brexit - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu brexit, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jasné volební vítězství dává britskému ministerskému předsedovi Borisi Johnsonovi silný mandát, aby se přestal ohlížet na radikální hlasy v Konzervativní straně a vrátil ji blíže k politickému středu, předpokládá politolog Katedry evropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Váška. U labouristů, kteří utrpěli historickou porážku, lze očekávat velký vnitřní boj o budoucí podobu strany.
Drtivé vítězství britských konzervativců a související agendy rychlého brexitu mohlo leckoho překvapit. Vždyť Britové vlastně ani z EU tak moc nechtějí, výsledek referenda byl jen nějakým nedopatřením. Současný premiér Boris Johnson je nedůvěryhodný showman, kterého se ostrované rádi při první příležitostí obyvatelé zbaví… A nyní volby dopadly, jak dopadly.
Konzervativci britského premiéra Borise Johnsona ve čtvrtečních parlamentních volbách získali absolutní většinu v 650členné Dolní sněmovně, kde budou mít 365 křesel. Je to nejlepší výsledek strany od roku 1987. Johnson ve vítězném projevu prohlásil, že odchodu země z Evropské unie k 31. lednu 2020 již nic nezabrání. Opoziční labouristé Jeremyho Corbyna naopak zaznamenali s 203 mandáty nejhorší skóre za několik desetiletí; přišli též o některé své tradiční bašty. Corbyn tak čelí tlaku, aby se funkce lídra ...
Premiér Boris Johnson, jedna z hlavních tváří kampaně za brexit před referendem v roce 2016, v parlamentních volbách překonal očekávání. Jeho Konzervativní strana získala v Dolní sněmovně pohodlnou většinu a vládu tak může sestavovat sama. Zvolením Johnsona voliči hlasovali pro tvrdou brexitovou strategii, scénář odchodu země z EU ale stále zůstává nejistý.
Čtvrteční volby do britského parlamentu už mají jednoho poraženého jistého: podle agentury Bloomberg zkomplikuje politika byznys vévodovi z Westminsteru Hughu Grosvenorovi, sotva třicetiletému miliardáři. Na planetě neexistuje člověk mladší třiceti let, který by byl bohatší než Grosvenor.
Jakékoli předpovídání budoucnosti je v zásadě matematický problém. Vezměme volební předpověď, že nějaká strana získá o 20 poslanců více než ta druhá. To pak znamená, že klasický graf pravděpodobností ve tvaru zvonu – nebo dromedárova hrbu – má vrchol právě na hodnotě 20 a na obě strany pravděpodobnosti klesají. Rozdíl 19 nebo 21 je méně pravděpodobný, 18 nebo 22 ještě méně. A tak dále.
Britové ve čtvrtek rozhodnou nejen o složení Dolní sněmovny, ale i o dalším postupu země v otázce brexitu. Vládnoucím konzervativcům k prosazení hladkého odchodu z EU na konci ledna nestačí pouze vyhrát, musejí si zajistit většinu. Podle aktuálních projekcí by se jim to mělo podařit.
Zisky světových aerolinek se letos sníží více, než se očekávalo. Předpověděla to Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA). Hlavními důvody jsou pomalejší růst počtu cestujících zapříčiněný mimo jiné nejistotou kolem brexitu i obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Nepomohlo ani uzemnění letounů Boeing 737 MAX po dvou tragických nehodách.
Je to dětinský návrh, který může říkat pouze nezodpovědný člověk, komentoval debaty o vystoupení Česka z Evropské unie. Kdo? Václav Klaus, bývalý prezident. Leckoho to možná překvapí. Vážně ten Václav Klaus, který se snaží své okolí přesvědčovat, že nemění své názory? Je to tak. Ale žádného zneklidnění není třeba, a to ani v jednom z diskutujících táborů.
Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona směřuje k zisku mírné parlamentní většiny, avšak za současné situace nelze vyloučit opakování patové situace v dolní komoře parlamentu. Takové jsou závěry agentury YouGov, která v úterý večer zveřejnila druhé a poslední vydání svého ostře sledovaného detailního volebního modelu. Konzervativcům přisuzuje 339 křesel v 650místné Dolní sněmovně.