bombardování bělehradu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu bombardování bělehradu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Bělehrad se stává čím dál tím oblíbenějším útočištěm Rusů prchajících před Putinovým režimem. Podle agentury Bloomberg se jich od začátku války na Ukrajině přestěhovalo do města o velikosti Prahy více než 100 tisíc a další stále přicházejí. Navíc v době, kdy Brusel tlačí na srbskou vládu, která už deset let usiluje o vstup do Evropské unie, aby si v probíhajícím konfliktu vybrala stranu.
Za bezprecedentní, nemyslitelné a hanebné označil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rozhodnutí Bulharska, Černé Hory a Severní Makedonie nepovolit mu přelet do Srbska, kde měl dnes zahájit dvoudenní návštěvu. „Došlo k nemyslitelnému," řekl Lavrov podle agentury TASS na dnešní tiskové konferenci o "bezprecedentním rozhodnutí" některých členských zemí Severoatlantické aliance.
Už za několik týdnů by měl americký prezident Donald Trump předat Bílý dům Joe Bidenovi. Trumpův odchod nepochybně způsobí velký problém některým jeho spojencům a populistickým lídrům ve světě. Takzvaný trumpismus se však podle odborníků ze současné politické mapy jen tak nevytratí. „To by se muselo pracovat na odstranění či alespoň zmírnění jeho příčin,“ upozorňuje Jan Kysela, vedoucí katedry politologie a sociologie Univerzity Karlovy.
Převážně Albánci obývané Kosovo, považované za kolébku srbského státu, se již koncem 80. let stalo rozbuškou národnostních problémů v někdejší Jugoslávii. O dekádu později pak tvrdý postup srbského vedení proti albánskému obyvatelstvu vedl k bezprecedentnímu zásahu Severoatlantické aliance. Bombardování, které začalo 24. března 1999, nakonec donutilo Bělehrad ke kapitulaci a stažení z Kosova, jež se poté vydalo k nezávislosti.
Srbsko nikdy nebude členem Severoatlantické aliance ani jiného vojenského bloku. Prohlásil to srbský premiér Aleksandar Vučić při vzpomínkové akci k uctění památky obětí náletu NATO před 18 lety na železniční most v Srbsku, při němž zahynuly téměř tři desítky lidí.
Velkým tématem dnešní doby je střet odlišných kultur. Teroristé odvolávající se na korán vyhlásili válku Západu, v Evropě se vzedmula vlna odporu proti imigrantům, kteří jsou některými považováni za trojské koně islámského extremismu. Před dvěma dekádami ale vypukl ozbrojený střet přímo na našem kontinentu, a to na území, jež se po čtyřicet let jevilo jako jednolitý útvar – Jugoslávie.
Redaktor Milan Vidlák se tématům souvisejícím s globální politikou, svobodou a bezpečností věnuje dlouhodobě. Pro časopis Právo & byznys připravuje obsáhlý seriál o událostech a manipulacích kolem 11. září 2011.
Exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a další ve velkém obchodují v Kosovu, jež pomohli odtrhnout od Srbska. Je to náhoda, nebo vzorec jednání největší světové velmoci?