autobusoví dopravci - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu autobusoví dopravci, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Koronavirová pandemie tvrdě zasáhla i soukromého železničního a autobusového dopravce RegioJet, který hlásí za loňský rok pokles tržeb o šedesát procent. Navzdory kritické epidemiologické situaci v Česku věří majitel firmy Radim Jančura v rychlý obrat. „Češi chtějí cestovat, peníze na to mají,“ je přesvědčen. Letošní rok vnímá jako možnost digitalizovat služby a investovat – firma proto nakoupí nové vagony a lokomotivy za dvě miliardy.
Růstový mejdan let minulých skončil, koronavirová pandemie zcela nekompromisně přenastavila postavení celých ekonomických sektorů na trhu. Zatímco si on-line služby užívají „klondajk“ nečekaného rozsahu, kamenné obchody se většinou dobelhaly na pokraj svých sil. Kdo jsou tři vítězové a tři poražení turbulentního roku 2020?
Zvýšené nároky na hygienu v autobusech, vlacích, tramvajích či v metru letos odsávají nemalé prostředky z rozpočtů veřejných i soukromých dopravních společností. Souhrnné náklady na pořizování dezinfekcí, rukavic, roušek, respirátorů, ochranných obleků či štítů se pohybují v řádu nižších stovek milionů korun. Provozní náklady navíc rostou v době, kdy dopravci počítají výpadky příjmů z jízdného v řádu desítek procent.
Dopravci zatím letos získali od státu na kompenzacích za slevy na jízdném podstatně méně než v minulém roce. Kvůli koronavirové pandemii, která částečně ochromila regionální železniční i autobusovou dopravu, vyplatil stát dopravcům od začátku roku do září 2,8 miliardy korun, loni za stejné období se jednalo o 4,3 miliardy korun. Ministerstvo ve svém rozpočtu na příští rok počítá s tím, že se využívání slev vrátí na předkrizovou úroveň.
Škody železničních a autobusových dopravců kvůli koronavirové krizi dál narůstají. Ztráty Českých drah způsobené úbytkem cestujících za letošní rok zřejmě přesáhnou tři miliardy korun, stamilionové škody znovu počítají i soukromí dopravci. Dopravci v minulém týdnu jednotně vyzvali stát k pomoci, ten její možné formy zvažuje.
Druhý rok státních slev v dopravě pro studenty a důchodce stál přes 4,5 miliardy korun. Meziročně to je o 1,1 miliardy méně. Důvodem poklesu je především omezení cestování během koronavirové krize, před ní kompenzace naopak spíše rostly. Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy. Slevy platí od září 2018, celkově od té doby za ně zaplatil více než 10,1 miliardy korun.
Vláda vcelku rychle zareagovala na nové vyhlášení nouzového stavu ohledně koronavirové pomoci zasaženým odvětvím. Otázka je, jak kompenzace cílit, aby pomohly právě těmto segmentům ekonomiky, a zda budou stačit na to, aby uklidnily podnikatelské prostředí.
Koronakrize v Česku podle sdružení Česmad Bohemia postihla v až dva tisíce zájezdových dopravců provozujících celkem kolem devíti tisíc autobusů. Až polovině z nich hrozí krach. Zájezdoví dopravci proto od státu na pokrytí ztrát z krize dostanou až miliardu korun. Kompenzace, které budou vypláceny za sedačku a den, schválila vláda.
Vlaky a autobusy jezdí stále méně lidí. Poptávka je teď zhruba na šedesáti procentech původního stavu. České dráhy proto v tomto týdnu omezí několik komerčních spojů a o osudu dalších rozhodnou podle vývoje.
Letošní léto se kromě přetrvávající pandemie koronaviru nese také ve znamení vlakových nehod. Další - již patnáctá - se stala ve středu v Kdyni na Domažlicku, kde se srazil osobní vlak s technickým vozidlem. Projděte si všechny dosavadní nehody vlaků na českých železnicích.