Autorská směrnice - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Autorská směrnice, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
K nejdiskutovanějším tématům v posledních měsících jednoznačně patří umělá inteligence (AI). Pozornost si získává zejména ChatGPT s vytvářením textů. AI ale zasahuje do mnoha dalších sfér. Díky službám, jako je Midjourney, o sobě nahlas dává vědět i v oblasti generování obrázků. Poslední verze Midjourney v5 přichází se snímky, které stěží rozeznáte od klasické fotografie.
Od začátku roku 2023 nastaly v oblasti daní významné změny, které se dotýkají řady podnikatelů a firem. Zvýšila se hranice příjmů pro plátce DPH či příjmového limitu pro uplatnění výdajových paušálů. Rovněž vstoupila v platnost nová mimořádná daň z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax). Změny nastaly i u zdanění fyzických osob. Podrobnosti o největších novinkách popisují daňoví specialisté advokátní kanceláře Havel & Partners.
Technologická společnost Seznam je jedním z nejmocnějších hráčů na českém mediálním trhu a její vliv v letošním roce zřejmě ještě posílí, jelikož hodlá kompletně ovládnout společnost Borgis, která provozuje například server Novinky.cz nebo deník Právo. V té dosud společnost miliardáře Iva Lukačoviče držela třetinový podíl. Seznam se na větší proniknutí do mediálního byznysu připravuje i po formální stránce, v minulém roce vyčlenil divizi Seznam Média do samostatné firmy.
Martin Husovec je docentem práva, působí na London School of Economics and Political Science (LSE). Dlouhodobě se zabývá otázkami regulace internetových platforem, duševního vlastnictví a svobodou vyjadřování na internetu. A nyní především Aktem o digitálních službách, který zásadně promění fungování velmi velkých internetových platforem. „Pokud platforma učiní rozhodnutí, které omezí obsah, jejž tam uživatel vložil, budete mít právo na vysvětlení, které musí být individuální, specifické a musí být možné ...
Česká republika má novelu autorského zákona, která zásadně posiluje postavení vydavatelů vůči velkým technologickým firmám. Je to zákon, který vyvolává velké emoce, protože Google zrovna v době, kdy píšu tento článek, vypnul náhledy u zpravodajských stránek. Někteří vydavatelé se nyní obávají, že přijdou o část peněz za reklamu. O peníze navíc už přišli vydavatelé, kteří byli v takzvaném programu Showcase, který firma údajně kvůli zákonu zrušila.
... novely autorského zákona, který vychází ze směrnic EU... nad rámec unijní směrnice kritizuje americká společnost...
Poslanecká sněmovna dnes hlasuje o novele autorského zákona, jež má mimo jiné alespoň částečně narovnat pravidla na mediálním trhu. Ten je zcela pod kuratelou velkých technologických firem, které nepodléhají žádné regulaci. I to je jeden z důvodů bídného stavu českých médií, o němž jsem psal ve svém posledním komentáři.
Robert Horáček z operátora optických sítí Quantcom vnímá telekomunikační konference, jako je například každoroční londýnská Capacity Europe, jako příležitost k navazování partnerství.
Už jsme si zvykli na to, že každé zhoršení ekonomické situace vyvolá pořádnou přehlídku natažených rukou, které potřebují úlevy a přímou finanční pomoc. Teď nemám na mysli ani tak firmy, ale celou řadu segmentů ekonomiky. Máme ostatně za sebou období, kdy jsme z okna vyhodili jeden bilion korun, abychom kompenzovali nesmyslná opatření, která vláda přijala v domnění, že tím nějak ukočíruje pandemii covidu. Výsledkem bylo, že nějakých 90 procent této pomoci nemělo s covidem nic společného.
Kvóty pro evropskou tvorbu na streamovacích platformách, úprava autorského zákona nebo nová pravidla pro e-shopy. To jsou příklady směrnic, které už mají být několik měsíců schválené českým parlamentem. Zatím se tak kvůli zablokovanému parlamentu nestalo. V krajním případě hrozí Česku pokuty od Evropské komise.