awacs - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu awacs, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letouny takzvané včasné výstrahy Severoatlantické aliance známé pod zkratkou AWACS či americké průzkumné bezpilotní prostředky Global Hawk. Tato zařízení, kterým se říká „oči NATO“, pomáhají v boji s ruskými invazními vojsky. Monitorovat vzdušný prostor i dění na zemi umějí také Rusové. Jejich stroje A-50 jsou však zastaralé a projekt moderních A-100 Premjer nabral zpoždění.
Příští měsíc dodá koncern Airbus první nové letouny A-330 MRTT upravené na tankery pro stíhačky a další vojenské stroje. Belgie, Německo, Norsko, Nizozemsko, Lucembursko a také Česko objednaly dohromady osm těchto speciálů pro doplňování paliva za letu. Kdyby se česká, belgická nebo nizozemská armáda rozhodly pro samostatný postup, počáteční investice i provozní náklady by pro ně byly příliš vysoké.
Spojené státy jsou připravené poskytnout v případě potřeby kybernetickou podporu svým spojencům v Severoatlantické alianci. Novinářům to po jednání se svými kolegy z ostatních zemí Evropské unie řekl americký ministr obrany James Mattis. Podobně se na ministerské schůzce vyjádřili také zástupci několika dalších zemí; aliance nyní řeší, jak tuto oblast účinně zapojit do svých misí a operací.
Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem a vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto přístupu, řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Podle něj se ale nepočítá s účastí na bojových operacích.
Americký prezident Donald Trump podporuje pátý článek Washingtonské smlouvy o tom, že útok na jeden členský stát NATO je útokem na všechny.
Spojené státy a Japonsko se dostaly do vzdušných incidentů s Čínou nad Východočínským mořem. Šlo o dvě na sobě nezávislé události, které se ale staly v rozmezí dvou dnů ve sporné oblasti, o jejíž kontrolu dlouhodobě Čína usiluje.
Rušení nebo dokonce zničení radarů protivníka je velice účinným způsobem, jak si otevřít okna do jeho protivzdušné obrany (PVO). Ale nezbytně to vede k prozrazení útoku. Mnohem lepší je zaútočit naprosto nepozorovaně, udeřit a zase zmizet, jako duch… jako B-2 Spirit.
Severoatlantická aliance začne v lednu s výcvikem příslušníků irácké armády přímo v Iráku. Novinářům to po středečním a dnešním jednání ministrů obrany členských zemí NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Aliance už pomohla s výcvikem stovek iráckých důstojníků, cvičení se ale dosud konala například v Jordánsku či v evropských zemích.
Na svém dvoudenním summitu, který skončil ve Varšavě, dala Severoatlantická aliance najevo, že se chce adaptovat na horší bezpečnostní situaci ve světě. První cestou je posilování obrany území členských zemí, tedy návrat k původní roli NATO, pozapomenuté v klidných letech od konce studené války. Druhou pak pomoc nestabilním zemím v krizových oblastech především jižně a jihovýchodně od Evropy tak, aby se samy dokázaly vyrovnat s problémy jako je terorismus.
Na svém summitu, který dnes začal v polské metropoli, Severoatlantická aliance zdůrazňuje odhodlání čelit nepředvídatelnému Rusku v době, kdy nedávné britské rozhodnutí odejít z Evropské unie zpochybnilo projekt evropské integrace. Americký prezident Barack Obama ale zdůraznil, že evropské země jsou a zůstanou nejbližšími spojenci USA a že bezpečnost Evropy a Ameriky je nedělitelná.