automobilová krize 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu automobilová krize 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Posilující koruna dokáže tlumit inflační tlaky v ekonomice a zajišťuje konvergenci Česka k bohatším zemím západní Evropy, uvádí některé výhody vlastní měny hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. „Třetina dohánění německých mezd za poslední dvě dekády je kvůli silnější koruně,“ upozorňuje. Vyjadřuje se rovněž k fungování státní správy, kterou označuje za jednu z brzd hospodářského růstu, říká v rozhovoru, který vychází v rámci seriálu Kam dále, Česko.
Vzestup čínských automobilek na úkor západních na největším automobilovém trhu světa doléhá i na tuzemské závody jednoho z největších českých výrobců autodílů Brano. Značky, jako jsou Volkswagen, Audi, Volvo nebo General Motors, čelí nedostatečnému odbytu na čínském trhu, takže snižují množství poptávaných součástek. V případě jejich dodavatele Brana je propad natolik významný, že od posledního březnového týdne až do konce dubna budou muset stovky zaměstnanců přejít na čtyřdenní pracovní režim. Jeden den v...
Krize automobilek ve výrobních závodech škrtí prodeje nových vozů, naplno se začíná projevovat také ochlazování české ekonomiky. Méně vozů pořizují lidé i firmy. Děje se tak ve chvíli, kdy reálně hrozí, že z trhu zmizí vozy s cenou do půl milionu korun a nahradí je elektromobily. „Signály z trhu jsou jednoznačné, my je vnímáme od druhé poloviny loňského roku. Nechci použít slovo recese, nicméně ochlazení poptávky tu je. A je zcela logické,“ říká Jan Hurt, jednatel společnosti Porsche Česká republika, jenž ...
Firmy v Česku současnou situaci relativně zvládají. Dlouhodobě na ně ale začnou dopadat problémy související mimo jiné s nevyhnutelnou restrukturalizací ekonomiky. „Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musejí smířit s tím, že někde bude poptávka po práci dlouhodobě klesat, protože to prostě není udržitelné vzhledem ke geopolitické změně, která se odehrála,“ říká analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje největší české pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.
Žně jsou ty tam, automobilky působící v Evropě čeká v příštích letech mimořádně náročná výzva. Zvládnout přechod od výroby spalovacích vozů k elektrickým v době, kdy je všeobecně očekáván silný ekonomický útlum. S hrozícím příchodem recese do Evropy kalkuluje i šéf Škody Auto Klaus Zellmer. Mladoboleslavskou automobilku proto už nyní připravuje na složitější časy.
Strmý růst cen surovin, materiálů a energií tvrdě dopadá i na tradiční český podnik Gumárny Zubří. Zde vyráběné autokoberce, krytky či různá těsnění odebírá například Škoda Auto, Toyota či Hyundai, ale i firmy ve stavebnictví či zemědělství. „Při jednáních s nimi už musím situaci vyhrocovat. Buď akceptují zvýšení sjednaných cen, anebo odstoupíme od smluv. Společnost by se měla bavit o krizovém scénáři. Zdražení, které domácnosti dosud pocítily, není zdaleka konečné,“ říká generální ředitel Gumáren Zubří ...
Nově se rýsující geopolitická mapa světa přinese nejen globální přesun firem a diametrálně odlišnou podobu dodavatelsko-odběratelských řetězců, ale i proměnu kapitálových toků. Zatímco první signály o přímých investicích vyznívají pro Česko příznivě, kapitálové trhy mají za sebou jen pilotní díly poválečné rošády a skutečné šance teprve nabídnou.
Válka na Ukrajině vyvolala na mezinárodních trzích mnoho nejistoty zejména v oblasti energetiky. Důvodem je dlouholetá závislost řady evropských zemí včetně Česka na dodávkách ropy a zemního plynu z Ruské federace. Současná krize však může být podle expertů zároveň jedinečnou šancí, jak se zbavit ruských fosilních paliv rychleji a přejít na obnovitelné zdroje energie.
Prodej nových osobních automobilů v Česku dál klesá. V prvních pěti měsících bylo v tuzemsku zaregistrováno 80.178 nových osobních aut, což je meziročně o 11,15 procenta méně. Proti předcovidovému roku 2019 je pokles čtvrtinový. Dnes o tom informoval Svaz dovozců automobilů (SDA). Příčinou poklesu je zejména dlouhodobé snížení produkce většiny výrobců kvůli chybějícím dílům.
Skupina miliardáře Michala Strnada dodává už druhý měsíc těžkou vojenskou techniku, munici a další vojenský materiál na Ukrajinu. Finanční ředitel a místopředseda představenstva Czechoslovak Group David Chour očekává enormní poptávku po zbraních v celé Evropské unii. Například česká armáda chce urychleně doplnit počty obrněných vozidel Pandur a Titus za miliardy korun. „Vlády se budou tvrdě přetahovat o výrobní kapacity firem. Pokud se deset nebo patnáct zemí rozhodne nakoupit nové tanky nebo bojová ...