bosna a hercegovina válka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu bosna a hercegovina válka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česku se povedlo složit reparát za rok 2009. Jeho končící předsednictví v Radě Evropské unie bylo mimořádně úspěšné, shodují se tuzemští i zahraniční experti a politici. Jedinou vadou na kráse podle nich je, že se vládě premiéra Petra Fialy (ODS) nedaří představovat pozitivní výsledky vlastním občanům.
Malebné a tuze malinké letiště ve slovenských Košicích nepatří běžně mezi nejpopulárnější destinace v Evropě. Přilétá sem kolem pěti pravidelných spojů denně a žádný z nich z Bruselu. To způsobilo nemalé potíže organizátorům říjnového zasedání Strategie EU pro dunajský region, kteří se do druhého největšího slovenského města snažili dostat stovky lidí. Po honosnějších zasedáních ve Vídni, Budapešti nebo v Bukurešti v minulých letech ale nebyl výběr Košic náhodný. Nacházejí se totiž jen sto kilometrů od ...
Dobré ráno! Je 286. den roku, svátek má Renáta, před 27 lety uvedla společnost Microsoft na trh operační systém Windows 95. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Ve čtvrtek a v pátek se do Prahy sjedou nejvyšší představitelé více než 40 zemí. Ve čtvrtek se bude konat setkání Evropského politického společenství, kde svou účast přislíbilo až 50 delegací. V pátek se pak sejde summit členských zemí EU. Schůzka se uskuteční v Praze díky právě probíhajícímu českému předsednictví v Radě Evropské unie.
Cesta na dovolenou v Chorvatsku zřejmě bude od příštího roku výrazně příjemnější. Nejen že se v této přímořské zemi bude oficiálně platit eurem, ale od ledna 2023 se může stát také nejnovějším členem Schengenu neboli prostoru volného pohybu zboží a osob. To by byla nepochybně skvělá zpráva pro chorvatskou ekonomiku, která je z jedné pětiny závislá na příjmech z cestovního ruchu. Některé státy se však zároveň obávají, zda tento krok nemůže ohrozit unijní jednotu.
Už tento týden by měla válkou zmítaná Ukrajina získat status kandidátské země pro vstup do Evropské unie. Podle expertů však půjde o pouhé politické gesto, které Ukrajincům v blízké době žádné ekonomické ani bezpečnostní záruky nepřinese. Na plné členství v evropském bloku si Kyjev pravděpodobně počká minimálně několik desetiletí, a možná na něj nedojde nikdy.
Česká republika 1. července převezme od Francie předsednictví v Radě Evropské unie, než štafetu na konci roku předá Švédsku. Praha tak bude určovat agendu sedmadvacítky v náročné době, kdy celá Evropa řeší válku na Ukrajině a z ní vyplývající důsledky. Mezi priority českého předsednictví tak bude patřit zvládání uprchlické krize, posílení obranných kapacit a kyberbezpečnosti. Konflikt v těsném sousedství EU přinesl další problémy do oblasti energetiky v době, kdy se společenství připravuje na dekarbonizaci...
Ukrajina opakovaně volá po jejím vytvoření, NATO váhá a Rusko opakovaně varuje alianci, že by takový krok považovalo za vstup do války. Řeč je o vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou. Pokud by Rusko po vytvoření bezletové zóny přišlo o možnost vzdušných útoků na Ukrajině, ztratilo by významnou zbraň, proti které ukrajinské síly jen těžko hledají obranu.
Volební právo žen je samozřejmostí v demokratických zemích. V případě některých států to však nemusí platit tak dlouho, jak by se dalo očekávat. Například ve Švýcarsku považovaném za vzor demokracie dostaly ženy volební právo až v sedmdesátých letech minulého století, konkrétně v roce 1971. V Československu přitom mohly ženy volit krátce po skončení první světové války a pouze dvě evropské země jim stihly toto právo udělit, ještě než konflikt vypukl.
Některé filmy dokážou o určité historické události říct víc než jakákoliv učebnice dějepisu. Mezi ně patří i drama Quo vadis, Aida?, novinka bosenské režisérky Jasmily Žbanićové o masakru ve Srebrenici, která do tuzemských kin vstupuje s nominací na Oscara i druhým místem v diváckém hlasování na nedávném karlovarském festivalu.