brexit - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu brexit, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Server Financial Times vydal již popáté svůj žebříček nejrychleji rostoucích evropských firem. Seznam obsahuje celkem tisícovku startupů. Polovině z nich podle serveru loni klesly tržby či zisk. Důvodem je přetrvávající pandemie, u některých ale sehrál roli také bexit či jiná událost. Mezi tisícovkou nejrychleji rostoucích firem Evropy jsou tentokrát jen dva čeští zástupci.
Velké technologické firmy jako například Google, Facebook či Twitter by měly nést větší odpovědnost za obsah, který se na jejich platformách objevuje, a to zejména ve vztahu k nezletilým uživatelům. Jak v případě převzetí služeb Instagram a WhatsApp společností Facebook, tak u akvizice navigační služby Waze společností Google selhal americký antimonopolní systém, říká předseda britské bankovní asociace UK Finance Robert Wigley.
Britský premiér Boris Johnson chce vybudovat mezi Anglií, Skotskem a Severním Irskem obrovskou síť podmořských tunelů. Cílem je urychlit a zefektivnit dopravu mezi jednotlivými regiony Spojeného království. Zejména transit mezi Británií a Severním Irskem, který se po brexitu výrazně zkomplikoval. Tento týden o tom informoval britský deník The Times. Ambiciózní projekt za asi šestnáct miliard liber, tedy skoro půl bilionu korun, se ale zatím setkává převážně se skeptickými ohlasy.
Britskou vládu čeká rozhodování, které může ukázat, jaká bude budoucnost automobilového průmyslu v zemi v pobrexitové době. Automobilka Stellantis, která v zemi vyrábí vozy značek Opel a Vauxhall, jedná s úřady o podpoře přestavby závodu v Ellesmere Port na výrobu elektromobilů. Pokud neuspěje, může společnost spojující dřívější koncerny PSA a FCA svůj britský provoz také zavřít, píše agentura Bloomberg s odvoláním na neveřejné zdroje.
Spojené království zažívá poprvé od roku 2004, kdy došlo k dosud největšímu rozšíření EU, pokles v počtu zahraničních přistěhovalců. Podle serveru Migration Observatory, který spravuje Oxfordská univerzita, opustilo Británii během prvních tří čtvrtletí loňského roku přes milion migrantů. To je zhruba deset procent všech cizinců trvale žijících v zemi. Většina Čechů se však rozhodla na ostrovech zůstat.
Koronakrize páchá škody nejen na ekonomikách, kde také ničí pracovní místa, ale omezuje i pohyb osob po světě. To má závažné důsledky pro toky remitencí, tedy plateb, které migranti posílají rodinám do domovských zemí. Chudé státy jsou přitom na těchto platbách často silně závislé. V evropském regionu jsou příspěvky ze zahraničí klíčové pro Ukrajinu. Transfer remitencí do země loni navzdory krizi mírně vzrostl.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Hrubý domácí produkt Británie se v loňském roce kvůli pandemii propadl o rekordních 9,9 procenta. Vrátil se tak zhruba na úroveň z roku 2013. Ve svém prvním odhadu to dnes oznámil britský statistický úřad. Podle některých britských médií jde o nejhorší výsledek ostrovní země od roku 1709.
Největší akciovou burzou v Evropě se po brexitu stal Amsterodam, který tak předstihl dosud kralující Londýn. V lednu se na různých nizozemských obchodních platformách denně zobchodovaly akcie v průměru za 9,2 miliardy eur (237 miliard korun), což je ve srovnání s prosincem více než čtyřnásobek. S odvoláním na údaje společnosti CBOE Europe to napsal britský deník Financial Times.