břidlicová ropa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu břidlicová ropa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dominance ruského plynu na evropském trhu dávno skončila. Musí se utkávat s konkurencí, což jej činí levnějším. A také bezpečnějším.
Rok 2020 definitivně změní definici ropného šoku. Svět už netrápí nedostatek černého zlata, ale jeho hrozící přebytek. Potíže zemí, které jsou na těžbě ropy závislé, mohou vést k novým geopolitickým otřesům. Těžaři si lámou hlavu, jak pustit na trh více suroviny, a přitom nedopustit, aby se opakovala cenová pohroma z letošního jara. Tehdy se ukázalo, že ropa může mít krátkodobě i zápornou hodnotu.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Postoj Joea Bidena k budoucí těžbě ropy a plynu ve Spojených státech se stává jedním z nejcitlivějších míst tohoto prezidentského kandidáta demokratů. Nynější vládce Bílého domu Donald Trump svého rivala obviňuje, že odmítavým postojem k dobývání strategických surovin ohrožuje celou americkou ekonomiku a pracovní místa v ropných státech USA. Joe Biden, který je stále favoritem voleb, lavíruje.
Naděje na ekonomickou prosperitu i politické zklidnění, kterou přinesla série objevů nových nalezišť zemního plynu ve Středozemním moři v posledních dvanácti letech, bere za své. Optimisté očekávali, že vidina zisků z nerostného bohatství dotlačí státy východního Středomoří ke spolupráci. Pravý opak je pravdou. Evropa čelí ve svém sousedství velkým bezpečnostním hrozbám.
Průkopník těžby z břidlic – americká ropná společnost Chesapeake Energy – požádal na počátku minulého týdne o soudní ochranu před věřiteli. Firma dojela na vysoké dluhy a propad cen ropy kvůli cenové válce mezi Saúdskou Arábií a Ruskem a dopadům koronavirové pandemie na poptávku po strategické surovině.
Americká těžařská společnost Chesapeake Energy požádala soud o bankrotovou ochranu. Stala se tak největším těžařem ropy a plynu z břidlic, který za posledních několik let vyhlásil bankrot. Problémy jí podle agentury Reuters způsobil vysoký dluh a dopady koronaviru na energetický trh.
Ruský prezident Vladimir Putin se ocitl v mimořádně svízelné situaci. V zemi sílí kritika, že její vedení včas nepodniklo rozhodné kroky proti šíření koronaviru a zatajuje informace. Kromě kolapsu zdravotnictví se Rusové bojí také dalšího zhoršení své životní úrovně. Těžkým úderem pro Kreml je i pád cen ropy, na jejímž vývozu je země z velké míry závislá.
Současná situace a opatření proti koronaviru nemají na burze krátkodobě téměř žádné vítěze, jen poražené. Výjimkou jsou farmaceutické firmy, které mají ve vývoji nadějné léky proti tomuto viru (Gilead Sciences), výrobci hygienických pomůcek (Top Glove) či internetový obchod (Amazon).
Epidemie koronaviru, její ekonomické důsledky a pokles poptávky po surovinách se staly rozbuškou konfliktu, který v minulých dnech vedl k dramatickému propadu cen ropy na světových trzích. Do centra pozornosti se dostala „cenová válka“ mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Naprosto zásadní roli v tomto střetu, který má také silný geopolitický rozměr, ale hraje třetí hráč mezi ropnými velmocemi – Spojené státy.