bohatstvi v cesku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu bohatstvi v cesku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Geopolitické otřesy posledních let otevírají nové příležitosti a rizika. O tom, jak moc záleží na úhlu pohledu, svědčí stále větší náklonnost Maďarska vůči Číně. Zatímco Spojené státy a některé jestřábí členské státy EU přemýšlejí, jak se zbavit závislosti na Číně a jak vyvažovat její rostoucí vliv, země s Viktorem Orbánem v čele otevírá stále nové letecké linky a láká miliardové investice od dravých čínských firem.
Roky, kdy centrální banky pumpovaly na finanční trhy ohromné částky a vlády podporovaly ekonomiku vysokými dotacemi, jsou pryč. To se spolu s geopolitickou nejistotou projevuje vysokou kolísavostí finančních trhů.
Regulace versus inovace. Odvěké téma, ke kterému každá světová velmoc přistupuje trochu jinak, se nyní znovu otevírá. EU finalizuje pravidla, která budou muset tvůrci AI dodržovat, zatím ale většina klíčových hráčů v oblasti umělé inteligence vznikla ve Spojených státech. Načase je tedy otázka, zda se přístup, kdy se EU dobrovolně a cíleně posunula do role regulatorní velmoci, neukazuje jako slepá ulička pro ekonomický rozvoj.
Výrazný vzestup inflace, kterému české hospodářství čelilo od podzimu roku 2021, vedl také v jistých kruzích k nárůstu přesvědčení, že pro státní rozpočet není většího požehnání než právě dvouciferné tempo zdražování. Inflace prý vládě přihrává nezamýšlené příjmy, které „nerozdává lidem“. Státnímu rozpočtu tak údajně pádivý růst cenové hladiny prospívá. Realita však tomuto učebnicovému pohledu na věc způsobuje vážné trhliny.
Intuitivní logika napovídá, že vyšší úrokové sazby mohou poslat do hledáčku investorů monstrózní státní dluhy, což se v případě zemí s obzvláště vratkými veřejnými financemi projeví strmým nárůstem výnosů vládních dluhopisů. Ani pohled na obvyklé podezřelé z jižního křídla EU však nenabízí důvod k panice.
Loni na podzim vydala katolická církev dokument Mensuram Bonam čili Pro dobrou míru. Jeho prostřednictvím se Vatikán obrací na církevní i necírkevní investory a popisuje v něm principy, které by bylo dobré zavést do procesu investování. Mensuram Bonam také vyjmenovává problémové oblasti a obory, kterým by se měli investoři vyhýbat. Zásadami katolické církve se při investování řídí třeba i fond Brodis Invest Jaroslava Hlavici.
Nikoliv plyn a ropa, ale jádro zůstává tím, čím Rusko může stále vydírat Evropu i celý západní svět. Podle několika odborných studií z poslední doby to dokazuje přetrvávající míra závislosti Západu na ruských jaderných technologiích. Ani více než rok od začátku války na Ukrajině se Západu, včetně USA, nepodařilo tuto závislost odbourat. A Rusko paradoxně v některých ohledech svůj vliv v oblasti jaderných technologií ještě posílilo. Článek vyšel na stránkách Info.cz.
.... A to se v Česku nedaří. Peníze místo... v zemích, které sami považují za vzor. Bohatství... Česká republika je bohatá ... jen banky loni v tuzemsku vytvořily zisk...
Dobré ráno! Je 60. den roku, svátek má Bedřich. V tento den se roku 2020 v Ústí nad Labem se objevily první 3 případy onemocnění covid-19 v Česku. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
V souvislosti s energetickou transformací a závodem o globální prvenství v zelených technologiích zažívá svět další obdobu zlaté horečky. Tentokrát jde o kov, jehož zásoby leží především v jihoamerickém trojúhelníku Bolívie-Argentina-Chile. Soustředí se tam téměř šedesát procent dosud známých nalezišť stříbřitého kovu a klíč k tomuto bohatství drží z velké míry Čína, která si v regionu budovala vazby, zatímco Západ spal.