budou se stavět nové dálnice - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu budou se stavět nové dálnice, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dlouholetý viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj byl zvolen šéfem nejvlivnějšího sdružení firem v Česku. Kritizuje vládu, která hovoří o zvyšování daní nebo rušení dotací, ale s podniky se o tom nebaví. Chybí mu také opatření v migrační politice, která by odstranila nedostatek některých profesí, jako jsou svářeči nebo CNC operátoři. V otázce zájmu zahraničních investorů o Česko vidí největší bariéru v koruně. „Nejpozději do konce dekády musíme přijmout euro, koruna nás znevýhodňuje,“ říká.
Přechod od spalovacích motorů k elektřině nepředstavuje pouze změnu pohonu, ale i mnoha byznysmodelů. Takřka kterýkoli obchodník může na vlastní síť dobíjecích stanic lákat řidiče, jejichž peníze dosud protékaly výhradně čerpacími stanicemi. K těm zdaleka nejvýznamnějším, kteří se rozhodli vábit zákazníky na dobíjení během nákupů, se nově zařadilo Tesco. V první vlně skupina ČEZ postaví na parkovištích obchodního řetězce ve 26 lokalitách až sedmdesát stojanů.
Autoři nové Státní energetické koncepce nejspíš dospějí k tomu, co už věděli jejich předchůdci v roce 2015 – Česko bude v příštích desetiletích potřebovat čtyři nové velké jaderné reaktory. Čím dříve budou stát, tím lépe. Otázkou zůstane, proč tedy zdejší vlády tolik let přešlapovaly na místě. Výstavba prvního z velkých reaktorů je stále v přípravné fázi. Původně měl vyrůst v Temelíně, nyní na něj čekají v Dukovanech.
Cestující se vracejí do vlaků a s nimi i tržby z jízdného na účet Českých drah. Státní dopravce právě soutěží čtyři velké zakázky za zhruba osmdesát miliard korun na nákup a servis nových vlaků včetně těch pro vysokorychlostní tratě. „Na světě je spousta subjektů, které si půjčují jen s ambicí donekonečna refinancovat dluh. Proto si dokážu představit, že by dráhy s dluhem dlouhodobě žily, aniž by jej v krátkodobém horizontu splatily,“ říká k rychle se zvyšujícímu zadlužení generální ředitel a předseda ...
Společnost Skanska Residential kupuje pozemek v pražských Satalicích. Na brownfieldu plánuje postavit dostupné bydlení pro mladé rodiny Livo Homes. Atraktivní ceny chce docílit výstavbou z prefabrikátů potažmo z modulů, které výstavbu nejen zlevní, ale i zrychlí. Investice se pohybuje zhruba kolem jedné miliardy korun. Se zahájením první ze dvou etap projektu počítá Skanska na rok 2026.
Nové auto se spalovacím motorem nebude možné prodat v Evropské unii sice „až“ od roku 2035, souboj energetických gigantů o byznys s dobíjením elektromobilů ale graduje už nyní. I proto, že výstavbu jediné veřejné dobíjecí stanice prodlužují až na dva a půl roku stavební a povolovací procesy. „Provozovatelé čerpacích stanic nás k sobě nepouští. Mají výhodné smlouvy na desítky let sjednané v devadesátých letech. Shell má ambiciózní prohlášení, že postaví tisíce stanic. Postupně zjišťuje, jak náročná to je ...
Za třicet let vybudovali společnými silami jednu z největších rodinných firem v Česku. Nyní čelí hospodářskému útlumu, který na SIKO doléhá, a angažují se i v politice. „Veřejně se vymezit je pro mě důležité, byť tím můžeme přicházet o zákazníky,“ říká generální ředitel SIKO Tomáš Vala, jenž finančně podpořil Petra Pavla v prezidentských volbách a už čtvrt století také působí jako obecní zastupitel v Čimelicích, kde má obchodník s koupelnami a kuchyněmi „základnu“.
Deník E15 přináší ve spolupráci s fondem J&T Arch Investments 1. díl ankety s výraznými osobnostmi tuzemského byznysu, které odpovídají na otázku, na čem může Česko založit svůj rozvoj v příštích dvou až třech desetiletích, aby prosperovalo.
Pro výstavbu dálnice, vysokorychlostní železnice, úložiště jaderného odpadu, ale i třeba pro přeložku sítí potřebuje stát do budoucna vykoupit stovky soukromých pozemků. Současný stav, kdy jediný vleklý spor s vlastníkem může zdržet stavbu celonárodního významu i o dekádu, chce vláda změnit. Dohoda se státem má být atraktivnější, podle navrhovaného zákona bude moci stát nabídnout až osminásobek hodnoty majetku. A k vyvlastňovacímu řízení pak nemusí dojít.
Podle Národní rozpočtové rady se kabinet snaží opticky zlepšovat deficit 2023 tím, že nerovnováhu mezi příjmy a výdaji částečně přesouvá do Státního fondu pro rozvoj dopravní infrastruktury (SFDI). Přeložím do češtiny. Ministr dopravy Martin Kupka s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou chystají další trik a chybějících 30,7 miliardy korun v rozpočtu na dopravní stavby chtějí řešit úvěrem Evropské investiční banky nebo vydáním dluhopisů fondu SFDI.