atomový reaktor - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu atomový reaktor, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jedním z nejcitlivějších politických témat v Česku je aktuálně podoba tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech a role ruských a čínských firem v zakázce. Zkušenosti z ostatních států ovšem ukazují, že geopolitika není jediným faktorem, který ambiciózní plány vlád komplikuje. Řeší se nejen otázka, komu realizaci projektu svěřit, ale také to, zda jsou náklady opodstatněné. Cesta ostatních zemí za jádrem často není prosta prodražování zakázek, zpoždění nebo sporů. Zde je výběr států, jejich přístupů k ...
Spojené státy a Írán sice nejsou v klasickém válečném stavu, ale termín „studená válka“ by pro označení jejich vztahu byl příliš slabý. Američané a Izraelci fyzicky likvidují představitele islámské republiky i jejího jaderného programu, zatímco Teherán vede hybridní boj a podporuje své spojence na Blízkém východě, které mnozí na Západě považují za teroristy. Není to přitom tak dlouho, kdy se Írán měl stát velkou nadějí nejen pro stabilizaci regionu, ale také pro světovou ekonomiku.
Pandemie koronaviru má i své příznivé dopady, alespoň pro ekologii, jak se ukázalo v sousedním Německu. Země ušetřila za minulý rok osmdesát milionů tun CO2, a nečekaně tak splnila svůj dlouhodobý klimatický cíl. Poprvé také u našich sousedů vyprodukoval více elektřiny vítr než uhlí. Experti však zároveň varují, že tento úspěch je jen zdánlivý a následující roky odhalí trhliny v klimatické politice země považované za ekologickou velmoc.
První jaderná elektrárna v Bělorusku, jejíž provoz v sobotu slavnostně zahájil prezident Alexandr Lukašenko, musela být již následující den odstavena. Některé zařízení bude muset být vyměněno, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.
Ještě před pár měsíci byli Američané v bitvě o nové jaderné zakázky ve východní Evropě outsidery. Společnost Westinghouse měla za sebou nepříjemnou bankrotovou proceduru ve Spojených státech, tamní atomové reaktory prohrávaly souboj s plynem i dotovanými obnovitelnými zdroji a roli světových lídrů v rozvoji jaderné energetiky si užívali Rusové a Číňané s Korejci v zádech.
... nahradit větší typy reaktorů, jejichž výstavba se... Národní agentura pro atomovou energii bude jako... Malé modulární reaktory postupují dál vpřed ...
Více než milion tun kontaminované vody má být od roku 2022 vypuštěno do Tichého oceánu. Plánuje to největší japonská elektrárenská společnost TEPCO, která provozuje nechvalně proslulé jaderné elektrárny v prefektuře Fukušima. Záměr podporuje japonská vláda, ačkoli proti němu bouřlivě protestují místní ochránci životního prostředí a také rybáři. Ti mají strach, že to zcela zničí jejich byznys. S odvoláním na japonská média o tom informuje britský deník The Guardian.
Soudní dvůr Evropské unie definitivně zamítl rakouskou žalobu kvůli schválené státní podpoře pro výstavbu a provoz britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Vídeň žalobu podala v roce 2015 poté, co Evropská komise souhlasila s plánem britské vlády investovat do stavby nové jaderné elektrárny na jihozápadě Anglie. Británie byla v době podání žaloby ještě členem EU.
Bělorusko začalo s navážením paliva do prvního ze dvou reaktorů své první jaderné elektrárny Astravec, uvedla agentura Reuters s odvoláním na oznámení ruské korporace Rosatom, která má vybudování elektrárny na starosti.
Spojené arabské emiráty zahájily provoz prvního bloku jaderné elektrárny Baráka, a staly se tak první zemí arabského světa s touto technologií. Na Twitteru o zahájení provozu informoval předseda vlády emirátů šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm. Elektrárnu buduje jihokorejská společnost KEPCO, jejíž dcera KHNP má zájem o zakázku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech.