auto na jaderný pohon - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu auto na jaderný pohon, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. I po roce 2035 bude dál možné nově registrovat vozy se spalovacími motory, ale jen pokud budou tankovat uhlíkově neutrální paliva, tzv. syntetická paliva neboli e-paliva.
Plzeňská Škoda JS, klíčová firma nejen pro tuzemský jaderný průmysl, vyšla společnost ČEZ na 1,6 miliardy korun. Převzít nad ní kontrolu by tuzemská energetická skupina mohla už tento týden. Výši transakce zveřejnil ČEZ ve své čtvrtletní účetní závěrce.
Nahrazení lidí roboty mělo zefektivnit práci. Řada podniků ale na jejich napájení drahou elektřinou prodělává. Investice do robotizace z minulých let se v některých případech firmám nemusejí nikdy vrátit. „Průmysl by doplatil na to, že se spolehl na nízké ceny energií,“ konstatuje přední český vědec a odborník na roboty a umělou inteligenci Vladimír Mařík, zakladatel a vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.
Firmy, výzkumné ústavy a univerzity se podle bývalého rektora ČVUT a stávajícího šéfa Technologické agentury ČR Petra Konvalinky začínají úspěšně učit spolupráci prostřednictvím odborných konsorcií. „Myslím, že mnohá by časem mohla fungovat i nezávisle na státní podpoře nebo alespoň jejich část, že by se firmy a výzkumníci domluvili, aby nějaké aktivity prostě dělali bez dotace,“ věří akademik, který byl svou domovskou ČVUT a Akademií věd ČR opět nominován do čela agentury, která velmi brzo převezme ...
Kopřivnická automobilka Tatra Trucks má za sebou úspěšný rok 2021. Automobilka spoluvlastněná českými holdingy Czechoslovak Group a Promet Group mírně překročila plán a dodala celkem 1277 automobilů, získala zásadní armádní zakázky v zemích NATO, zahájila vývoj vozu s vodíkovým pohonem a také otevřela s Moravskoslezským krajem nové moderní muzeum. „Připravujeme se i na výzvy budoucnosti, zejména technologické změny, které automobilový průmysl čekají,“ říká generální ředitel firmy Pavel Lazar.
Česko čeká po třiceti letech další ekonomická transformace. Zelenání Evropy pro něj představuje ještě větší výzvu než pro jiné státy. Zdejší autoland totiž produkuje po Estonsku nejvíce emisí oxidu uhličitého na obyvatele a bez přehánění tak představuje černou skvrnu na mapě Evropské unie. Hrozí však, že se nemálo lidí bude považovat za poražené ekologické revoluce, protože právě na ně dopadne břemeno nových nákladů nejvíce.
Navzdory nelehkému období pro celý automobilový průmysl se značce Tatra daří získávat nové zakázky. Neohrozila ji ani čipová krize.
Návrhy Evropské komise směřující k uhlíkové neutralitě mohou mít sociální dopady, varuje odborný garant programu Pirátů a STAN pro klima a životní prostředí Jan Farský. I proto bude dvojblok usilovat o pomoc českým firmám, aby se na novou průmyslovou etapu připravily. „Máme v plánu investovat prostředky jak do digitalizace a obnovitelných zdrojů energie, tak do nových technologií a elektromobility,“ říká Farský.
Jedním z nejdůležitějších úkolů nové české vlády, která vzejde z říjnových voleb, bude transformace na zelenou ekonomiku. Evropská unie se snaží členské státy tlačit k tomu, aby co možná nejdříve dosáhly uhlíkové neutrality. Příští kabinet přitom může vzhledem k blížícímu se předsednictví Česka EU do značné míry ovlivnit průběh a podobu této ekonomické proměny celé Evropy.
Fandové elektromobilů přesouvají pozornost z Asie a Ameriky do Evropy. Právě starý kontinent očekává v příštích letech největší růst prodeje automobilů „na baterky“ – vzhledem k přísným emisním normám i zeleným stimulům. Evropě ale hrozí, že z takového boomu budou nejvíc těžit asijské firmy, které už mají ve výrobě baterií velký náskok.