benzín nebo nafta - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu benzín nebo nafta, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Itálie je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací vůbec. Není divu – dlouhé pobřeží, krásné hory, historické památky a výborné jídlo tvoří ideální dovolenkový mix. Chystáte se do Itálie autem? Přečtěte si, kudy jet, na kolik vás cesta vyjde a další důležité informace, které byste před výjezdem měli vědět.
Léto vybízí k relaxaci, cestování a poznávání. A je normální, že člověk touží po tom, co nemá přímo k dispozici. Takovým příkladem je moře, ke kterému lze dojet pohodlně i autem. Přinášíme přehled nejpopulárnějších destinací a informace, jakou nejkratší trasu k pláži zvolit nebo na kolik cesta autem vyjde.
Chorvatsko dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. Každoročně se tam vypraví statisíce Čechů, které láká nejen dobrá dostupnost – cesta z Prahy do severochorvatské Rijeky trvá něco přes osm hodin – ale také rozmanitost země. Díky množství zajímavých ostrovů a regionů si tam přijdou na své milovníci přírody, památek i moře. Od roku 2023 by měla být navíc cesta ještě jednodušší. Země je součástí Schengenského prostoru a platí v ní eura.
Západu se za více než rok války na Ukrajině nepodařilo přimět Čínu a Indii k podpoře protiruských sankcí. Obě asijské země dlouhodobě využívají slevy na ruskou ropu, čímž pomáhají financovat válku. Navíc panuje podezření, že Indie vydělává na zpracování suroviny a následném prodeji nafty do Evropy. Zároveň je však pod tlakem Moskvy, která hrozí přerušením energetické a zbrojní spolupráce.
Ceny potravin v Česku rostly během posledních měsíců rychleji než inflace, některé konkrétní druhy potravin zdražily o desítky procent. Dokážete si ještě vzpomenout, kolik stály potraviny v březnu 2020? Podívejte se na interaktivní infografiku deníku E15 a tipněte si, jak rostly ceny chleba, vajec, hovězího masa, mléka nebo piva.
Intuitivně se nám to nezdá, ale inflace se momentálně zastavila. Neznamená to ovšem, že bychom se vrátili k předloňské láci. Názor jsme převzali z webu Reflex.cz >>>
Intuitivně se nám to nezdá, ale inflace se momentálně zastavila. Neznamená to ovšem, že bychom se vrátili k předloňské láci. Jde jen o to, že s prudkým zvyšováním cen je v tuto chvíli konec, přestože z meziročního ukazatele stále vyplývá, že je o patnáct procent dráže než loni ve stejnou dobu. K pochopení je třeba přestat se otáčet k minulým cenám a podívat se dopředu. K tomu je užitečným ukazatelem meziměsíční inflace. Ta ukazuje, že mezi únorem a březnem narostly ceny jen o 0,1 procenta. Kdyby to tak ...
Ceny pohonných hmot se především v loňském roce staly často diskutovaným tématem. Jejich ceny rostly už během pandemie, se začátkem války na Ukrajině ovšem vystřelily strmě vzhůru. Vláda se od června rozhodla zakročit snížením spotřební daně, zpět pod hranici 40 korun za litr se ovšem benzin a nafta dostaly až na přelomu roku.
Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. I po roce 2035 bude dál možné nově registrovat vozy se spalovacími motory, ale jen pokud budou tankovat uhlíkově neutrální paliva, tzv. syntetická paliva neboli e-paliva.
Hlavní zelený ideolog kontinentu a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans je mistr v prodeji ledu, který roztaje dřív, než si ho převezmete. Není to tak dávno, co pochválil naši vládu za to, jak zvládla předsednictví EU. Místo toho, aby kabinet premiéra Fialy pochopil, že to je, jejich slovy, hodně špatný signál, tak se tím naopak chlubili, kudy chodili. Smutným výsledkem tedy je, že naše klimatické přešlapy musí nyní napravovat ekologičtější Švédové a zelenější Němci. A podle všeho to bude pořádná...