bitevník l 159 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu bitevník l 159, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Program cvičných letounů L-39NG tuzemského výrobce Aero Vodochody má prvního zákazníka. Plnou letku, tedy celkem dvanáct strojů, si objednala armáda z oblasti jihovýchodní Asie.
Očekávaný prodej prvních nových vojenských letounů L-39NG se zřejmě přiblížil. Aero Vodochody poskytlo stroj ke zkušebním letům Maďarsku. Země má podle informací deníku E15 zájem o dvanáct strojů.
Česko jako první země visegrádské skupiny založí pod ministerstvem obrany zvláštní agenturu, která výrobcům vojenské techniky, zbraní, softwaru či bezpečnostních systémů umožní prodávat na mezivládní úrovni. Oproti jiným státům dosud české firmy takovou politickou podporu, jejíž součástí jsou finanční záruky nebo užší spolupráce armád, neměly. To je oproti zahraniční konkurenci znevýhodňovalo.
Maďarsko řadu let provozovalo letouny z Aera Vodochody a má pro ně zázemí, říká expert na obranný průmysl Zsolt Lazar z budapešťského Centra pro euroatlantickou integraci a demokracii (CEID). Připomíná, že pro maďarskou vládní stranu Fidesz je obrana země klíčovou prioritou. Maďarsko by mohlo být vůbec první zemí, která si české proudové stroje koupí. Nabízí mu je společnost Omnipol, která spolu s maďarským finančníkem Andrásem Tomborem, Aero ovládá.
Skupina Omnipol byla v minulosti ryze vývozní firmou, ale postupně do sebe začala integrovat výrobní podniky. Teď právě dokončuje převzetí 49procentního podílu v letecké továrně Aero Vodochody. Strategii změnila kvůli vrtkavosti zahraničního trhu. „Abychom venku dokázali konkurovat, musíme být unikátní. Zaměřujeme se proto na investice do výrobních podniků obranného průmyslu. Hlavně do elektroniky a letectví,“ říká šéf Omnipolu Jiří Podpěra.
Miliardový nákup vrtulníků pro armádu se komplikuje. Ministerstvo obrany tvrdí, že nabídky Spojených států schválené americkým Kongresem nejsou hotovou věcí, ale pouze průzkumem trhu.
Kvůli sílícímu regionálnímu napětí přerušila německá armáda svou výcvikovou misi v Iráku. Oznámila to ve středu agentura DPA, podle níž Berlín tento krok podnikl společně s dalšími partnery koalice proti takzvanému Islámskému státu (IS). Krátce nato se objevila zpráva, že ke stejnému opatření se rozhodla i nizozemská vláda. Své instruktory má v Iráku i česká armáda.
Plná profesionalizace armády a tisíce vojáků, kteří si v misích na Balkáně a Blízkém východě osvojili spolu s angličtinou západní schopnosti, iniciativní a samostatné jednání nebo i vystupování na veřejnosti. To jsou nejviditelnější změny po vstupu Česka do NATO v březnu 1999. Napomohli mu již českoslovenští vojáci, kteří si po sametové revoluci vydobyli respekt na začátku dekády v operaci Pouštní bouře a misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii.
Vodochodská továrna rozšiřuje okruh možných zájemců o proudové stroje L-39NG. Vedle potvrzených dodávek 38 strojů by podobné množství mohla dodat sousedům i do Asie.
Přehlídka vojáků, policistů, hasičů, záchranářů i strážníků připomněla v Praze stoleté výročí vzniku Československa. Po Evropské třídě pochodovalo víc než 2100 lidí včetně zástupců aktivních záloh a některých armád NATO, projely stovky kusů techniky. Zapojení letecké techniky bylo kvůli oblačnému a deštivému počasí omezeno. Přelétla jen stíhací letadla Gripen, která nebyla vidět, a pouze některé z původně plánovaných vrtulníků.