boeingu 747 8 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu boeingu 747 8, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Z vývoje v letecké dopravě a v letectví obecně by se v posledních letech jednomu zamotala hlava. Aerolinky nejdřív vyčerpal covid, teď se pro změnu jejich zaměstnanci moc nevyspí, když se musejí vypořádat s návalem obnovené poptávky. Mnohé investory, kteří před lety vsadili na výrobce dopravních letadel, teď asi trápí nepěkné žaludeční obtíže… Tak nějak vypadá pásmová nemoc neboli jet lag. Nový přehled ze světa letecké dopravy na E15, tentokrát celý o Pařížském aerosalonu.
Z rostoucí poptávky po cestování a nových letadlech těží dva největší světoví výrobci rozdílně. Zatímco evropský Airbus loni zvýšil zisk před úroky a zdaněním o šestnáct procent na 5,6 miliardy eur (132,4 miliardy korun) a tržby o třináct procent na 58,8 miliardy eur, americký Boeing se naopak dál topil v čisté ztrátě 5,05 miliardy dolarů a tržby zvýšil „jen“ o čtyři miliardy na 66,6 miliard dolarů. Pro srovnání: v rekordním roce 2018 činil jeho obrat 101 miliard. Zámořskému kolosu se ale postupně daří ...
V posledních měsících odstartovaly rakety s civilní posádkou všech tří klíčových hráčů novodobého vesmírného závodu. Cesty SpaceX, Blue Origin a Virgin Galactic na oběžnou dráhu přitahují velkou pozornost, ale ve skutečnosti jsou jen špičkou ledovce. Stojí za nimi méně viditelné státní zakázky a podpora, díky kterým vznikla technologická základna pro soukromé lety do kosmu a další komerční vesmírné projekty.
Dostalo se do akčních filmů, seriálů i do dokumentů. Ve Spojených státech je jen málo stejně důležitých letadel jako to, které slouží úřadujícímu prezidentovi země. Jeho název zní Air Force One.
Naplní-li se prognózy alespoň některých vědeckých týmů, které vyvíjejí vakcíny proti nemoci COVID-19, část očkovacích látek by se na trhu mohla objevit v příštím roce. Jakmile bude tento štít proti pandemii připraven, klíčovou a velmi náročnou úlohu převezme logistika v čele s dopravci. Na „misi století“ a „dosud nejnáročnější úkol pro nákladní leteckou přepravu“, jak celou věc označilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu IATA, se odvětví připravuje už nyní.
Americký výrobce letadel Boeing potvrdil, že do dvou let ukončí výrobu svého obřího letounu 747. Ikonický letoun „s hrbem“ býval svého času největším letadlem pro přepravu osob na světě a svůj úplně první let uskutečnil v roce 1969. Komerční lety zahájil o rok později.
Americká strojírenská společnost Boeing se chystá ukončit výrobu svých velkokapacitních letadel 747, přezdívaných Jumbo Jet. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje agentura Bloomberg. Boeing tato letadla vyrábí zhruba 50 let, poslední letoun z nejnovější řady 747-8 by podle zdrojů měl továrnu firmy v Seattlu opustit zhruba za dva roky.
Léta dominance amerického Boeingu 747 vzaly za své 18. ledna 2005. Ten den byl totiž oficiálně v jihofrancouzském Toulouse představen evropský Airbus A380. Poprvé vzlétl 27. dubna 2005. Od té doby vládne nebesům coby největší dopravní letadlo světa. První aerolinkou, která nový stroj začala používat, se staly Singapore Airlines. Kvůli nezájmu zákazníků ale společnost Airbus v loňském roce oznámila, že A380 v roce 2021 přestane vyrábět.
V roce 2016 si katarská vládnoucí dynastie pořídila nový letoun. A své staré letadlo nabídla na trhu. Dosud ale hledání kupce nebylo úspěšné. A to navzdory tomu, že jde o jedinečný kus historie oplývající nebývalým luxusem.
Mělo se jednat pouze o dočasný projekt. Stroj, který měl sice pokrýt vzrůstající poptávku po letecké dopravě, zároveň bylo jeho cílem překlenout dobu, než se stane běžnou nadzvuková letecká doprava cestujících. To se ale nikdy nestalo, Boeing 747 se stále vyrábí. Do nebes přitom vylétl poprvé právě před 50 lety.