baťovo letadlo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu baťovo letadlo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Privátní létání nabývá pod vlivem epidemie na přitažlivosti. Čeští a slovenští miliardáři je ale objevili už dávno. Většina z nich zůstává dlouhé roky věrná vybranému modelu, přesto se v posledních letech v českých a slovenských hangárech několik zajímavých změn událo.
Značka Baťa je i po 124 letech od založení vzorem pro řadu dnešních podnikatelů. Její zakladatel Tomáš Baťa dokázal vybudovat celosvětové impérium, které přežilo obě světové války i znárodnění částí firmy po roce 1945. Dnes prodává 270 milionů párů bot za rok. Svaz průmyslu a dopravy ČR proto značku Baťa zařadil do ankety o největší průmyslové ikony, které budovaly dobré jméno českého průmyslu doma i v zahraničí.
Tuzemský systém turistických značek patří k nejlepším na světě. Tohle know-how Češi začali „vyvážet“. Objednávka na vyznačení stezek podle české normy přišla až z Brazílie, v horách Albánie a Gruzie Češi v podstatě pokládají základ turistického průmyslu. V létě vyrazí do světa stovky značkařů.
Do Otrokovic na Zlínsku dnes po 80 letech opět přiletěl historický letoun Lockheed Electra, se kterým absolvoval obchodní cestu kolem světa Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Posádka přivezla i trikolóru, kterou měl tehdy na svém saku pilot letadla Jan Šerhant. Je na ní nápis Let kolem světa 6. 1. 1937 až 1. 5. 1937. Přílet legendárního stroje sledovaly tisíce návštěvníků.
Často a z plna hrdla se směje tak, až to v Česku působí nezvykle. Vnučka Jana Antonína Bati žije v Brazílii, přesto umí velmi dobře česky, s trochou přízvuku a moravismů. Osmašedesátiletá Dolores Baťová Arambašičová do České republiky pravidelně jezdí a spolu s bratranci se u místních soudů snaží získat náhradu za majetek, o který tu jejich dědeček kvůli obviněním ze spolupráce s nacisty přišel.
Vynikající kniha vychází u příležitosti padesátého výročí úmrtí J. A. Bati a návratu letounu Lockheed Electra do České republiky.
Odvolací soud definitivně zamítl odškodné potomkům zlínského podnikatele Jana Antonína Bati. Pět dědiců se domáhá přes 56 milionů korun za funkcionalistickou vilu a pozemek v centru Zlína, kterou Baťa nechal pro sebe a pro svou rodinu postavit na konci 20. let minulého století. Rozhodnutí Městského soudu v Praze je pravomocné, lze podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.
Do Česka přiletěl zrekonstruovaný letoun Lockheed Electra 10A, který využíval Jan Antonín Baťa. Letadlo, s nímž český podnikatel před druhou světovou válkou obletěl svět, přistálo na pražském letišti Točná. Místí muzeum, které patří zakladateli Seznam.cz Ivu Lukačovičovi, jej před šesti lety koupilo do svých sbírek.
Zrenovované legendární letadlo Lockheed Electra A10 z roku 1937, které před válkou využíval podnikatel Jan Antonín Baťa, se brzy vrátí do Česka. Historický stroj vlastněný majitelem portálu Seznam.cz Ivem Lukačovičem má již za sebou 1600 kilometrů dlouhou cestu z opraven ve Spojených státech do Kanady, odkud zanedlouho zamíří na pražské letiště Točná. Tam ho chce miliardář vystavit pro veřejnost.
Obvodní soud pro Prahu 2 nepřiznal odškodné potomkům zlínského podnikatele Jana Antonína Bati, kteří po státu žádají přes 56 milionů korun. Verdikt není pravomocný a lze se proti němu odvolat. Peníze se týkají vily a pozemku, který stát obuvníkovi vzal v roce 1947 kvůli údajné spolupráci s nacisty.