biopaliva - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu biopaliva, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Již tak komplikovaný globální logistický řetězec má dostat další ránu. Mezinárodní námořní organizace IMO fungující pod OSN zveřejnila strategii, podle níž mají námořní lodě snížit rychlost plavby. Má se tak snížit množství emisí skleníkových plynů z námořní dopravy.
Export.cz | Putinova agrese na Ukrajině prohlubuje důsledky covidové i klimatické krize. Jak energetika, tak zemědělství čelí cenovým šokům, které způsobuje narušený obchod, ale také panika a spekulanti, pro něž bývají krizové situace živnou půdou. Ceny surovin prodražují výrobu elektřiny i produkci potravin. V obou případech je zjevné, že mezinárodní obchod čekají zásadní změny. Otázkou zůstává, jak nejlépe dosáhnout toho, aby byl v budoucnu odolnější než dřív.
Evropa se musí odstřihnout od putinovského Ruska. O to rychlejší musí být její transformace k zelené ekonomice, tedy i elektromobilům, zdůrazňuje v exkluzivním rozhovoru pro deník E15 jeden z nejvlivnějších evropských úředníků Henrik Hololei. Muž, který připojil rodné Estonsko k Evropské unii a ukrajinskou bikoloru ke svému saku. „Lidé řeší, jak drahý je život v Evropě. Správně bychom se ale měli ptát, co stojí život mimo ni,“ říká Hololei, generální ředitel Evropské komise pro dopravu a mobilitu.
Už ve druhé polovině roku, pravděpodobně během našeho předsednictví Evropské unie, se bude rozhodovat o tom, jestli po roce 2035 trh ovládnou elektromobily. Europoslanec (ANO) Ondřej Knotek vidí tento cíl jako příliš ambiciózní a riskantní. „Vsadit jen na elektromobily znamená odevzdat prosperitu evropského autoprůmyslu do rukou Číny a být na ní strategicky závislí,“ říká.
Futures kontrakty na palmový olej v úterý stouply o tři procenta na 1474 dolarů za tunu, v přepočtu zhruba na 33 700 korun. Rostou také ceny ostatních druhů olejů. Obchodníci tak reagují na avizovaný zákaz exportu palmového oleje z Indonésie, který vstoupí v platnost už ve čtvrtek a zatím není jasné, kdy bude zrušen. Podle odborníků tento krok povede ve většině zemí včetně České republiky k dalšímu zdražování potravin a souvisejícím ekonomickým problémům.
Válka na Ukrajině dělá starosti energeticky náročným výrobcům hnojiv z holdingu Agrofert. Ti sice mohou na trhu prodávat své výrobky dráž, přesto museli kvůli vysokým cenám plynu několikrát snížit výrobu. „Od loňského podzimu jsme nevyráběli naplno asi 30 dní. U výroby hnojiv jsme zjednodušeně řečeno přišli o zhruba desetinu tržeb,“ vypočítává Petr Cingr, místopředseda představenstva Agrofertu, který má v holdingu na starosti právě divizi hnojiv, paliv, olejů a obnovitelných zdrojů.
Minulý týden v pátek se belgická vláda po letech sterilních ideologických a někdy až surrealistických debat rozhodla prodloužit provoz dvou nejmladších z celkem sedmi jaderných bloků o 10 let. Mění se tak zákon o ukončení provozu jaderných elektráren z roku 2003, přijatý za docela jiných podmínek, ale již tehdy ideologicky motivovaný. Oficiálním odůvodněním je současná krize, ohledy na energetickou bezpečnost a úsilí snížit závislost na dovozu ruského plynu. Je to jeden příklad za všechny – před dilematem ...
Energetika v Evropě je na výhybce. Evropská komise tlačila zelenou energetiku navzdory všem pochybovačům a kritikům a cesta k dekarbonizované Evropě se zdála být čím dál reálnější. Ovšem pouze do doby, než ruská vojska vstoupila na Ukrajinu. Válka může oddálit odchod od uhlí, připouští Šéf Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Zároveň ale dodává, že existují i řešení, u nichž energetická soběstačnost nemusí být s ekologií a novými technologiemi v rozporu. „Jsem přesvědčený, že pokud válka přinese i něco ...
Probíhající válka na Ukrajině, kterou před třemi týdny napadla Ruská federace, nepřispívá jen k citelnému růstu cen energií, ale i potravin. Jejich zdražování se podle zástupců průmyslu, vlády a nezávislých odborníků nevyhne ani České republice. Efektivní způsob jak zvyšování cen zabránit minimálně pro nejbližší období však neexistuje.
Fosilní zdroje jsou pod stále větším tlakem nejen ekologických organizací, ale také světového společenství, států a politiků. Jak se s trendem, který byl nedávno zřetelně demonstrován i na konferenci COP26 v Glasgow, vyrovnává společnost ExxonMobil, jeden z největších veřejně obchodovaných poskytovatelů energií na světě, ale také významný výrobce chemikálií, v rozhovoru popsal Hesham Elamroussy, Lead Country Manager ExxonMobil ČR.