. Přestože na pomoc s opravami přijeli pracovníci z USA a Kanady, slábnou naděje, že bude jaderná flotila společnosti EDF na zimu v obvyklém nasazení. Tradiční exportér elektřiny tak hledá cesty, jak zvýšit výkon vodních a větrných elektráren a také dovoz energií. Úřady i tak varují, že riziko zimních výpadků roste.
Evropská snaha odklonit se od ruských fosilních paliv naplno ukázala, že ani západní země nemají jasno, jaké zdroje energie jsou environmentálně nejméně škodlivé. Už před vypuknutím války na Ukrajině se v EU velmi problematicky hledala shoda na takzvané taxonomii, tedy na označení různých energetických technologií za zelené investice.
Z prodloužení provozu třech jaderných elektráren v Německu se místo odborného sporu stává spor politický. V krajním případě by dokonce mohl vést i k pádu vlády. Odborníci přitom upozorňují, že skutečný vliv prodloužení provozu třech německých „jaderek“ do 15. dubna je mnohem menší, než si někteří politici představují.