bankovky britské - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu bankovky britské, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Podobizna britského krále Karla III. se poprvé objevuje na bankovkách. Návrhy právě představila Britská centrální banka. Obličej panovníka se objeví na bankovkách v hodnotách 5, 10, 20 a 50 liber, které by se měly dostat do oběhu do poloviny roku 2024.
Tuzemští investoři mají na opačné straně Atlantiku silného spojence. Je jím americký dolar, který letos dokázal eliminovat rozhodující většinu téměř pětinové ztráty akcií na Wall Street. Alespoň optikou tuzemského konta vedeného v korunách. Důvodem je letošní masivní a inflací tažené posílení amerického dolaru, konkrétně vůči koruně takřka o třináct procent. Utéct s penězi za oceán se tak letos z pohledu českého investora ukázalo jako efektivní obrana proti geopolitickému zemětřesení. „Válečný“ kult dolaru...
Nejdéle vládnoucí panovnice v dějinách Velké Británie je po smrti. Královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let. Na trůn tak automaticky nastupuje její nejstarší syn Charles. Spojené království tak v následujících hodinách čeká celá řada událostí, označovaných jako „operace London Bridge“, které budou mít dopad i na trhy.
Chorvatsko se stane dvacátou zemí Evropské unie, která se vzdá národní měny a přijme euro. Na turistiku silně orientovaný člen sedmadvacítky se do eurozóny začlení relativně rychle, přesně deset let po vstupu do evropského společenství. Zastánci tohoto kroku věří, že společná měna přispěje k vyšší životní úrovni Chorvatů, přílivu investic a k tvorbě pracovních míst. Země se zároveň připravuje na další významný unijní krok; v lednu by ráda vstoupila do schengenského prostoru.
Zájem investorů o špičková vína, vzácné lahve whisky, kabelky Hermès, komiksy nebo například mince je v současnosti enormní. „Alternativní investice zažívají velký boom. V numizmatice je vidět silný růst. V květnu jsme pořádali aukci s oceněním okolo sedmdesáti milionů korun. To se nakonec vyšplhalo nad 160 milionů,“ dodává Jan Jelínek, numizmatik a ředitel české pobočky aukčního domu Macho & Chlapovič.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Zhruba čtrnáct století poté, co vynalezla bankovky, spouští Čína nejnovější ekonomický experiment: testuje národní digitální měnu.
Velké technologické firmy jako například Google, Facebook či Twitter by měly nést větší odpovědnost za obsah, který se na jejich platformách objevuje, a to zejména ve vztahu k nezletilým uživatelům. Jak v případě převzetí služeb Instagram a WhatsApp společností Facebook, tak u akvizice navigační služby Waze společností Google selhal americký antimonopolní systém, říká předseda britské bankovní asociace UK Finance Robert Wigley.
V byznysu ochrany bankovek a dokladů ve světě se točí stovky milionů eur. Jednu z hlavních rolí na lukrativním trhu má i česká firma IQ Structures z Řeže u Prahy, jejíž ochranné prvky – hologramy – patří ve světové konkurenci k nejobtížněji napodobitelným. Přesto doklady ani bankovky v Česku nechrání. „Pro zabezpečení státních dokladů a dokumentů musíme nabídnout řešení Státní tiskárně cenin. To jsme udělali, ale nemají zájem,“ říká jednatel a ředitel firmy Petr Franc.
Ve světě tonoucím v levných penězích je snadné vidět investiční příležitosti všude jinde než v bankovním úročení. I proto se stírá rozdíl mezi spotřebou a investicí. Kdo se například vydá do obchodního centra a prochází obchod se značkovými teniskami, nevybírá si jen obuv, ale potenciálně i zdroj budoucího výnosu dosahujícího stovek procent.