bohemia energy zdrazeni - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu bohemia energy zdrazeni, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Trh energií je od poloviny ledna tohoto roku možná až nečekaně stabilní. Cena elektřiny u ročního kontraktu se od té doby drží v relativně úzkém pásmu a nepřekračuje hladinu 150 eur za megawatthodinu, u plynu se cena stejného množství energie drží pod 60 eury. Pro odběratele to je dobrá zpráva, ale jen částečně. Šéf Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis se domnívá, že pro tuto chvíli se prostor pro další výraznější zlevnění energií už vyčerpal.
Lidé se v posledních měsících stále častěji obracejí na úřady se stížnostmi a dotazy na své zálohy či vyúčtování za energie. Energetický regulační úřad (ERÚ) za prvních deset měsíců letošního roku obdržel více než 1600 oficiálních podnětů ke kontrole, což je asi třikrát víc než za celý kalendářní rok před vypuknutím současné energetické krize. Většinou jde o podání spotřebitelů, část z nich přitom míří na výpočet záloh. Úřad zatím kvůli zálohám zahájil 16 sankčních řízení. Na dotaz ČTK to odpověděl mluvčí ...
Velkoobchodník s energiemi Manta Commodities, s nímž od června probíhá insolvenční řízení, vyhlíží návrat na energetický trh. Přestože zhruba čtvrtmiliardové dluhy společnost stále neuhradila, její dceřiná firma Manta Energy může od minulého týdne znovu obchodovat s plynem i elektřinou. Firma tento krok nekomentuje, předběžný insolvenční správce Lee Louda v tom však vidí příležitost k většímu uspokojení věřitelů.
Chovatelům v souvislosti s krachem distributorů energie a válkou na Ukrajině vzrostla cena elektrické energie průměrně 3,5krát a cena zemního plynu podle regionu až desetinásobně. Smlouvy mají většinou uzavřené na rok a nyní jim končí. Navíc náklady na krmné směsi meziročně vzrostly o osmdesát procent. Tomu ovšem neodpovídá výkupní cena. Kilogram kuřecího stál dvacet let 21 korun, nyní je dražší o pouhých sedm korun. Chovatelé však požadují vyšší výkupní cenu.
Už jsme na to možná zapomněli, ale velkou roli v tom, že energetická krize způsobená ruskou agresí dopadla na české domácnosti a firmy tak silně, sehrál kolaps obchodníka Bohemia Energy. Ten se původně zavázal k levným, obvykle dlouhodobým dodávkám elektřiny. Na kontraktech nejprve vydělal miliardy korun, neb energii pro dlouhodobé dodávky kupoval na krátkodobém trhu, kde ceny i v důsledku pandemie klesly. Když začaly ceny růst a obchodník musel nakupovat dráž, než prodával, stáhl obrazně řečeno roletu a ...
Vývoj na energetické burze předznamenává bolestivou zimu. Cena plynu se navzdory konci topné sezony drží stále vysoko, a cena elektřiny dokonce od začátku roku vzrostla na dvojnásobek. Do konce příští zimy se přitom situace nejspíš nezlepší, spíš naopak, obávají se analytici.
Blížící se konec topné sezony měl být nejen předzvěstí zklidnění na energetické burze, ale také světlem na konci tunelu pro menší, často finančně nevybavené, dodavatele. Válka na Ukrajině však vyvolala takovou nervozitu a obavy z budoucnosti, že cena plynu překonala i historická maxima. Další dodavatelé tak budou muset skončit, nebo přeprodat svůj zákaznický kmen. Ostatní budou muset zdražit, míní Jiří Matoušek, člen představenstva a šéf marketingu jednoho z největšich dodavatelů elektřiny a zemního plynu ...
V Česku loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků, podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) jich bylo celkem 384 998. V porovnání s rokem 2020 je to o téměř 184 000 více. Může za to i konec dodavatelů energií, největší počet změn se totiž uskutečnil v listopadu, kdy k novému dodavateli přešlo 110 290 odběratelů, vyplývá z dat OTE. Údaje o změnách dodavatelů u elektřiny operátor zatím nezveřejnil, lze však očekávat, že počet změn bude také vysoký.
Rok 2021 byl turbulentním pro český byznys. Část podnikatelů a firem čelila těžké krizi, některá odvětví však i přes obtíže zaznamenala nevídaný úspěch. Pojďme se podívat na několik klíčových událostí, které loni zarezonovaly byznysem i celou českou ekonomikou.
Český trh dodavatelů energií zažívá nejtěžší zkoušku od roku 2007, kdy mohly elektřinu a plyn začít prodávat i jiné firmy než samotní distributoři. Důvodem jsou setrvale vysoké velkoobchodní ceny, které jsou podle odborníků pro řadu menších dodavatelů likvidační. Experti proto předpovídají, že do konce zimy budou muset nuceně přejít k jinému dodavateli další desítky tisíc zákazníků.