babiš a benešová - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu babiš a benešová, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Místo adekvátní a rychlé pomoci firmám ze strany státu je podpora soukromého sektoru stále nedostatečná, komplikovaná a administrativně náročná. Ani nový pandemický zákon, který by platil po ukončení nouzového stavu, nepřináší zlepšení. Plyne to z průzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy i z šetření dalších podnikatelských svazů. Ministři slibují nápravu. Není však jasné, kdy ji vláda projedná a schválí.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. V dnešním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News zmínil, že v určitém momentu by například část mzdy lidí na home office, které krize zatím vůbec nepostihla, mohla jít jiným. Jak by systém fungoval, blíže nepopsal. Pomyslné nůžky mezi občany se podle něj tím rozevírají čím dál více.
Do konce března 2022 budou zřejmě muset firmy zavést vnitřní systém pro přijímání a vyřizování oznámení takzvaných whistleblowerů, jinak jim bude hrozit až milionová pokuta. Počítá s tím totiž návrh zákona na ochranu oznamovatelů whistleblowerů, který nyní schválila vláda. Oznamovatelé by se podle návrhu měli dočkat také ochrany před odvetou ze strany zaměstnavatelů. Zároveň také zákon navrhuje sankci až 50 tisíc korun za to, když vědomě podají nepravdivé oznámení.
Je dobrým zvykem komentátora, že své publikum nejprve drobně pobaví a pak, samozřejmě v rámci možností a soustředěnosti své i publika, trochu vzdělá. Bude tomu tak i dnes.
Víte, kolik má rok hodin? 8760. Kdybychom si tedy pro ilustraci vzali jednu hodinu z této několikatisícové sumy, bude to znamenat, že premiér České republiky, tedy jeho jméno, naplní veřejný mediální prostor 16krát. Jednou za každé asi čtyři minuty. Nepočítáme sociální sítě. V roce 2020 se Andreji Babišovi podařilo být nejvíc slyšet. Je to logické. Premiér má pozornost tak nějak automaticky. Zvlášť, když je krize.
Poslanci tento týden opět projednají novelu o evidenci skutečných majitelů firem, která by po několika letech měla otevřít rejstřík veřejnosti. Lidé by se tak měli dozvědět, kdo například vlastní firmy ukryté v daňových rájích či komu patří svěřenské fondy. Předpis do dolní komory vrátil Senát, který chce navíc zakázat poskytování dotací firmám, které mají v evidenci nesrovnalosti. Po projednání ve sněmovně zamíří zákon k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi.
Kabinet ANO a ČSSD nechce legislativně zahálet ani napřesrok před koncem svého mandátu. Chystá například pět úplně nových zákonů – z toho tři už přetavené do paragrafů – a patnáct novel stávajících norem. Dohromady si vytkl za cíl téměř šest desítek změn. Plyne to z návrhu legislativního plánu vlády na rok 2021, který má deník E15 k dispozici.
Sněmovna ve vládním návrhu zákona o skutečných majitelích zřejmě upraví pasáž o svěřenských fondech, což by se mohlo týkat premiéra Andreje Babiše (ANO). Ústavně-právní výbor ve středu doporučil plénu schválit úpravu opozičních Starostů, podle které by se za skutečného majitele korporace ve svěřenském fondu považoval i jeho zakladatel. Podporu výboru získal také pozměňovací návrh lidovců, který by spornou pasáž z vládní verze vypustil, uvedl to člen výboru Marek Výborný (KDU-ČSL).
Zbavit se dluhů by mělo být od poloviny příštího roku snazší jak pro živnostníky, tak pro běžné spotřebitele. Vláda v pondělí nečekaně schválila novelu insolvenčního zákona, která po roce a půl opět významně zjednodušuje podmínky pro osobní bankrot. Proces oddlužení se má zkrátit z pěti let na tři roky a odpadá podmínka zaplacení alespoň části pohledávek. Návrh musejí ještě schválit poslanci a senátoři.
Ministři mají už jen zhruba rok na prosazení priorit z vládního programu, než po sněmovních volbách na podzim příštího roku vznikne nový kabinet. Zatímco některé návrhy zákonů už dlouhé měsíce čekají na projednání, na jiné budou zřejmě voliči čekat marně.