brambory cena - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu brambory cena, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ovoce, některá zelenina, ale i vepřové maso či uzeniny jsou letos až o dvacet procent dražší než loni. Způsobila to koronakrize. Nejen v Česku chybějí lidé, kteří by sklízeli úrodu, a také podražila jejich práce.
Zisk zemědělského sektoru loni po dvou letech poklesu vzrostl. Zvýšil se o 11,9 procenta na 17,5 miliardy korun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ) ve svém předběžném odhadu. Hodnota produkce odvětví vzrostla na rekordní hodnotu 140,3 miliardy korun. Dotace na výrobu loni vzrostly o 5,3 procenta na 34,7 miliardy korun. Celkové dotace loni odhadem činily 40,1 miliardy korun, předloni to bylo 38,8 miliardy.
Kalamita hrabošů, prasečí mor, drahé potraviny, slevové akce či vztahy dodavatelů potravin a obchodníků. To jsou jen některá z témat, která během roku řešilo ministerstvo zemědělství. Významně se ho dotýká i problém bruselského auditu zemědělských dotací nebo budoucí zemědělský rozpočet. „Máme být jednou z nejvíce poškozených zemí. Všechno ale stojí peníze a nemůžeme na zemědělce valit čím dál více věcí a dávat jim na to čím dál méně peněz,“ tvrdí ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Pokud nechcete o Vánocích projíst a propít nehorázné sumy, plánujte. Některé výrobky se vyplatí kupovat dopředu, jiné těsně před svátky. Například ceny dražších rumů podle dat nákupního rádce Kupi.cz ke konci roku stoupnou. Právě klasické rumy bude možné v listopadu koupit levněji.
Ceny průmyslových výrobců v říjnu zpomalily meziroční růst na 0,9 procenta ze zářijových 1,9 procenta. Zdražování zmírnilo také v zemědělství a stavebnictví. Ceny zemědělských výrobců stouply v říjnu o 0,4 procenta, přičemž o měsíc dříve byly meziročně vyšší o dvě procenta. Růst cen ve stavebnictví zpomalil na 4,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Spotřebitelské ceny byly v říjnu o 2,7 procenta vyšší než před rokem, což je stejný růst jako v září. Podepsaly se na tom ceny potravin, ze kterých zdražily především ovoce a nealko nápoje. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Ceny průmyslových výrobců v září zpomalily meziroční růst na 1,9 procenta ze srpnových 2,1 procenta. Šlo o nejnižší růst od loňského května. Zemědělské ceny v září zbrzdily meziroční růst na dvě procenta z 4,1 procenta o měsíc dříve. Zdražování ve stavebnictví naopak zrychlilo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Průmyslové ceny předznamenávají další vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků.
I když celkově stouply spotřebitelské ceny za poslední tři roky o osm procent, řada položek zdražila výrazně více, především služby. Například tržní nájemné stouplo o 39 procent, brambory o 37 procent, povinné ručení u aut o 24 procent a nafta o 14 procent. Naopak výrazný pokles cen v posledních třech letech zaznamenala především elektronika. Vyplývá to z výpočtů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera. Růst cen byl podle něj zmírněn rostoucími výdělky.
Proti letošnímu srpnu jsou spotřebitelské ceny nižší o 0,6 procenta, což je největší meziměsíční pokles od září 2006. V meziročním srovnání inflace za měsíc září zpomalila na 2,7 procenta ze srpnových 2,9 procenta. Proti loňsku se zvýšily především ceny za bydlení, levnější byly naopak oděvy, vyplývá z dat ČSÚ.
Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně vzrostly stejně jako v červenci o 2,9 procenta. Ceny vzhůru opět tlačily vyšší náklady za bydlení jako nájemné nebo vodné a stočné a dražší potraviny a nealkoholické nápoje. Naopak levnější byly oděvy a pohonné hmoty. Proti červenci byly spotřebitelské ceny vyšší o 0,1 procenta. Ovlivnilo to zdražení alkoholu, tabáku a bydlení. Podle analytiků inflace zůstane blízko hranice tří procent i ve zbytku letošního roku.