bren 2 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu bren 2, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministerstvo obrany uzavřelo dohodu s Českou zbrojovkou v pětiletém sporu o nákup neprůstřelných vest, kterým se zabývaly i soudy. Podle dokumentu, který ministerstvo zveřejnilo tento týden v registru smluv, se obě strany dohodly na ukončení kupní smlouvy, aniž byla splněna.
Ministerstvo obrany uzavřelo rámcovou smlouvu s Českou zbrojovkou na nákup až 39 tisíc ručních zbraní. Od české společnosti si armáda pořídí útočné pušky Bren 2, pistole CZ P-10 nebo podvěsné granátomety. Za zbraně zaplatí až 2,35 miliardy korun, cena bude záviset na počtu skutečně objednaných kusů zbraní podle potřeb armády. Čeští vojáci už zbraně od České zbrojovky používají.
Letní střídání ministrů u šéfky státní pokladny Aleny Schillerové (ANO) a jejich žádosti o přilepšení na příští rok mohly občas působit dojmem, že úřady živoří. Ve skutečnosti na tom nejsou úplně špatně. Například silovým rezortům obrany a vnitra, které mají podobnou strukturu rozpočtu, zbývaly na konci třetího čtvrtletí desítky miliard korun.
Svět obranné a bezpečnostní techniky se po dvou letech opět sešel na výstavišti v Brně. Veletrhu IDET dominovaly různé pásové obrněnce nebo legendární vrtulník Black Hawk. „Jedním z hlavních důvodů důležitosti veletrhu je fakt, že česká armáda prochází střednědobou modernizací, která potrvá do roku 2027 a některé akvizice se začínají uskutečňovat už nyní,“ řekl šéf Brněnských veletrhů Jiří Kuliš.
Do šesti let bude v továrně České zbrojovky v americkém Arkansasu pracovat 560 lidí, v první fázi projektu 320. Ve Spojených státech plánuje firma vyrábět dvě stě tisíc pistolí, samopalů a útočných pušek ročně.
Česká zbrojovka Group rozšiřuje svůj byznys ve Spojených státech. Její dceřiná společnost CZ-USA se v těchto dnech dohodla s představiteli státu Arkansas na podmínkách výstavby nového moderního závodu ve městě Little Rock. Výhledově by se tam mělo vyrábět dvě stě tisíc kusů zbraní ročně.
Ministerstvo obrany oficiálně začíná vybírat dodavatele pásových obrněných vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun (asi 42,7 miliardy korun bez DPH). Informace o dosud největším českém zbrojním nákupu v pondělí předá vládním kolegům ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Obrana následně osloví čtyři vybrané firmy, aby předložily své nabídky, sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Podle dostupných údajů jde o dosud největší veřejnou zakázku v Česku.
Ještě před pěti lety hleděla Česká zbrojovka Uherský Brod „velké čtyřce“ výrobců ručních palných zbraní z povzdálí na záda. Dnes už je vše jinak. „Už lze hovořit o velké pětce, v níž Česká zbrojovka patří přesně doprostřed,“ říká šéf firmy Lubomír Kovařík. „Předběhli jsme Colt a Heckler & Koch, takže jsme za Berettou a Sig Sauerem. A na pomyslném žebříčku výrobců ručních palných zbraní se posouváme stále výš.“
Zákon Buy American Act, který stanovuje, za jakých podmínek lze dodávat americkým federálním organizacím zbrojní materiál, zvýhodňuje tamější firmy a ty zahraniční tlačí k přenesení výroby. Plánovaná expanze přijde na desítky milionů dolarů.
Zbraně České zbrojovky bude brzy využívat maďarská armáda. Tamní armádě je dodá maďarská společnost M.o.D Arzenál, která od české společnosti koupila licenci.