budoucnost letecke dopravy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu budoucnost letecke dopravy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Patří k předním českým odborníkům na elektromobilitu, podílel se i na zprovoznění solární lodě. Přesto se vědec a pedagog Pavel Hrzina snaží dívat na nástup nových technologií pragmaticky a varuje před přehnaným vizionářstvím. „Jestli elektřina skutečně plně nahradí spalovací motor, stane se tak nejdříve za dvě lidské generace,“ tvrdí.
Osobní letecká doprava, kterou v předchozích letech značně zasáhla pandemie covidu, zažívá boom. Počty pasažérů na amerických letištích jsou vyšší než v roce 2019 a nadcházející léto má být pro americké aerolinky z hlediska počtu přepravených osob rekordní. Obrovský zájem o cestování letadly je také v Evropě. I tak se však ceny akcií leteckých společností až na výjimky pohybují pod úrovněmi z období před pandemií.
„Dlouhý vyjednávací maraton“ skončil v největší české firmě Škoda Auto a vrcholí i v dalších podnicích. Zaměstnavatelé, kteří si to mohou dovolit, zaměstnance často přeplácejí, aby se vyhnuli ještě nákladnějšímu hledání náhrad – nejčastěji zvyšují mzdy v rozmezí od pěti do deseti procent. Podstatně významnější roli nyní sehrávají také zaměstnanecké benefity.
Z rostoucí poptávky po cestování a nových letadlech těží dva největší světoví výrobci rozdílně. Zatímco evropský Airbus loni zvýšil zisk před úroky a zdaněním o šestnáct procent na 5,6 miliardy eur (132,4 miliardy korun) a tržby o třináct procent na 58,8 miliardy eur, americký Boeing se naopak dál topil v čisté ztrátě 5,05 miliardy dolarů a tržby zvýšil „jen“ o čtyři miliardy na 66,6 miliard dolarů. Pro srovnání: v rekordním roce 2018 činil jeho obrat 101 miliard. Zámořskému kolosu se ale postupně daří ...
Česká republika má blízko k získání nové továrny koncernu Volkswagen na bateriové články, jejíž výstavba by stála až 120 miliard korun a stala se tak jednou z největších investic zahraničních firem v tuzemsku. Ministerstvo průmyslu a obchodu věří, že brzy nalezne shodu na parametrech investice s potenciálním investorem, uvedlo ministerstvo ve vyjádření pro deník E15 poté, co se ministr Jozef Síkela ve středu sešel s Thomasem Schäferem, jenž řídí hlavní koncernovou značku Volkswagen.
Dlouhodobě ztrátová regionální letiště letos vzpružil nečekaný impulz. Díky pandemií odložené poptávce Čechů po dovolené v zahraničí a množícím se charterovým letům cestovních kanceláří uzavírají letiště rok 2022 s výrazně lepšími výsledky, než jejich soukromí či veřejní majitelé očekávali. K roku 2023 ovšem vyhlížejí manažeři letišť v Brně, Ostravě, Pardubicích a v Karlových Varech s obavami kvůli nastupující ekonomické recesi. Už nyní ubývá přepravovaného nákladu, podobný scénář může postihnout i ...
Ministři energetiky evropských zemí dál hledají nástroje, kterými by zmírnili následky energetické krize a její dopady na životní úroveň lidí i na konkurenceschopnost evropského průmyslu. Pokud ceny energií neklesnou, lze očekávat další vlnu deindustrializace – přesný opak toho, o co Evropská unie usiluje. Paradoxně by to mělo negativní klimatické dopady. Elektřina je jinde ve světě sice levnější, ale její výroba produkuje v průměru více emisí než při výrobě v Evropě.
Aerolinky Lufthansa probudily z více než dvouletého spánku první ze svých dlouhodobě odstavených obřích letounů Airbus A380. Dlouho po vypuknutí pandemie koronaviru to přitom vypadalo, že tyto letouny se už do provozu ve větších počtech nikdy nevrátí. V kontinentální Evropě bude Lufthansa jediným dopravcem, který stále věří ve velké letouny se čtyřmi motory, jinde ve světě ale tyto stroje díky rychle oživující poptávce prožívají renesanci.
Nejen rodinné domky pro nadšence. Jako dřevostavby se začínají budovat také bytové domy. Zatím největším bude dům o téměř osmdesáti bytech v projektu Radlický Dřevák, který chystá v Praze 5 developerská firma Skanska Residential. Dosud se v Česku vyráběly ze dřeva jen komponenty pro komerční stavby. Situaci komplikuje legislativa umožňující stavět konstrukce s využitím dřeva maximálně do dvanácti metrů požární výšky. Obytná budova tak může mít pouze čtyři podlaží.
Miloš Kruml vede ve Valeu tým, který se významně podílí na tvorbě budoucnosti automobilového světa. Je totiž vedoucím vývoje LiDARových systémů, klíčové součásti celé skládačky potřebné pro bezproblémové fungování autonomních aut. Jejich příchod bude podle Krumla velmi postupný, na druhou stranu změny, které samořiditelná auta nejspíš přinesou, mohou být zcela zásadní.