biomasa na topení - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu biomasa na topení, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zákaz provozu kotlů na pevná paliva, které dosahují jen emisní třídy 1 nebo 2, už je na dohled. Přitom stále zbývá vyměnit odhadem 150 tisíc kotlů. S přicházejícími jarními a letními měsíci nastává pro majitele starých kotlů ideální doba pustit se do modernizace topného systému.
Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. I po roce 2035 bude dál možné nově registrovat vozy se spalovacími motory, ale jen pokud budou tankovat uhlíkově neutrální paliva, tzv. syntetická paliva neboli e-paliva.
Nové vozy se spalovacími motory bude možné v Evropské unii nadále registrovat i po roce 2035, budou-li tankovat výhradně uhlíkově neutrální paliva. Na svém twitterovém účtu to dnes uvedl německý ministr dopravy Volker Wissing s tím, že se dohodu s Evropskou komisí podařilo dokončit v pátek večer. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans během soboty na Twitteru rovněž potvrdil, že Německo a komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory.
Výhled na zimu s nedostatkem zemního plynu a vysokými cenami energií nutí Evropany hledat alternativní způsoby vytápění včetně toho nejstaršího. Aby mohli lidé spalovat více dřeva, uvolňují některé evropské země pravidla pro těžbu. Maďarsko se rozhodlo energetické krizi obětovat dosud chráněné lesy, Lotyšsko umožnilo na pelety kácet mladé stromy. Některé státy včetně Česka se navíc potýkají s náporem zlodějů dříví. Ekologové varují, že už tak dost zkoušené evropské lesy letos dostávají další tvrdou ránu.
Topná sezona má své ukotvení v zákoně. Je zde nazývána jako otopná sezona a její začátek je stanoven na 1. září a konec 31. května následujícího roku. V každém městě ale začíná topná sezona nezávisle na ostatních. Kdy a kde se v Česku začíná topit? Končí topná sezona vždy poslední květnový den?
Jen několik dní po klíčovém jednání rady ministrů pro energetiku, kterou vedla předsedající Česká republika, přichází Evropská komise s prvními návrhy, které mají v členských zemích pomoci zkrotit vysoké ceny energií. Šéfka komise Ursula von der Leyenová ve své Zprávě o stavu unie, kterou přednesla na středečním plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku, vyzvala nejen domácnosti, ale i vlády k úsporám.
Řada českých domácností se připravuje na krizový scénář. „Chtějí vařit, péci a topit, ale mají obavy z rostoucích cen elektřiny a možných výpadků plynu. Proto extrémně vzrostl zájem o sporáky na tuhá paliva,“ říká Libor Eisenhammer, který vlastní velkou prodejnu kamen a krbových vložek v Touchovicích u Loun. Na sporák se čeká sedm až deset měsíců, v běžné době to byly zhruba tři týdny.
Vytápění plynem v budovách zřejmě v Česku nahradí podle Teplárenského sdružení České republiky elektřina, především tepelná čerpadla, a dálkové teplo. Biometan může v tuzemských podmínkách nahradit nejvýš deset procent spotřeby plynu, řekl ČTK ředitel výkonného pracoviště sdružení Martin Hájek. Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 ...
Zimní měsíce před námi a ze všech stran se valí zprávy o rekordních cenách za energie. Přitom právě vytápění tvoří velkou část výdajů na bydlení a obsluhu domu. Pokud máte dům, může vaši starost s vysokými účty za topení vyřešit kotel na tuhá paliva.
V rámci poslední, čtvrté výzvy se v rámci programu kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám dají získat dotace na výměnu starých, neekologických domácích kotlů. Kvůli blížícímu se zákazu jejich provozu se zaměřují i na domácnosti s nižšími příjmy, kterým nabízejí možnost získat až 95 procent nákladů na výměnu.