británie po brexitu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu británie po brexitu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V polovině června si Česká republika připomene dvacet let od referenda, v němž se občané 77 procenty hlasů vyslovili pro vstup do Evropské unie. Členem evropského bloku se naše země stala o necelý rok později. Jak tento krok ovlivnil tuzemskou ekonomiku? Proč ani po dvou dekádách v unii neplatíme eurem? A co by se stalo, kdyby tehdejší hlasování dopadlo jinak?
Britské ostrovy si v pondělí 10. dubna připomenou 25. výročí od uzavření Velkopáteční dohody, která ukončila třicet let trvající konflikt mezi republikány a unionisty v Severním Irsku. Oslav a vzpomínkových akcí v Belfastu se příští týden osobně zúčastní britský premiér Rishi Sunak i americký prezident Joe Biden, který se hrdě hlásí ke svým irským kořenům. Sunak chce navíc využít této příležitosti k restartování rozhovorů s Bidenem o britsko-americké obchodní dohodě.
Volby do Evropského parlamentu neboli eurovolby se konají každých pět let. Své zastupitele v EU si zvolíme již na jaře roku 2024. Kdy se dozvíme přesné datum voleb a jakým způsobem můžete hlasovat pro kandidáty na europoslance?
Británie a EU dosáhly nové dohody ohledně severoirského protokolu Americká ministryně financí navštívila Kyjev VW bude potřebovat na rozhodnutí o gigafactory víc času Zvyšme sazbu, nechci za rok řešit naše selhání, říká radní ČNB Tomáš Holub Bakala plánuje návrat k energetice. Připravuje si půdu pro investice do solárních parků Dobré ráno! Je 59. den roku, svátek má Lumír. V tento roku 1883 bylo pražské Staroměstské náměstí poprvé osvětleno elektřinou. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Británie a Evropská unie dosáhly dohody o obchodních pravidlech v Severním Irsku, čímž by měly skončit vlekoucí se prudké spory o urovnání po brexitu, uvedla britská média. Dohoda, která následuje po setkání britského premiéra Rishiho Sunaka a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, by měla dopomoci k hladkému obchodu mezi Ulsterem a zbytkem Spojeného království.
Pozice Německa coby nepsaného lídra Evropy se ve světle války na Ukrajině už rok otřásá v základech. Zažité pořádky procházejí velkou změnou a liberální teorie mezinárodních vztahů je v troskách. O nových lídrech a novém uspořádání Evropy mluví v rozhovoru pro Info.cz analytik a výzkumný pracovník Benjamin Tallis. Popisuje mimo jiné teorii neo-idealismu a potřebu začít pracovat jinak s hodnotami, na kterých stojí Evropa – tak, aby evropské demokracie skutečně přinášely lepší život většímu okruhu lidí.
Od vystoupení Spojeného království z Evropské unie uplynuly tři roky. Ačkoli mezi Londýnem a Bruselem dále přetrvávají neshody, například ohledně pobrexitového uspořádání v Severním Irsku, britský obchodní komisař pro Evropu Chris Barton nahlíží na současné byznysové vztahy s optimismem. „Třeba naše obchodní výměna s Českou republikou loni vzrostla o devět procent,“ tvrdí v rozhovoru s deníkem E15.
Dobré ráno! Je 357. den roku, svátek má Vlasta, před 32 lety si obyvatelé Slovinska odhlasovali v referendu nezávislost na Socialistické federativní republice Jugoslávie. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Britská vláda porušuje dohodu o vystoupení z Evropské unie, když nutí unijní občany, aby znovu žádali o právo žít a pracovat ve Spojeném království. Ve středu o tom rozhodl londýnský vrchní soud. Britské ministerstvo vnitra oznámilo, že se proti verdiktu odvolá s tím, že se podmínky pro občany Evropské unie žijící v Británii zatím nezmění.
Vláda ve Spojeném království výrazně rozvolní pravidla fungování tamního bankovního sektoru. Cílem je omezit byrokracii, nakopnout hospodářský růst a zabránit tomu, aby Londýn ztratil postavení nejvýznamnějšího finančního centra Evropy. Britská média to přirovnávají k Velkému třesku, rozsáhlé deregulaci finančních služeb, kterou provedl kabinet Margaret Thatcherové v roce 1986.