bezpečné země před islámem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu bezpečné země před islámem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
České prezidentské volby 2023 pokračují. Kdo kandiduje na post prezidenta České republiky? Kandidátů pro první kolo prezidentských voleb bylo ve výsledku osm, zbývají dva. Výsledky druhého kola voleb budou známy v sobotu 28. ledna. Do druhého kola postoupil Petr Pavel a Andrej Babiš. Podívejte se na přehledný seznam všech uchazečů o místo hlavy státu. Kdo jsou letošní prezidentští kandidáti? Co o nich prozradily televizní debaty? Jaké mají volební programy a názory? Koho volit?
Přes devět tisíc kilometrů, čtrnáct hodin letu a sedm časových pásem dělí desetimilionové Česko od trojnásobně lidnatější Malajsie. Zatímco v tuzemsku nemá multikulturní život kdovíjak hluboké kořeny, pro čtvrt světa vzdálenou zemi představuje hlavní stavební kámen. Malajci, Číňané, Indové a desítky dalších národností vyznávajících různé formy islámu, buddhismu, křesťanství, hinduismu nebo řady čínských lidových náboženství vytvářejí ze své země místo, které stojí za to navštívit – a inspirovat se.
Dnes uplynulo přesně dvacet let od jedné z nejvýznamnějších historických událostí tohoto století – teroristických útoků na New York a Washington, které spáchala islamistická organizace al-Káida. Tragédie z 11. září 2001 si vyžádala životy téměř tří tisíc lidí a vedla k válkám v Afghánistánu a v Iráku. První jmenovaný konflikt oficiálně skončil teprve minulý měsíc. Podobně rozsáhlý útok podle odborníků patrně už nikdy nenastane, ale následky katastrofy pociťují Spojené státy dodnes.
Bohatí Češi začali přispívat stranám, které zatím příliš velkých darů od byznysmenů nezískaly – hnutím Trikolóra a SPD Tomia Okamury. Spoluzakladatel firmy Bohemia Interactive Slavomír Pavlíček poslal SPD 300 tisíc korun a developerská skupina Finep darovala Trikolóře 200 tisíc. Vyplývá to z transparentních účtů politických stran.
Islamistické hnutí Tálibán postupně začíná ovládat území Afghánistánu. Za pouhých sedm dní se zmocnilo 18 provinčních metropolí, kterých je celkem 34. Podle odborníků jsou radikálové vojensky nejsilnější od roku 2001, kdy vládli nad třemi čtvrtinami Afghánistánu. Momentálně ovládají zhruba 65 procent území. Děje se tak v důsledku toho, že se vojáci USA a NATO začali koncem dubna ze země stahovat na základě mírové dohody mezi USA, NATO a Tálibánem.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je populistické xenofobní skupiny a dezinformační média. Ve zprávě o projevech extremismu za rok 2019 to uvedlo ministerstvo vnitra. Podle dokumentu byla tradiční pravicová scéna xenofobními uskupeními zcela zastíněna. Jednoznačně jim dominovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
Jana Hybášková vystudovala arabistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté působila na Ministerstvu zahraničních věcí, kde vedla odbor Blízkého východu. Od roku 1997 zastupovala Českou republiku jako velvyslankyně ve Slovinsku a od roku 2002 v Kataru a Kuvajtu. V roce 2004 byla zvolena do Evropského parlamentu. Od roku 2011 působila jako velvyslankyně Evropské unie v Iráku. Na stejné pozici pokračovala od roku 2015 v Namibii. Nyní je zmocněnkyní ministra pro styky s Evropskou službou pro vnější ...
Dlouholetý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v projevu k národu oznámil, že odstupuje z funkce hlavy státu. Podle prezidenta nastal čas, aby moc v zemi převzala nová generace lídrů. Podílu na moci se bývalý komunistický funkcionář nevzdává, ponechává si funkci šéfa bezpečnostní rady státu a vůdce fakticky monopolní vládní strany Světlo vlasti. Do voleb, jejichž datum zatím nebylo oznámeno, má funkci prezidenta prozatímně vykonávat předseda Senátu Kasym-Žomart Tokajev.
Vývoj Blízkého východu určuje výbušná směs, která jen tak nezmizí. V rozhovoru pro INFO.CZ o tom podrobně mluví sociolog Karel Černý z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Jak zmiňuje, rychle rostoucí počet obyvatel se tu potkává s vyšší vzdělaností a očekáváními, nefunkční infrastrukturou a politikou represí. „Vzhledem k dlouhodobým trendům a neřešeným problémům nevidím prostor pro dlouhodobou stabilizaci,“ podotýká Černý.