broskve a mráz - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu broskve a mráz, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jarní mrazíky, poměrně chladný a vlhký červenec a choroby révy nejspíš zaviní jednu z historicky nejhorších sklizní vína ve Francii. Podle odhadů tamního ministerstva zemědělství letos vinaři sklidí o 24 až 30 procent méně hroznů než loni a nejméně za několik posledních desetiletí.
Ceny jablek, která jsou ovocem s nejvyšší spotřebou v zemi, v červnu v obchodech vzrostly na nejvyšší úroveň v historii. Kilogram jablek se podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v polovině června prodával v průměru za 43,14 koruny. Meziročně to představovalo zdražení o 30 procent. Dosavadním maximem bylo 41,83 koruny za kilogram ze srpna roku 2013.
Ceny jablek v obchodech se v uplynulém týdnu dostaly nad hranici 40 korun za kilogram, a jsou tak nejvyšší za posledních téměř pět let. Meziročně jablka zdražila o 29 procent. Ovocnáři předpokládají další mírné zdražení a překonání dosavadního cenového maxima 41,83 koruny za kilo ze srpna 2013. Důvodem růstu cen je nedostatek jablek v Evropě po loňské neúrodě způsobené jarními mrazy. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Letošní úroda ovoce na Moravě bude kvůli jarním mrazům jedna z nehorších za posledních 11 let. Meruněk bude dokonce nejméně, jen přes 400 tun. V loňském roce, kdy ovocnáře také postihly mrazy, jich bylo 500 tun. Z celostátního pohledu bude sklizeň hlavního ovocného druhu jablek meziročně nižší o 22 procent, tedy kolem 98 tisíc tun.
Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíce mrazy poškodily sady na Moravě.
Sklizeň ovoce loni klesla o 20 procent na 150 100 tun. Důvodem byly jarní mrazy, které zasáhly zejména jižní Moravu. Propady na historická minima zaznamenaly sklizně meruněk a broskví. Naopak výrazně nadprůměrná byla úroda třešní. Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Celkové ztráty z mrazů ovocnáři již vyčíslili na téměř 400 milionů korun. Vláda jim loni schválila odškodnění 133 milionů korun.
Letošní úroda ovoce v sadech českých pěstitelů bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 28 procent. Ztráty na tržbách ovocnáři odhadují na 400 milionů korun. Sklizeň by podle odhadu k polovině června měla klesnout na 134 988 tun z loňských 188 462 tun. Zdražení ovoce v obchodech se kvůli nižší úrodě nečeká. Tvrdí to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Roční finanční hodnota ovoce sklizeného českými sadaři se při průměrném roce pohybuje kolem 1,5 miliardy korun.
Vinařům způsobily dubnové mrazy škody na předpokládaných tržbách 1,4 miliardy korun, ovocnářům 400 milionů korun. Informoval o tom po jednání se zástupci pěstitelů ve Valticích premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Chce proto co nejrychleji zavést do praxe systémová řešení finanční podpory a aktuální nepříznivou situaci v zemědělství řešit na vládní i evropské úrovni.
Vlna mrazů, která od neděle postupně zasáhla celou Českou republiku, zničila ovocnářům velkou část úrody. Pomrzlé jsou hlavně sady peckovin, české meruňky možná vůbec nebudou. U hlavního ovocného druhu jabloní se rozsah poškození teprve ukáže. Mrazy nezasáhly jen Česko, ale poškodily ovocné sady v celé střední Evropě.
Sklizeň ovoce v ČR loni vzrostla o 24 procent na 188 462 tun a byla tak nejvyšší od roku 2006. Oproti původním prognózám se na objemu úrody nijak negativně nepodepsalo loňské mimořádné sucho. U jádrovin se však nedostatek vláhy projevil nižší kvalitou, když výrazně více plodů bylo menších a skončilo tak v moštech a jiném průmyslovém zpracování.