bombardier - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu bombardier, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jediným vlastníkem společnosti DAKO-CZ, která vyrábí brzdné systémy a komponenty pro kolejová vozidla, se stala skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada. Ta koupila 49procentní podíl od Tatravagónky Poprad. Strany přesnou cenu obchodu tají. Má jít o stovky milionů korun.
Ve Francii se od roku 2023 budou testovat vlaky na vodík. Země podepsala smlouvu až na čtrnáct souprav určených pro čtyři regiony. Propojit by měly i města Lyon a Clermont-Ferrand, uvedla agentura AFP. Vodíkový pohon je šetrný k životnímu prostředí, vypouští jen vodní páru a vodu. Francouzský národní železniční dopravce se zavázal, že do roku 2035 vyřadí vlaky s naftovým motorem.
Tuzemský strojírenský gigant Škoda Transportation Petra Kellnera je pouhý měsíc od koupě jedné z francouzských továren železničního kolosu Alstom. S odkazem na odbory prodávaného závodu v Reichshoffenu o tom informoval francouzský server L’Alsace.
V roce 1965 si Frank Sinatra koupil nové letadlo. Jeho Learjet 23 vypadal jinak než cokoli dalšího, co se v té době po nebi pohybovalo. Brzy kouzlo nového cestování – také díky Sinatrovi, který se neváhal pochlubit – objevila hollywoodská smetánka. A s ní i bohatí celého světa. Desetiletí trvající vztah ale v poslední době uvadal, Learjet se nechal vytlačit konkurencí. Brány továrny ve státě Kansas se brzy uzavřou navždy.
Další velké letecké společnosti hlásí výrazné ztráty za loňský rok způsobené protikoronavirovými omezeními. Evropský výrobce letecké techniky Airbus vloni kvůli pandemii COVID-19 vykázal provozní ztrátu 510 milionů eur, tedy přes 13 miliard korun, po zisku 1,3 miliardy eur v předchozím roce. Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM v loňském roce prodělala dokonce 7,1 miliardy eur, v přepočtu zhruba 184 miliard korun.
Zatímco standardní aerolinky draze doplácejí na nejhorší krizi v historii letectví, provozovatelé soukromých letů vydělávají více než před koronakrizí. Poptávka u oslovených společností loni meziročně vzrostla o deset procent. Majitelé provozovatelů reagují na větší zájem a investují do rozšíření flotil.
Společnost De Havilland Canada letos přeruší výrobu svého turbovrtulového dopravního letounu Dash 8-400. Není přitom jasné, kdy by mohla být produkce obnovena. Dopravci, kteří by měli zájem o vrtulové letouny, vhodné především na kratší tratě, tak nebudou mít na výběr. Na dlouhodobě se zužujícím trhu totiž zůstanou jen letouny ATR, které vyrábí skupina Airbus.
Privátní létání nabývá pod vlivem epidemie na přitažlivosti. Čeští a slovenští miliardáři je ale objevili už dávno. Většina z nich zůstává dlouhé roky věrná vybranému modelu, přesto se v posledních letech v českých a slovenských hangárech několik zajímavých změn událo.
Pražský dopravní podnik získal jasnější představu o tom, jak bude vypadat nákup prvních autonomních souprav metra bez strojvůdců. Firma plánuje nakoupit minimálně 69 souprav. Celkem by tak investovala téměř 25 miliard korun, částka by zahrnovala i náklady na doprovodný systém, který provoz těchto souprav umožní. Vyplývá to ze závěrů prvního kola předběžných konzultací s devíti předními technologickými společnostmi, které by se mohly na zakázce podílet.
Privátní letadlo si mohou dovolit jen miliardáři a to nejen kvůli tomu, že pořizovací cena u střední třídy začíná na více než 400 milionech korun. „Na rozdíl od luxusního auta nebo nemovitosti utrácení u letadla samotným nákupem nekončí, ale teprve začíná,“ říká partner společnosti Colibri Aircraft Marián Jančařik .